Naujienos

NETRUKUS PRASIDEDA TARPTAUTINIS POEZIJOS FESTIVALIS “POEZIJOS PAVASARIS” 2025 KAUNE

Tradiciškai gegužę, jau 61-ąjį kartą, visoje Lietuvoje prasideda tarptautinis poezijos festivalis “Poezijos pavasaris” 2025, kurį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Festivalio vadovas – poetas, literatūros ir kultūros ekspertas Dainius Dirgėla.
Be abejo, festivalis neaplenks ir Kauno, čia vyks Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus organizuojami įvairūs renginiai.

LAUKIAMI KANDIDATAI ANTANO MIŠKINIO LITERATŪRINEI PREMIJAI

Utenos rajono savivaldybės taryba skelbia konkursą poeto Antano Miškinio (1905-1983) literatūrinei premijai, kuri kasmet skiriama už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius dvejus kalendorinius metus, kurioje atskleidžiama aukštaitiška dvasia, atspindinti Aukštaitijos regiono etninius motyvus, tradicijas ir istorinę atmintį.

MODESTAS PATAŠIUS. “LITŲ JAU SENIAI NEBĖRA, BET TIK NE TARP KAUNO RAŠYTOJŲ”. FOTOREPORTAŽAS IŠ VIENO LITO PREMIJOS TEIKIMO

Šiemet dvidešimt šeštąja simboline Vieno lito premija apdovanota rašytoja Lina Navickaitė-Greičiuvienė. Premija skirta už fantazijos siausmą, magijos, mistikos ir realybės sankirtą romane paaugliams ir visai šeimai „Ketvertas su paukščiu: naujoji ir senoji salų istorija“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2024). Išsamiau – Modesto Patašiaus fotoreportaže.

PAGERBTAS POETO, KUNIGO, KAUNO MIESTO GARBĖS PILIEČIO RIČARDO MIKUTAVIČIAUS ATMINIMAS

Pilnutėlėje Kauno šv. Antano Paduviečio bažnyčioje įvyko poeto, kunigo, Kauno miesto Garbės piliečio Ričardo Mikutavičiaus atminimo-pagerbimo vakaras, skirtas jo 90-mečiui, Minėjime dalyvavę akademinės bendruomenės atstovai, poetai kunigai ir Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus nariai prisiminė bendravimo su R. Mikutavičiumi akimirkas, skaitė jo ir savo eiles.

KASMETINĖ XVII DIONIZO POŠKOS PREMIJA LAUKIA KANDIDATŲ

Šiemet bus teikiama jau XVII-oji kasmetinė Dionizo Poškos premija, kurią 2009 m. įsteigė Šilalės rajono savivaldybės taryba. Premija skiriama konkurso būdu už geriausią naują lietuviškos poezijos knygą, išleistą praėjusiais kalendoriniais metais, kurioje atspindimi etniniai motyvai, lietuviškos tradicijos ir istorinė tautos atmintis.

VYTAUTAS STULPINAS. KUMŠTINĖS PIRŠTINĖS MEZGIMAS. NAUJAUSI EILĖRAŠČIAI

Džiugina mūsų kolegos, garsiojo poeto Vytauto Stulpino kūrybingumas. Naujausi jo eilėraščiai – “Kumštinės pirštinės mezgimas”, juose dar ryškiau atsiskleidžia poeto vidinis pasaulis, jis prasmingai kalba apie mūsų egzistenciją, būtį, kasdienius potyrius. Ne kartą esu pabrėžęs, kad V. Stulpinas – slėpinių poetas, jo kosmologinės temos ir vizijos primena Vytauto Mačernio atvėrimus.  

VYTAUTAS STULPINAS. PRIEŠŽIEMIO EILĖRAŠČIAI

Mūsų kolegos, kūrybingo poeto Vytauto Stulpino nauji “Priešžiemio” eilėraščiai. Juose giliai ir prasmingai kalbama apie mūsų visų egzistenciją, būtį, regis, jo žvilgsnis ir širdies nerimas pasiekia kitas, aukštesnes sferas, kosmologines temas ir vizijas. Iš tiesų jis – slėpinių poetas, savo kūryba primenantis kai kuriuos Oskaro Milašiaus, Vytauto Mačernio atvėrimus.

ALDONOS RUSECKAITĖS NAUJOS KNYGOS “VIENATYBĖ” PRISTATYMAS KAUNE

Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje įvyko A. Ruseckaitės romano “Vienatybė” pristatymas. Sausakimšoje salėje autorė išsamiai ir jautriai pasakojo apie gerokai užmirštą talentingą beletristę, publicistę Oną Pleirytę-Puidienę, jos dramatiško gyvenimo epizodus, skambėjo M.K. Čiurlionio preliudai (pianistė Šviesė Čepliauskaitė), ištraukas iš knygos skaitė aktorė Daiva Škelevaitė. Vakarą vedė rašytojas Gediminas Jankus. 

ALDONA DUDONYTĖ-ŠIRVINSKIENĖ. NOVELĖ-IMPRESIJA “LAGAMINAS”

Anykštėnė rašytoja Aldona Dudonytė-Širvinskienė – labdaros ir paramos fondo “Baltasis balandis”, remiančio jaunuosius poetus, pirmininkė. Visuomeniniai darbai ir kultūrinė veikla netrukdo Aldonai Širvinskienei kurti, ji išleido per dvidešimt poezijos ir prozos rinkinių. Autorei maloniai sutikus, skelbiame jos naujausią novelę-impresiją “Lagaminas”.

PASIRODĖ DONALDO KAJOKO NAUJA KNYGA “LEISTINAS PRIVATUMAS”. DVIDEŠIMTIES METŲ DIENORAŠTIS

Naujausia rašytojo Donaldo Kajoko dienoraštinė knyga „Leistinas privatumas“ (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024), aprėpianti 20-ties metų laikotarpį – rašytojo kūrybinio kelio apibendrinimas, kelių dešimtmečių šalies kultūrinio gyvenimo skerspjūvis, įžvalgos apie kasdienybę ir tai, kas slypi už jos. Nuoširdžiai sveikiname kolegą Donaldą Kajoką! 

RAŠYTOJOS ALDONOS RUSECKAITĖS ROMANO “VIENATYBĖ” SUTIKTUVĖS

Kviečiame į Aldonos Ruseckaitės knygos „Vienatybė“ sutiktuves, kurios vyks lapkričio 12 d. antradienį, 18 val. Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje, Laisvės al. 57. Dalyvaus aktorė Daiva Škelevaitė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, renginį ves rašytojas Gediminas Jankus. Ši knyga skirta dramatiško likimo prozininkės Onos Pleirytės-Puidienės-Vaidilutės (1882–1936) gyvenimui ir kūrybai.

KAUNO RAŠYTOJAI PAGERBĖ IR PRISIMINĖ IŠKELIAVUSIUS KOLEGAS

Būrelis Kauno rašytojų, tradiciškai dvaseles pasitikome, žvakeles užžiebėme Petrašiūnų kapinių Panteone prie mūsų kauniečių ir išeivijos rašytojų bei kultūros veikėjų kapų. Ačiū iškeliavusius kolegas pagerbti ir prisiminti susirinkusiems Kauno rašytojams. Ačiū kiekvienam iš jūsų, dar surasiantiems laiko stabtelėti, parymoti, prisiminti mūsų kūrėjus.

VDU GARBĖS PROFESORIAUS REGALIJOS – PRELATUI, POETUI VYTAUTUI STEPONUI VAIČIŪNUI

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) iškilmingo Senato posėdžio metu VDU Garbės profesoriaus regalijos buvo įteiktos prel. prof. hp. dr. Vytautui Steponui Vaičiūnui – dvasininkui, poetui, mokslininkui. Mums, kauniečiams rašytojams, ypač džiugus šis garbiojo prelato įvertinimas – juk V. S. Vaičiūnas yra vienas žymiausių nūdienos sakralinės poezijos  kūrėjų, išleidęs jau keturiolika eilėraščių rinkinių. Nuoširdžiai sveikiname!

ELVYROS MARKEVIČIŪTĖS KNYGOS-STUDIJOS “ĮTARIAMAS PADEGIMAS” PRISTATYMAS

Nacionalinis Kauno dramos teatras spalio 27 d. (sekmadienis) 16 val. kviečia į teatrologės Elvyros Markevičiūtės knygos-studijos „Įtariamas PADEGIMAS“ pristatymą  teatro Mažojoje scenoje. Renginį moderuos aktorius ir teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas. Dalyvauja: režisierius Gytis Padegimas, teatrologė Elvyra Markevičiūtė (autorė), rašytoja Aldona Ruseckaitė, rašytojas ir dramaturgas Gediminas Jankus, aktorius ir režisierius Andrius Kurienius, aktorės Inesa Paliulytė, Nijolė Narmontaitė ir Olita Dautartaitė.

ALDONOS RUSECKAITĖS DVIEJŲ NAUJŲ KNYGŲ SUTIKTUVĖS PRIENUOSE!

Spalio 25 d. penktadienį, 16 val. Prienų Justino Marcinkevičiaus bibliotekoje/Gurmanų šviežių knygų restorane dviejų naujų rašytojos Aldonos Ruseckaitės knygų – romano “Vienatybė” (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024) ir eilėraščių rinkinio “Prie horizonto atsigręžk” (Kaunas: Kauko laiptai, 2024) sutiktuvės-pristatymas.

KVIEČIA SIŪLYTI KANDIDATUS PREMIJAI “AUKSINĖ LUPA”

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, Lietuvos leidėjų asociacija ir leidykla „Vaga“ kviečia siūlyti kandidatus premijai „Auksinė lupa“. 2008 metais įsteigta premija skiriama grožinės ir humanitarinės literatūros redaktoriui(-ei) už viso gyvenimo darbą: profesionalų redagavimą, vertėjų ir redaktorių ugdymą.

POETĖS ALINOS VALANTINAVIČIENĖS (KRISO HARĖ) DEBIUTAS – PIRMOJI KNYGA “88 EILĖRAŠČIAI”

Pirmajame Alinos Valantinavičienės (Kriso Harė) eilėraščių rinkinyje “88 eilėraščiai” (Kaunas: Kauko laiptai, 2024), bandoma įžvelgti, kas slypi egzistencinėje atkarpoje, kiek savyje talpina trumpas brūkšnelis tarp gimimo ir mirties datų. Redaktorius Tomas Vyšniauskas, dailininkė Inga Paliokaitė-Zamulskienė. Sveikiname autorę su debiutine knyga! 

LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS KAUNO SKYRIUS BAIGIA ĮSIKURTI NAUJOJE BŪSTINĖJE

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius baigia įsikurti naujoje būstinėje miesto centre – A. Mickevičiaus g. 8-4. Nuoširdžiai dėkoju nuolatiniams pagalbininkams rašytojams, susibūrusiems naujose patalpose ir smagiai, pokštaujant ir juokaujant, spėriai ir pavyzdingai viską sutvarkiusiais – TAUTVYDAI MARCINKEVIČIŪTEI, LINAI NAVICKAITEI, ALDONAI RUSECKAITEI, SKAIDRIUI KANDRATAVIČIUI, VIDMANTUI KIAUŠUI – ELMIŠKIUI, GVIDUI LATAKUI, VLADUI VAITKEVIČIUI, TOMUI VYŠNIAUSKUI!     

DAR VIENA POETĖS, VERTĖJOS ALDONOS PUIŠYTĖS NAUJA KNYGA, SKIRTA BERNARDUI BRAZDŽIONIUI. LAIŠKAI AUTOREI

Mūsų kūrybinga ir darbščioji poetė, vertėja Aldona Elena Puišytė vėl nudžiugino neseniai išleista nauja įdomia knyga apie vieną iš pačių iškiliausių lietuvių literatūros klasikų poetą Bernardą Brazdžionį “Žodžio šviesa didžiojoj kryžkelėj”. Joje spausdinami visi Brazdžionio laiškai, rašyti Aldonai Puišytei nuo 1978-jų iki poeto išėjimo į amžinybę 2002 metais.

PAGERBTAS JUBILIATAS PROZININKAS PETRAS VENCLOVAS, PRISTATYTA JO NAUJA KNYGA

Maironio lietuvių literatūros muziejuje rugpjūčio 24 d. šurmuliavo mūsų žymaus prozininko Petro Venclovo kūrybos gerbėjai, gausiai susirinkę į neeilinę kūrybinę popietę – rašytojas buvo pagerbiamas ir sveikinamas gražaus gyvenimo jubiliejaus proga, be to, buvo pristatoma jo naujausioji knyga – mažųjų romanų triptikas “Rožių kvapas – pelynų kartumas” (Kaunas: Kauko laiptai, 2024).  

VITA MIKUTAITĖ. KELIONĖ Į SENELIO EILĖRAŠTĮ. POETO ALGIMANTO MIKUTOS GYVENIMO IR KŪRYBOS SĄSAJOS

Prieš dvidešimt vienerius metus Algimanto Mikutos anūkė Vita Mikutaitė sukūrė rašinį, skirtą savo seneliui “Kelionė į senelio eilėraštį”. Ši jautri, nuoširdi impresija, kurioje susipina asmeniniai paauglės įspūdžiai, ryškios, įsimintinos biografinės senelio būdo, pomėgių savybės, iki šiol neprarado savo skambesio ir autentiškumo.

PIRMEIVĖ IŠ MEILĖS IR BIČIULYSTĖS: VERTĖJA ELEONORA ŽIKORYTĖ-JANKUVIENĖ. ŽURNALAS “METAI” NR. 8-9

Rugpjūčio–rugsėjo „Metų“ numeris skirtas geriau pažinti Estiją! Lietuvių ir estų kultūrų santykių raida atsiskleidžia iš žinių apie vieną pirmųjų vertėjų iš estų kalbos Eleonorą Žikorytę-Jankuvienę. Apie tai pasakoja jos sūnus rašytojas Gediminas Jankus, duodamas interviu vertėjai Danutei Sirijos Giraitei žurnale “Metai” Nr. 8-9.

TARP MIESTO IR LIETUVOS KULTŪRAI NUSIPELNIUSIŲ – IR KAUNIEČIAI RAŠYTOJAI

Liepos 6-ąją, Valstybės ir karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Kauno pilies amfiteatre po iškilmingo himno giedojimo buvo tradiciškai pagerbti miestui nusipelnę žmonės, tarp kurių ir mūsų kolegos kauniečiai rašytojai – šių metų miesto kultūros premijos laureatas poetas, prozininkas Edmundas Janušaitis, rašytojai Petras Venclovas, Stanislovas Abromavičius ir prelatas, sakralinės poezijos kūrėjas Vytautas Steponas Vaičiūnas.

VIKTORAS GULBINAS. NAUJI EILĖRAŠČIAI

Mūsų prašymu kolega, poetas Viktoras Gulbinas pateikė pluoštą naujausių savo eilėraščių, kuriuos su malonumu skelbiame. Eilėse ryškūs asmenybės ieškojimų, vidinių abejonių motyvai, netgi jausmų atsivėrimuose nerasime tradicinės „meilės lyrikos“ – autorius pasitelkia ironiją, tarsi žvelgia iš šalies.

LAUKIAME KANDIDATŲ JUOZO TUMO-VAIŽGANTO PREMIJAI GAUTI

Laukiami kandidatai kasmetinei Juozo Tumo-Vaižganto premijai gauti. Kandidatus premijai gali siūlyti šiuolaikinės lietuvių literatūros ir literatūrologijos srities institucijos: Lietuvos mokslų akademija, humanitarinės srities institutai bei kitos mokslo, švietimo ir kultūros institucijos, knygų leidyklos.

LAUKIAMI KANDIDATAI DAINAVOS KRAŠTO VINCO KRĖVĖS-MICKEVIČIAUS LITERATŪRINEI PREMIJAI

Siekiant įamžinti Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) atminimą Dzūkijos krašte, skatinti literatūrinės raiškos sklaidą bei kūrėjų kūrybą, 2022 m. Alytaus regiono plėtros taryba įsteigė Dainavos krašto Vinco Krėvės Mickevičiaus literatūrinę premiją. Nuo 2024 m. gegužės 1 d. skelbiamas Alytaus regiono plėtros tarybos Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinės premijos konkursas.

“POEZIJOS PAVASARIS” 2024 KAUNE. MAIRONIO PREMIJOS LAUREATĖS IEVOS RUDŽIANSKAITĖS VAINIKAVIMAS, PREMIJOS ĮTEIKIMAS

Gegužės 24 d. penktadienį, 18 val. Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje vyks “Poezijos pavasario” 2024 Kaune baigiamasis Kauno renginių vakaras – iškilmingas Maironio premijos laureatės Ievos RUDŽIANSKAITĖS vainikavimas ir Kauno miesto savivaldybės Maironio premijos bei miesto padėkos įteikimas. Renginio vedėjai – Erika Drungytė ir Tomas Vyšniauskas.   

GINTARAS PATACKAS. NAUJI EILĖRAŠČIAI

Nauji Gintaro Patacko eilėraščiai. Vieną jų – “Armagedoną”, poetas skaitė per poezijos festivalio “Poezijos pavasaris” 2024 Kaune atidarymą Kauno valstybiniame muzikiniame teatre gegužės 12-ąją. Būtent tą dieną “Armagedonas” ir sukurtas.

UNIKALI RAŠYTOJOS LINOS NAVICKAITĖS MAGINĖS FANTASTIKOS KNYGA

Iš tiesų, retas ir stebinantis atvejis mūsų nūdienos literatūroje, neseniai pasirodžiusi kaunietės rašytojos Linos Navickaitės – Greičiuvienės solidžios apimties knyga “Ketvertas su paukščiu: naujoji ir senoji salų istorija” (Kaunas: Kauko laiptai, 2024). Unikali ne savo apimtimi (per 400 psl.) bet visų pirma netikėtumu ir pribloškiančiu daugiaprasmiškumu, filosofiniu gilumu, beribe fantazija ir išmone. 

POEZIJOS PAVASARIS 2024 KAUNE. IŠKILMINGAS FESTIVALIO ATIDARYMAS MUZIKINIAME TEATRE

Prasideda jubiliejinis tarptautinis poezijos festivalis “Poezijos pavasaris” 2024. Gegužės 12 d. 12 val. jau antrą kartą poezijos šventės atidarymas vyks Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Per dvidešimt  Kauno poetų, Maironio universitetinės gimnazijos literatų ir svečių skaitys savo eiles, jiems talkins aktoriai skaitovai Olita Dautartaitė ir Petras Venslovas.

ALDONA DUDONYTĖ-ŠIRVINSKIENĖ. NOVELĖ-IMPRESIJA “BALTA PAUKŠTĖ”

Rašytojos Aldonos Dudonytės-Širvinskienės nauja novelė-impresija “Balta paukštė” sudomino savo netikėtu siužetu, originaliu sumanymu, paslaptingumo, mistikos ir fantastikos elementais.Tačiau toji fantastika – itin sąlygiška, juk tema, kurią rašytoja gvildena, yra aktuali, reali ir nūdieniška – besielio dirbtinio intelekto iššūkiai dvasingumui ir žmogiškumui. Ir nors veiksmas vyksta tolimoje ateityje, nesunkiai pajuntame nūdienos problematiką – pasirinkimo būtinybę. 

ARTĖJA TARPTAUTINIO POEZIJOS FESTIVALIO “POEZIJOS PAVASARIS” 2024 KAUNE IŠKILMINGAS ATIDARYMAS

Jubiliejinis, 60-asis Tarptautinis poezijos festivalis “Poezijos pavasaris 2024” kaip visada, vyks ir Kaune, kuriame ši tradicija ir užgimė. Skelbiame LRS Kauno skyriaus organizuojamų “Poezijos pavasaris” 2024 Kaune renginių sąrašą. Iškilmingas Festivalio atidarymas – gegužės 12 d., sekmadienį, 12 val. Kauno valstybinio muzikinio teatro sodelyje.

MAIRONIO PREMIJĄ KAUNAS SKYRĖ VIENAI RYŠKIAUSIŲ JAUNOSIOS KARTOS KŪRĖJŲ

Kauno miesto savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus informacija: literatūrologė ir filosofijos mokslų daktarė Ieva Rudžianskaitė išrinkta šių metų Maironio premijos laureate. Tokiam komisijos sprendimui pritarė šią savaitę posėdžiavusi Kauno miesto taryba. Prestižinis įvertinimas autorei skirtas už poezijos knygą „Tryliktasis mėnuo“. Tuo pačiu ji bus paskelbta ir tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“ laureate.

ILGAMEČIO REDAKTORIAUS JUOZO STEPŠIO (1936-2022) “VAGOS” LEIDYKLOS DIENORAŠČIAI-ATSIMINIMAI

Neseniai pasirodė solidžiai išleista redaktoriaus, žurnalisto, knygų leidėjo Juozo Stepono Stepšio knyga “Atsiminimų fragmentai. “Vagos” leidyklos dienoraščiai” ( Kaunas: Naujasis lankas, 2024). Juozas Stepšys – ilgametis “Vagos” leidyklos redakcijos vedėjas, vyriausiasis redaktorius (1976-1989), knygų leidėjas, parašė literatūros kritikos straipsnių, skaitė paskaitas apie lietuvių literatūrą. 

RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS NARIAI SVEIKINO SAKARTVELO IR LIETUVOS DIPLOMATINIŲ SANTYKIŲ 30-MEČIO PROGA

Balandžio 15 d. Sakartvelo ambasada Vilniaus universiteto filologijos fakultete surengė kartvelų kalbos dienai skirtą renginį „Sakartvelo draugų sambūris”. Renginyje pranešimus apie savo veiklas ir santykį su Sakartvelu taip pat skaitė poetė, leidėja Greta Ambrazaitė, rašytojai Violeta Šoblinskaitė ir Gasparas Aleksa, poetas Vladas Braziūnas, leidėjas Juozas Žitkauskas.

LAUKIAMI KANDIDATAI ANTANO MIŠKINIO LITERATŪRINEI PREMIJAI

Utenos rajono savivaldybės taryba kviečia teikti kandidatus Antano Miškinio literatūrinei premijai, kuri kasmet skiriama už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius dvejus kalendorinius metus, kurioje atskleidžiama aukštaitiška dvasia, atspindinti Aukštaitijos regiono etninius motyvus, tradicijas ir istorinę atmintį.

ALEKSUI DABULSKIUI – 90! (1934-2020)

Minime mūsų garsiojo, vieno talentingiausio Lietuvos poeto, satyriko, žurnalisto, redaktoriaus Alekso DABULSKIO (1934 04 10 – 2020 08 05) 90-ąjį gimtadienį. Neužmirštamas jo nuoširdumas, dėmesys kolegoms, palaikymas sunkiomis akimirkomis, ir, kas bene svarbiausia – moralinė laikysena, Juk jis ypatingai skaudžios patirties ir dramatiškos lemties Poetas, sugebėjęs savo talentu ir užsispyrimu nugalėti sunkumus ir persekiojimus.

ALDONA DUDONYTĖ-ŠIRVINSKIENĖ. LAUMIŲ PELKĖ

Aktyvi, energinga,, itin ženklius darbus atliekanti, kūrybingus žmones burianti, yra anykštėnė Aldona Dudonytė-Širvinskienė – poetė, prozininkė, labdaros ir paramos fondo “Baltasis balandis”, remiančio jaunuosius poetus, pirmininkė. Autorei maloniai sutikus, skelbiame jos naujausią jautrią prozos impresiją “Laumių pelkė”.

STASYS BABONAS. APSAKYMAS “SOFIJOS GERNIKA”

Prozininko Stasio Babono naujo apsakymo “Sofijos gernika” siužetą vienija meilė ir atjauta, tie netikėti širdies krustelėjimai, verčiantys kitu žvilgsniu pažvelgti įpraston kasdienybėn, Šviesą ir viltį temdo žmonių žiaurumas, karas, gyvybės naikinimas. Be abejo, akivaizdžios aliuzijos į rusofašistų puolamą ir žudomą Ukrainą, žūstančius vaikus.

PAGERBTA PIRMOJI ESTŲ RAŠYTOJŲ KŪRYBOS VERTĖJA, LITERATĖ ELEONORA ŽIKORYTĖ-JANKUVIENĖ

PIRMEIVIAI – į taip pavadintą vakarą Rašytojų klube Vilniuje pakvietė garsioji estų literatūros vertėja Danutė Sirijos Giraitė ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga. Vakaras buvo skirtas pirmosios estų rašytojų kūrybos vertėjos į lietuvių kalbą, literatės, prieškario Lietuvos ambasados Taline darbuotojos Eleonoros Žikorytės-Jankuvienės (1912-1995) atminimui ir pagerbimui. 

ROBERTAS KETURAKIS. “JIE SMELKIAS PRO MUS KAIP ŽVILGSNIS PRO MIEGANTĮ VANDENĮ”

Kovo 12-ąją – poeto Roberto Keturakio gimtadienis, jam sukaktų 89-eri (1935 03 12 – 2021 10 26). R. Keturakio filosofinė lyrika giliai paliečia ir atskleidžia skaudžiausius mūsų tautos potyrius, netektis, tragiškus virsmus. Reflektuotos individualios patirtys ir apmąstymai perauga į tautos, netrukus, laipsniškai – į šiuolaikinio pasaulio būties įprasminimą.

MŪSŲ PIRMEIVIAI. LITERATĖS, VERTĖJOS ELEONOROS ŽIKORYTĖS-JANKUVIENĖS ATMINIMO VAKARAS

Garsiosios vertėjos iš estų kalbos Danutės Sirijos Giraitės rūpesčiu kovo 19 d. 18 val. Vilniuje, Rašytojų klube bus pagerbtas vertėjos, literatės Eleonoros Žikorytės -Jankuvienės (1912-1995) atminimas. Iki 1940-ųjų dirbdama Lietuvos ambasadoje Taline, ji rūpinosi abiejų šalių kultūriniais ryšiais. Jai teko artimai bendrauti su žymiais Lietuvos ir Estijos poetais tiek tarpukariu, tiek vėlesniais dešimtmečiais, versti jų kūrybą. Turbūt tai pirmas kartas, kai Lietuvoje viešai bus prisimintas jos, kaip vienos pirmųjų vertėjų, vardas.

POETEI IEVAI RUDŽIANSKAITEI IŠKILMINGAI ĮTEIKSIME VIENO LITO LITERATŪRINĘ PREMIJĄ

Iškilmingas Vieno lito literatūrinės premijos įteikimas poetei Ievai Rudžianskaitei įvyks kovo 21 d. ketvirtadienį, 17 val. Kauno menininkų namuose. Dalyvaus laureatė Ieva Rudžianskaitė, kolegos, Vieno lito premijos laureatai, muzikuos pianistė Šviesė Čepliauskaitė. Laudaciją apie I. Rudžianskaitės knygą “Tryliktasis mėnuo” paskelbs poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas. Vakaro vedėjas – rašytojas Gediminas Jankus.

RAMŪNAS ČIČELIS. KELIOS DEŠIMTYS KLAUSIMŲ ESEISTUI, POETUI ČESLOVUI SKARŽINSKUI

Poeto, literatūrologo, humanitarinių mokslų daktaro Ramūno Čičelio recenzija-impresija mūsų kolegos eseisto, poeto Česlovo Skaržinsko esė knygai “ Ženklai”. (Kaunas: Kauko laiptai, 2023). Netikėta literatūrinio klausimyno, tuo pačiu savotiško teigimo ir analizės forma atskleidžia gilias recenzento įžvalgas, skatina suvokti tekstų reikšmingumą ir prasmę.

ALDONA RUSECKAITĖ. “VIENATYBĖ: RAŠYTOJOS ONOS PUIDIENĖS-VAIDILUTĖS LIKIMAS”

Rašytoja Aldona Ruseckaitė vėl pradžiugino, baigdama rengti spaudai naują biografinį romaną – jaudinantį pasakojimą apie primirštą (pamirštą) prozininkę, aktorę, visuomenės veikėją Oną Puidienę-Vaidilutę. A. Ruseckaitė, kaip jai įprasta, neapsiriboja vien biografijos faktų išdėliojimu, ji giliai ir jautriai tyrinėja, lygina, svarsto ir gerokai praplečia “fakto literatūros” ribas. Rašytoja maloniai sutiko pasidalinti fragmentais iš naujosios knygos “Vienatybė: rašytojos Onos Puidienės-Vaidilutės likimas”. 

VIENI IŠ PASKUTINIŲJŲ KĘSTUČIO NAVAKO (1964-2020) EILĖRAŠČIŲ

Šiais metais prisimename mūsų bičiulį, unikalaus talento poetą, prozininką, eseistą, vertėją, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Kęstutį Navaką. Vasario 24-ąją – jo gimtadienis, poetas sulauktų 60-ties. Mūsų svetainė kaunorasytojai.lt parengė ir skelbia vienus iš paskutiniųjų Kęstučio Navako eilėraščių, sukurtų jau sergant, 2019-aisiais.

POETAS RAMŪNAS ČIČELIS. IŠ REČITATYVŲ

Poetas, literatūrologas, humanitarinių mokslų daktaras Ramūnas Čičelis ne tik spėja analizuoti naujas knygas, pateikti originalias filosofines įžvalgas, bet ir intensyviai kuria, rašo poeziją. R. Čičelis mūsų prašymu pasidalino naujais savo eilėraščiais “Iš rečitatyvų”.

SAUSIO 13-ĄJĄ PAGERBSIME ŽUVUSIŲJŲ UŽ LIETUVOS LAISVĘ ATMINIMĄ

1991-ųjų sausio 11-ąją kartu su šauliais ir savanoriais Lietuvos Aukščiausiojoje Taryboje kario-gynėjo Priesaiką davė ir gynyboje dalyvavo du Lietuvos rašytojų sąjungos nariai – Gediminas Jankus ir Viktoras Rudžianskas. Neseniai Lietuvos Gyventojų Genocido ir Rezistencijos tyrimo centro speciali komisija, remdamasi LR Seimo priimtu Įstatymu, suteikė jiems teisinį Laisvės gynėjo statusą.

VYTAUTAS KAZIELA. “NEATSIMERK, VIEŠPATIE”. NAUJA EILĖRAŠČIŲ KNYGA

Naujausia garsaus poeto Vytauto Kazielos knyga “Neatsimerk, Viešpatie” (Kaunas: Kauko laiptai, 2023) yra netikėta lyginant su ankstesne kūryba. Elegišką susimąstymą, lyrinius motyvus, praeities vizijas pakeitė daug gilesnis, gyvenimo ir būties slėpinius apmąstantis motyvas. Egzistencinės būsenos, ribinės situacijos, pasirinkimo būtinybė – bene ryškiausi naujojo V. Kazielos rinkinio motyvai.

DOVILEI ZELČIŪTEI – MAIRONIO LIETUVIŲ LITERATŪROS MUZIEJAUS GARBĖS NOMINACIJA

Gruodžio 8-osios popietę, per gražias ir gilias tradicijas turintį LITERAČIŲ vakarą Maironio lietuvių literatūros muziejuje, vienos iš vakaro dalyvių – poetės Dovilės Zelčiūtės-Gimberienės laukė malonus netikėtumas – muziejaus direktorė Deimantė Cibulskienė įteikė poetei  Maironio lietuvių literatūros muziejaus padėką ir garbingą muziejaus vardinį apdovanojimą – „Maironio sodo obuolį“.

ARVYDO JUOZAIČIO DRAMOS “KUDIRKA – BUVAU ATĖJĘS” PRISTATYMAS

Maironio lietuvių literatūros muziejuje buvo pristatyta naujausia filosofo, rašytojo, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Arvydo Juozaičio drama „Kudirka – buvau atėjęs“. Kartu su autoriumi dalyvavo Klaipėdos universiteto docentė aktorė Virginija Kochanskytė, aktorius Vilius Kaminskas, docentė, tarptautinių konkursų laureatė, pianistė Inga Maknavičienė, o renginį moderavo rašytojas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus.

LAUKIAMI KANDIDATAI ALGIO KALĖDOS PREMIJAI

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kviečia teikti kandidatus Algio KALĖDOS premijai. Premija skiriama už reikšmingus pastarųjų trejų metų Lietuvos literatūros paveldo, lietuvių–lenkų literatūrinių ryšių, komparatyvistikos ir kultūrų sąveikos tyrimus (monografijas, studijas, straipsnių ciklus, moksliškai parengtas šaltinių ir jų vertimų publikacijas).

UŽMIRŠTAS ROBERTO KETURAKIO BUKMEDIS VDU BOTANIKOS SODE

2015 m., švenčiant mylimo Poeto Roberto Keturakio 80-metį, Kauno rašytojai, sutarę su VDU Kauno botanikos sodu, padovanojo R. Keturakiui galingą medį-buką, tarsi gyvą ilgaamžį paminklą, ir pavadino jį Roberto buku. O kaip džiaugėsi poetas, išvydęs šį jam skirtą galiūną! Bet šiuo metu dovana užmiršta, tarsi atimta. Jokios nuorodos, jokio priminimo.

ALDONOS RUSECKAITĖS ROMANO “EMMI” NET DU PRISTATYMAI – KLAIPĖDOJE

Spalio 16 d., pirmadienį, 12.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Jaunimo padalinyje ir 16 val. bibliotekos Pempininkų padalinyje vyks susitikimas su prozininke, poete, muziejininke, net penkių romanų apie garsias Lietuvos literatūros asmenybes autore Aldona Ruseckaite. Bus pristatoma jos biografinis romanas “EMMI: Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys”. 

GABRIELĖ LAUKAITYTĖ. VIENO GYVENIMO NUOTYKIS

Neseniai mūsų svetainėje debiutavo jauna poetė Gabrielė Laukaitytė, skelbėme jos įdomius eilėraščius. Pasirodo, kad ji kuria ir prozos kūrinius. Kuria taip pat talentingai, drąsiai, netradiciška forma, nevengdama saviironijos ir netgi grotesko. Trūkinėjantis siužetas, kaleidoskopiška vaizdų ir jausmų pynė, skaudžios tiesos, realybės, meilės paieškos – bene svarbiausios kūrinio temos. Skelbiame ištrauką iš “Vieno gyvenimo nuotykio” – joje atskleidžiamas herojės iliuzijų pasaulis, sapniška būsena ir nelemta realybė, idealo paieškos ir nusivylimai.

NIJOLĖS RAIŽYTĖS NOVELĖ “TROFĖJAI”

Nauja rašytojos Nijolės Raižytės novelė “Trofėjai” – jautri impresija gamtos ir žmogaus tema. Pasak autorės ją tebedomina paukščiai: laisvi, gražūs, drąsūs… N. Raižytė: “Sakoma, kad labiausiai paukščius mėgsta į vienišumą, kuris ir man būdingas, linkę žmonės, nes paukščių draugija netrikdo kaip žmonių ir kelia mažiau rūpesčių… Beje, paukščius labai mėgo ir Oskaras Milašius… Tačiau piktadariams paukštis dažnai virsta grobiu arba ilgai išsvajotu trofėju.

LAUKIAME PARAIŠKŲ BERNARDO BRAZDŽIONIO LITERATŪROS PREMIJAI GAUTI

Kviečiame teikti paraiškas Pasvalio rajono savivaldybės Bernardo Brazdžionio literatūros premijai gauti. Premija teikiama Lietuvos autoriui už naują pastarųjų trejų metų aukšto profesinio lygio grožinės literatūros ar literatūrologijos knygą (kūrinį), tiesiogiai susijusį su Bernardo Brazdžionio kūryba bei asmeniu, o taip pat su Pasvalio krašto literatūrine aplinka, tradicija ir asmenybėmis.

TOMAS VYŠNIAUSKAS. NAUJI EILĖRAŠČIAI

Mums gerai žinomas poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas šiais metais tapo prestižinės literatūrinės Antano Miškinio premijos laureatu už knygą „Vokais išvirkščiais“. Skelbiame pluoštą naujausių Tomo Vyšniausko eilėraščių.

DOVILĖS ZELČIŪTĖS REPETICIJA. KNYGOS “KOKS TAVO VARDAS” SCENOS MAGIJA

Savo poezijos knygos “Koks tavo vardas” pristatyme Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje Dovilė Zelčiūtė atsiskleidė ir kaip talentinga režisierė, perkėlusi savo eilėraščius į poetinę sceną, subūrusi kūrybinę grupę – aktyvių poetinės scenos dalyvių, savo kolegų. Seniai neteko pajusti tokios ypatingos, nuoširdžios atmosferos, netikėtų improvizacijų, atsivėrimų ir dvasinio artumo.

PROZININKAS STASYS BABONAS. APSAKYMAS “AUTOPORTRETAS”

Naujas prozininko Stasio Babono apsakymas “Autoportretas”. Pasak autoriaus: “artėja spalis. Artėja spalio antrasis šeštadienis… Jį mini daugelyje Europos šalių. Žmonės uždega žvakutes. Ne kapinėse – miestų aikštėse…” Tarptautinei organų donorystės dienai jautrus pasakojimas apie pasiaukojimą ir viltį.

RAŠYTOJAS PETRAS VENCLOVAS. PRISIMINIMAI “STUDIJOS VILNIUJE 1963-1967”. PIRMA DALIS

Rašytojas Petras Venclovas savo autentiškais prisiminimais apie studijas Vilniaus universitete 1963-1967 metais ženkliai papildė akivaizdžiai menką to meto memuaristiką. Jis ne tik atskleidžia tuometinių sovietinių ideologų uoliai prižiūrimą ir kontroliuojamą dėstytojų ir studentų “mokymosi procesą”, bet daug vietos skiria studentiškai buičiai, pomėgiams, nuotykiams. Sužinome daug naujo apie studijų kolegas, kai kuriuos dėstytojus.

Aušra Danutė Rusevičiūtė, Kęstučio Navako atminimo paramos fondo steigėja ir vadovė, nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie mūsų garsiojo poeto atminimo įamžinimo. Paminklas – antkapis Kęstučiui Navakui jau pastatytas Petrašiūnų kapinėse. Kviečiame galinčius dar paremti fondą.

DEŠIMTASIS “LITERATŪROS SEIMELIS” DRUSKININKUOSE IR KRASNAGRŪDOJE

Šiais metais į Lietuvos rašytojų sąjungos vykdomą projektą „Literatūros seimelis“ (lenk. Sejmik Literacki) susirinkę rašytojai ir vertėjai iš Lietuvos ir Lenkijos tris dienas dirbo Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Po Druskininkuose įvykusių vertimų dirbtuvių ir šių dirbtuvių dalyvių kūrybos skaitymų visuomenei rugsėjo 1 dieną „Literatūros seimelis“ persikėlė į Krasnagrūdą.

POETINIS GABRIELĖS LAUKAITYTĖS DEBIUTAS MŪSŲ SVETAINĖJE

Mūsų svetainėje debiutuoja jauna poetė, kaunietė Gabrielė Laukaitytė. Jos poezijos pluoštas sudomino ir patraukė originalia, išmoninga raiška, temų platumu, netikėtais paradoksais, ir, kas bene svarbiausia – gyvu, skausmingu, itin atviru jaunatvišku atsivėrimu, kuriame pulsuoja nuoširdumas ir siekis pažinti gyvenimo paradoksus, asmenybės prieštaras, ribines situacijas.

LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGA TĘSIA PAGALBOS UKRAINAI AKCIJĄ!

Lietuvos rašytojų sąjunga tęsia pagalbos Ukrainai akciją ir kviečia aukoti! Rugpjūčio pradžioje Ukrainos kariams buvo nugabentas jau penktas automobilis – visureigis „Subaru Forester“. Kartu su automobiliu buvo nuvežta ir medicininė pagalba – kraują stabdančių tvarsčių, sandarinančių krūtinės tvarsčių, turniketų, gelbėjimo neštuvų ir kt.

ROMALDAS ZABULIONIS. NOVELĖ “GANDRAS”

Rašytojo Romaldo Zabulionio kūrybą jau ne kartą skelbėme, šį kartą jūsų dėmesiui siūlome novelę “Gandras”. R. Zabulionio realistinis stilius kupinas netikėtumų – jis nevengia mistinių ir fantastinių motyvų. Novelėje ryškus romantizuotas, pakylėtas požiūrį į gyvenimą, idealistiniai siekiai, viltys ir svajos.

XXVII KNYGOS MĖGĖJŲ DRAUGIJOS NARIŲ SUSITIKIMAS SU LR PREZIDENTU, DRAUGIJOS GARBĖS NARIU GITANU NAUSĖDA

LR Prezidentas dr. Gitanas Nausėda yra XXVII knygos mėgėjų draugijos Garbės narys, bibliofilas. Sukaupęs nemažą vertingą kolekciją, puikiai išmano knygos vertę, jos vaidmenį Lietuvos kultūrai. Jis rūpinosi pirmojo lietuviško mėnraščio „Aušra“ perleidimu. Valstybės vadovas pasikalbėti apie darbus, rūpesčius ir lūkesčius pakvietė XXVII knygos mėgėjų draugijos narius.

VLADO VAITKEVIČIAUS KITOKIOS KNYGOS PRISTATYMAS TĖVIŠKĖJE

Poetas Vladas Vaitkevičius į tėviškę visada atvyksta tada, kai išeina jo nauja knyga. Šįkart Kazitiškyje jis pristatė savo naują knygą „Dabar viskas kitaip“. Į susitikimą su kraštiečiu atvyko ne tik kazitiškiečių, bet ir  Daugėliškio, Dūkšto, Ignalinos, Rimšės ir Vidiškių bibliotekų skaitytojų klubų narių. “XXI amžiaus” redaktoriaus Romo Bacevičiaus įspūdžiai

ROMALDAS ZABULIONIS. NOVELĖ “VILKO PĖDOS”

Darbštus, kuklus, ir be abejo, talentingas rašytojas Romaldas Zabulionis, parašęs ir išleidęs keletą romanų, apsakymų, novelių bei poezijos rinkinių savo kūryba išsiskiria iš būrio literatų. Retai užtiksi tokią gilią pirmapradės gamtos, augmenijos, žemės pajautą. Mūsų prašymu rašytojas maloniai sutiko pasidalinti dar vienu savo kūriniu iš knygos “Vilko pėdos” – novele tuo pačiu pavadinimu. 

2023 metų Antano Miškinio literatūrinė premija laureatui Tomui VYŠNIAUSKUI bus teikiama 2023 m. birželio 11 d. sekmadienį, 14 val. A. ir M. Miškinių literatūrinėje etnografinėje sodyboje Juknėnuose (Utenos r., Daugailių sen.).

ŠVENTIŠKAI PRALĖKĖ, PRAEILIAVO, PRAPOSMAVO 59-ASIS TARPTAUTINIS POEZIJOS FESTIVALIS

Pasibaigė šventiškas šurmulys ir pakilumas, kurie lydėjo 59-ąjį tarptautinį festivalį “Poezijos pavasaris” 2023. Daugybė renginių, susitikimų, skaitymų, kūrybos vakarų visoje šalyje sukvietė poezijos mylėtojus ir šiaip smalsuolius. Kaune poezijos šventė taip pat džiugino – net vienuolika įvairaus žanro vakarų ir renginių skirtingose vietose, naujose erdvėse.

Maironio lietuvių literatūros muziejus birželio 1 d., ketvirtadienį, 18 val. kviečia į susitikimą su poete, vertėja TAUTVYDA MARCINKEVIČIŪTE. Jūsų laukia poezijos skaitymai ir pokalbis apie poeziją. Su Tautvyda Marcinkevičiūte kalbėsis literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

KUNIGO, POETO JUSTO JASĖNO EILĖRAŠČIAI

Skelbiame kunigo, poeto Justo Jasėno, įvairiapusiais talentais apdovanoto kūrėjo, neseniai priimto į Lietuvos rašytojų sąjungą ir aktyviai dalyvaujančio LRS Kauno skyriaus veikloje, naujus eilėraščius (plačiau https://www.kaunorasytojai.lt/kuryba/kunigas-poetas-justas-jasenas-lietuvos-rasytoju-sajungos-kauno-skyriuje/)

NUOŠIRDŽIAI SVEIKINAME AKADEMIKĄ VYTAUTĄ MARTINKŲ SU JUBILIEJUMI!

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius nuoširdžiai sveikina akademiką, prozininką, literatūrologą, Vyriausybės bei Nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatą Vytautą Martinkų 80-tojo jubiliejaus proga! Juk akademiko visuomeninės ir kūrybinės veiklos pradžia tampriai susijusi su Kaunu – 1974 m. spalio 24 d., Kauno rašytojų ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime naujuoju skyriaus vadovu išrenkamas būtent prozininkas Vytautas Martinkus, RS narys nuo 1971-jų.

NAUJAS ALGIMANTO MIKUTOS EILĖRAŠČIŲ RINKINYS “PAUKŠTELIAI LAKSTO PAŽEMIAIS”

Poezijos pavasario laureato Juliaus Kelero iškilmingame pagerbimo vakare Maironio lietuvių literatūros muziejuje tarp poezijos skaitymų buvo pristatyta nauja mūsų garsiojo poeto,  vertėjo, redaktoriaus Algimanto MIKUTOS poezijos rinktinė “Paukšteliai laksto pažemiais”, visų susirinkusių į poezijos šventę jis buvo pasveikintas gražaus jubiliejaus – 80-mečio proga. Skelbiame keletą eilėraščių iš naujosios knygos.

POEZIJOS PAVASARIO ŠVENTĖ APLANKYS VELIUONĄ IR VILKIJĄ

Gegužės 18 d. ketvirtadienį, 13 val. Veliuonos kultūros centre, 17 val. – Vilkijos Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje Poezijos pavasario šventė. Dalyvaus poetai Marius Burokas, Linas Daugėla, Ieva Rudžianskaitė, Mindaugas Švėgžda, Tomas Vyšniauskas, aktorius Andrius Bialobžeskis. Poetines popietę moderuos poetas, leidėjas Viktoras Rudžianskas.

ARVYDAS JUOZAITIS: ANTANUI DRILINGAI – 88!

Neturėjome tradicijos minėti tokius “neapvalius”, nors ir simbolinius kolegų gimtadienius, tačiau mūsų šviesuolio Arvydo Juozaičio padrąsinti ir jam maloniai leidus, skelbiame jo jautrų sveikinimo žodį poetui, pirmajam legendinio “Nemuno” redaktoriui ir Kauno rašytojų vadovui Antanui DRILINGAI

POEZIJOS PAVASARIO 2023 KAUNE PROGRAMA

Kaune Tarptautinis poezijos festivalis “Poezijos pavasaris” prasidės gegužės 16 d. antradienį, 18 val. Kauno valstybinio muzikinio teatro sodelyje ir tęsis iki gegužės 26-osios. Poezijos mylėtojai kviečiami ir laukiami vienuolikoje renginių.  

ALGIMANTUI MIKUTAI – 80!

Tarptautinio poezijos pavasario išvakarėse, gegužės 13-ąją, mūsų garsusis poetas, eseistas, redaktorius, vertėjas Algimantas MIKUTA pažymi solidžią jubiliejinę sukaktį – 80-metį! Nuoširdžiai sveikiname garbųjį jubiliatą!

POEZIJOS PAVASARIS 2023 ŽYDĖS IR SKAMBĖS KAUNE GEGUŽĖS 16 – GEGUŽĖS 26 DIENOMIS

Bene pirmą kartą dalyvauti šioje poezijos šventėje – Poezijos pavasario 2023 Kaune atidaryme pakviesti dalyvauti visi Kauno skyriaus poetai, be jokių apribojimų ar atrankų, tad kaip niekada gausus atidarymo dalyvių skaičius – septyniolika Kauno poečių ir poetų skaitys savo eiles naujoje erdvėje – Valstybinio muzikinio teatro sodelyje, prie istorinio teatro pastato.

AKTORĖS, POEZIJOS SKAITOVĖS OLITOS DAUTARTAITĖS JUBILIEJUS

Kauno valstybiniame lėlių teatre balandžio 16 dieną pagerbėme ir garbingo jubiliejaus – 80-mečio proga sveikinome mūsų garsiąją aktorę, ištikimą rašytojų bičiulę, poezijos skaitovę Olitą Dautartaitę. Ji nuolatinė poezijos knygų pristatymų, autorinių vakarų, sukakčių dalyvė, jos programose daug kauniečių autorių kūrybos.

RAŠYTOJO, ŽURNALISTO, REDAKTORIAUS LAIMONO INIO AUTORINIS JUBILIEJINIS VAKARAS

Balandžio 17 dieną  Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje įvyko rašytojo, žurnalisto, redaktoriaus Laimono Inio autorinis vakaras „Gyvenimas su plunksna ir knyga“.  Jaukiame, nuoširdžiame autoriniame vakare dalyvavo L. Inis, aktorius Petras Venslovas, skaitovė Vilma Urniežiūtė, sutartinių grupė „Kadujo“, kuri atliko visus sujaudinusią ir pakylėjusią giesmių ir dainų kompoziciją „Vydūnas, muzika ir mes“ (vadovė Laura Lukenskienė)

KAUNIEČIAMS KŪRĖJAMS – MIESTO PAGARBOS ŽENKLAI

Kauno miesto savivaldybės Apdovanojimų taryba Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus teikimu jubiliejų proga pagerbė žymius miesto rašytojus Laimoną Inį, Algimantą Mikutą, Donaldą Kajoką ir garsiąją aktorę, poezijos skaitovę Olitą Dautartaitę už ilgametę, aktyvią ir reikšmingą kultūrinę veiklą Kauno mieste.

VIOLETA ŠOBLINSKAITĖ ALEKSA. “LAIŠKAS DRAUGUI”. NOVELĖ

Violetos Šoblinskaitės proza – meistriška, niuansuota, patraukia sodrūs, psichologiški charakteriai, netikėti siužeto vingiai, motyvuoti veikėjų poelgiai. Ir tie veikėjai – šalia esantys paprasti žmonės, regis, tik kasdienos rūpesčiuose ir buityje paskendę, tačiau kiek juose dvasinės stiprybės ir vidinės šviesos! Šv.Velykų susikaupusį laukimą praskaidrins nauja Violetos Šoblinskaitės novelė “Laiškas draugui” iš  rengiamos novelių knygos “Pirmuoju asmeniu”.

GINAS ŽIEMYS (1947-2020). ANETĖS VELYKOS

Rašytojas, ilgametis Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Petras Palilionis šv. Velykų išvakarėse pri(si)minė savo žemietį (gimusį netoli Pušaloto), mūsų kolegą poetą Giną Žiemį (1947 04 08 – 2020 01 01), kuris mus paliko prieš trejus metus. P. Palilionis atsiuntė poeto eilėraštį “Anetės Velykos”, lyg mūsų visų simbolinį pasveikinimą su šv. Velykomis iš anapusybės.

REŽISIERIAUS VYTAUTO BALSIO LITERATŪRINĖS STAIGMENOS

Džiugina Vytauto Balsio kūrybingumas, temų ir žanrų įvairovė, netikėti, netradiciniai siužetų viražai, personažų originalumas. Tačiau ne tik dramaturgijos žanre. Paaiškėjo, kad Vytautas paniro ir į prozos vandenis. Tikra staigmena tapo režisieriaus – rašytojo apysakų knyga “Gėlių slenkstis” (Vilnius: Sofoklis, 2022). 

SUSITIKIMAS SU RAŠYTOJU DONALDU KAJOKU MAIRONIO NAMUOSE

Balandžio 6 d., ketvirtadienį, 18 val. kviečiame į susitikimą su poetu, eseistu, prozininku DONALDU KAJOKU Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Jūsų laukia pokalbis apie poeziją, esybę ir nesybes, apie gyvenimišką kasdienybę ir poeto žvilgsnį į pasaulį. Su Donaldu Kajoku kalbėsis literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

ALGIMANTO MIKUTOS “LANGUOTI SĄSIUVINIAI”. UNIKALIOS, GILIOS, ATVIROS ĮŽVALGOS

Šiais metais Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido labai solidžios apimties, stebinantį savo unikalumu ir prasmingomis įžvalgomis, Algimanto Mikutos dešimties metų (2011-2020) užrašų tomą, Rašytojo, poeto, vertėjo Algimanto Mikutos apmąstymai parašyti paprasta, tačiau turtinga, gyva kalba, toli gražu neapsiriboja vienu dešimtmečiu – išvystame platų ir spalvingą temų spektrą.

PRISTATYTA VLADO VAITKEVIČIAUS KNYGA “DABAR VISKAS KITAIP”

2023 m. kovo 14 d. Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekoje pristatyta Vlado Vaitkevičiaus knyga „Dabar viskas kitaip“. Kartu su autoriumi dalyvavo LRS Kauno skyriaus pirmininkas, rašytojas Gediminas Jankus, knygos ir laikraščio „XXI amžius“ redaktorius Romas Bacevičius, bardas, poetas, vertėjas Aleksandras Ravve, skaitovė Vilma Urniežiūtė. Birutės KAIRAITYTĖS fotoreportažas

GEDIMINAS JANKUS. “EDMUNDO JANUŠAIČIO MODERNISTINĖS PROZOS ĮŽVALGOS”. (RECENZIJA)

Poetas, prozininkas Edmundas Janušaitis stebina savo kūrybingumu ir neišsenkančia fantazija. Tik neseniai sutikta paslapčių kupina jo poezijos rinktinė “Žaliakalnio ložė”, o dabar pasiekė naujas įžvalgų romanas “Su manimi ir be manęs” (Kaunas: Naujasis lankas, 2023). Šią, jau ketvirtą Edmundo Janušaičio prozos knygą recenzuoja rašytojas Gediminas Jankus. 

NAUJOJO VIOLETOS ŠOBLINSKAITĖS ROMANO “EDIPO DUKTERYS” FRAGMENTAS

Su džiugesiu sutikau žinią, kad rašytoja Violeta Šoblinskaitė rašo (ir, ko gero, jau baiginėja rašyti – redaguoja), savo naują romaną “Edipo dukterys”, kurio fragmentu ji maloniai sutiko pasidalinti su mūsų svetainės skaitytojais ir kolegomis. Iš šių ištraukų akivaizdus aukštą meistriškumą pasiekęs V. Šoblinskaitės prozininkės talentas, jos pasakojimas įtraukiantis, veikėjų gyvenimo dramos ir vingiai jaudina, nes yra sukurti su meile, atjauta ir dideliu išmanymu. 

KAUNIEČIAI RAŠYTOJAI IŠKILMINGAI ĮTEIKS VIENO LITO LITERATŪRINĘ PREMIJĄ

Iškilmingas Vieno lito literatūrinės premijos įteikimas įvyks kovo 9 d. ketvirtadienį, 17 val. Kauno menininkų namuose. Dalyvaus poetas Viktoras Rudžianskas, Vieno lito premijos laureatai, muzikuos pianistė Šviesė Čepliauskaitė, dainuos operos solistas Tomas Ladiga. Laudaciją apie V. Rudžiansko knygą “Arbata papėdėje” paskelbs poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas. Vakaro vedėjas – rašytojas Gediminas Jankus.

POETUI VIKTORUI RUDŽIANSKUI IŠKILMINGAI ĮTEIKSIME VIENO LITO LITERATŪRINĘ PREMIJĄ

Dvidešimt ketvirtoji kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija už  poezijos intymumą, impresionistines būsenas ir emocijas, vaizdinių efemeriškumą eilėraščių rinkinyje “Arbata papėdėje” (Kaunas: Kauko laiptai, 2022) paskirta poetui Viktorui RUDŽIANSKUI. Iškilmingas premijos įteikimas įvyks kovo 9 d. ketvirtadienį, 17 val. Kauno menininkų namuose.

CIURICHO LIETUVIŠKOS KNYGOS KLUBUI – JAU PER 20!

Šveicarijos lietuviai neužmiršta savo gimtųjų šaknų, palaiko tamprius ryšius su įvariomis Lietuvos bendrijomis ir organizacijomis. Ypač svarbią ir plačią kultūrinę bei švietėjišką veiklą yra išvystęs jau garsus Ciuricho lietuviškos knygos klubas. Klubo iniciatorė ir ilgametė nenuilstanti vadovė Jūratė Caspersen, kuri yra ir Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komiteto pirmininkė, išsamiai pasakoja apie klubo nuveiktus darbus, plačią kultūrinę veiklą, draugystę su rašytojais.

STANISLOVO ABROMAVIČIAUS “TREMTIES VAIKAI” – ANGLŲ KALBA

Neseniai iš spaustuvės “Morkūnas ir Ko” atkeliavo Stanislovo Abromavičiaus “Tremties vaikai” ciklo knyga, išversta į anglų kalbą – „CHILDHOOD IN FORCED EXILE“ („Vaikystė prievartinėje tremtyje“, Kaunas: LPKTS, 2023). Ji išleista 1000 egz. tiražu, bus platinama Lietuvoje, taip pat nukeliaus į visas Lietuvos Respublikos ambasadas, lietuvių bendruomenes anglakalbėse šalyse, lituanistines mokyklėles, LR Seimą, ministerijas. 

AUKŠTAS VALSTYBĖS APDOVANOJIMAS – POETUI DONALDUI KAJOKUI!

Vasario 16-osios proga paskelbtu dekretu Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai. Tarp apdovanotųjų – ir  kaunietis poetas, prozininkas ir eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Donaldas KAJOKAS! Jis apdovanotas  Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi už daugiasluoksnės kūrybos minties gelmę, jautrumą ir įtaigumą. Nuoširdžiai sveikiname kolegą Donaldą Kajoką!  

BIRUTĖ ZEIGIENĖ. KITOKIOS KNYGOS SUTIKTUVĖS

Sausio 29-osios popietę Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) Kauno skyriaus nariai,  meno mylėtojai rinkosi į Maironio lietuvių literatūros muziejų, kuriame vyko LRS nario, poeto, rašytojo, vertėjo, redaktoriaus, publicisto Vlado Vaitkevičiaus poezijos ir kitų žanrų knygos „Dabar viskas kitaip“ sutiktuvės. Dalyvius pasitiko muziejaus kultūrinės veiklos organizatorė Eglė Rankauskienė ir pakvietė į renginių salę.

SIGITAS GEDA (1943 02 04 – 2008 12 12). PROMETĖJIŠKAS GYVENIMO DŽIAUGSMO IR PRAPULTIES DAINIUS

Sigito Gedos jubiliejinis gimtadienis – (jam sukaktų 80), paskatino dar kartą įdėmiai skaityti jo kūrybą, ypač paskutinę išleistą dienoraščių ir tyrinėjimų solidžią knygą “Vasarė ajero šneka” (2008). Ne veltui tvirtinama, kad geriausias raktas į kūrėjo pažinimą – jo paties atsivėrimai, ypač tokio didžio ir visaapimančio talento, mūsų literatūros titano. Be abejo, jį drąsiai galima vadinti Titanu, prometėjiškos dvasios ir galios išskirtine, kultine asmenybe. 

GVIDO LATAKO POEZJOS KNYGA “SALOS”. MENINIŲ ĮRIŠIMŲ INTERPRETACIJOS IR POEZIJOS SKAITYMAI

Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius (Mapu g. 18) kviečia į odos meistrų meninio knygos įrišimo parodos „Viena knyga – skirtingi požiūriai. Objekto interpretacijos“ atidarymą, kuris vyks vasario 13 d. 18 val. Parodoje išvysite menininkų interpretacijas nebaigtai įrišti poeto ir dailininko Gvido LATAKO poezijos knygai „Salos“ (Meninių įrišimų interpretacijos).

KONKURSAS KASMETINEI DIONIZO POŠKOS PREMIJAI

Šiemet bus teikiama jau XV-oji kasmetinė Dionizo Poškos premija, kurią 2009 m. įsteigė Šilalės rajono savivaldybės taryba. Premija skiriama konkurso būdu už geriausią naują lietuviškos poezijos knygą, išleistą praėjusiais kalendoriniais metais, kurioje atspindimi etniniai motyvai, lietuviškos tradicijos ir istorinė tautos atmintis.

POETĖ GRAŽINA CIEŠKAITĖ. KOSMOBUDISTINĖS MANTROS

Poetė, Poezijos pavasario laureatė (1990) Gražina Cieškaitė – viena savičiausių mūsų kūrėjų, filosofinės meditacijos, sudėtingų, paviršutiniškai neišgliaudomų eilių autorė. Norint pajusti ar bent kiek perprasti Gražinos kūrybos pasaulį, reikia būti pasiruošusiam ir pasiryžusiam kartu su ja pakilti virš kasdienybės ir panirti į sudėtingą filosofinių apmąstymų, religinių simbolių terpę.

POETO VLADO VAITKEVIČIAUS KNYGOS “DABAR VISKAS KITAIP” SUTIKTUVĖS-PRISTATYMAS. FOTOREPORTAŽAS

Poetas, eseistas, redaktorius Vladas Vaitkevičius savo naujojoje knygoje “Dabar viskas kitaip” (Kaunas: Naujasis lankas, 2023) – tikras lyrikas, susimąstęs, liūdintis, suvokęs žmogiškąjį laikinumą ir įkvėptai kalbantis apie amžinybę ir dieviškumą. Bet kas bene svarbiausia- šioje solidžioje rinktinėje  poetas didžiausią dėmesį ir širdies jautrumą skiria mūsų senosios literatūros kukliems autoriams-kunigams, nūnai užmirštiems ir mūsų literatūrologų nė neminimiems. Apie tai buvo kalbama knygos pristatyme-sutiktuvėse Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

VIOLETA ŽIDONYTĖ. SONETŲ VAINIKAS

Šį kartą skelbiame rašytojos, dailininkės Violetos Židonytės sonetų vainiką “Gyvenimas kaip Nemunas almės” ir jai maloniai leidus, keletą jos paveikslų iš autorinės parodos tuo pačiu pavadinimu. Keturiolika klasikiniu stiliumi sukurtų sonetų kalba apie neblėstančias dvasines vertybes, gilius jausmus, širdies nerimą ir liudija didžiulį autorės poetinį talentą bei profesionalumą.

MŪSŲ GARSIŲJŲ POETŲ ATMINIMO PAGERBIMAS. “LIKĘ POEZIJOS VEIDAIS”

Maloniai nustebino nenuilstantis ir energingas Petras Palilionis, buvęs ilgametis Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas, nūnai vadovaujantis Kauno meno kūrėjų asociacijai. Nustebino itin svaria ir reikšminga, palydint metus, išleista poezijos antologija “Likę poezijos veidais”, poezijos, kuri buvo skelbta “Poezijos pavasario laureatų bibliotekėlės” rinkiniuose.  

LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS POZICIJA

Lietuvos rašytojų sąjunga, kuriai priklauso nemažai vaikams rašančių rašytojų, smerkia Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) sprendimą prestižinio Hanso Kristiano Anderseno vaikų literatūros apdovanojimo pirmininke patvirtinti iliustruotoją iš Rusijos Anastasiją Archipovą, Maskvos menininkų asociacijos (MOCX), kuri šiuo metu aktyviai propaguoja Rusijos karo agresiją Ukrainoje, valdybos narę.

TRIJŲ KOLEGŲ GIMTADIENIAI

Šiandien, sausio 4-ąją, net trys mūsų Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus nariai švenčia savo gimtadienius – Aldona Elena Puišytė, Ona Jautakė, Skaidrius Kandratavičius. Nuoširdžiai sveikiname!

POETAS ALGIMANTAS MIKUTA PRISIMENA SATYRIKĄ VYTAUTĄ EIDUKAITĮ (1918 12 21 – 1998 11 04)

Gruodžio 21-ąją kauniečiui poetui, satyrikui Vytautui Eidukaičiui sukaktų 104 metai. Jis bendradarbiavo su satyros ir humoro leidiniais „Šluota“ ir „Ūpas“, priklausė „Šaipokų“ kompanijai, propagavusiai humorą. Išleido šešis satyrinių ir humoristinių eilėraščių rinkinius. Satyriką Vytautą Eidukaitį betarpiškai, netradiciškai prisimena poetas Algimantas Mikuta.

PAKYLĖTAS ADVENTO POEZIJOS VAKARAS ŠVČ. SAKRAMENTO BAŽNYČIOJE. FOTOREPORTAŽAS

Kauno Švč. Sakramento (studentų) bažnyčioje įvyko advento poezijos vakaras „Kaip pasiilgau aš tikrų Kalėdų…“ Jis prasidėjo bažnyčios rektoriaus, kunigo, poeto Gyčio Petro Stumbro aukojamomis šv. Mišiomis už menininkus, literatus. Po šv. mišių sakralinės poezijos vakarą jautriai pradėjo ir vedė pats kunigas, poetas G. P. Stumbras, pristatęs dalyvius, trumpai apibūdinęs jų kūrybą ir kiek vėliau pats perskaitęs pluoštelį savo eilėraščių. 

DALIOS TEIŠERSKYTĖS ŽYDINTI ŽIEMOS VYŠNIA. EILĖRAŠČIAI

Mūsų garsioji poetė Dalia Teišerskytė savo eilinį gimtadienį pasitiko tarp savo ištikimų bičiulių ir gerbėjų, bet neužmiršo ir gausybės kvietimų į susitikimus su skaitytojais – ji spėjo apsilankyti ir tolimesnėse Lietuvos vietose, kur yra visada laukiama ir mylima. Dar kartą sveikindami mielą Dalią, skelbiame keletą jos naujų jaudinančių eilėraščių bei jautrų žodį.

TRADICINIS MOTERŲ KŪRYBOS VAKARAS MAIRONIO NAMUOSE

Gruodžio 8 d., ketvirtadienį, 18 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į šventinį metų renginį – Moterų kūrybos vakarą „…kad pakiltų apmirusi siela…“, kurio tarpukarį siekiančias tradicijas muziejus puoselėja jau daugelį metų. Vakaro metu vyks moterų poezijos ir prozos skaitymai.

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka (Laisvės al. 57) kviečia į pokalbį „Dingusi Ievos Simonaitytės Lietuva“, kuris vyks gruodžio 5 d. pirmadienį, 18 val. Renginyje dalyvaus vertėjas Markus Roduner ir redaktorius Roland Begenat. Pokalbio metu išgirsite apie Ievos Simonaitytės dienoraščiuose aprašytą Šveicariją, jos gydymąsi Vo kantono kalnuose, santykį su vokiečių kultūra ir vokiečiais.

VIKTORAS GULBINAS – “ATOKIŲ STOČIŲ” LITERATŪRINĖS PREMIJOS LAUREATAS!

Mūsų kolega, poetas Viktoras Gulbinas tapo kultūros ir meno almanacho “Atokios stotys” 2022 metų literatūrinės premijos laureatu – “Už ryškią publikaciją 2022 metais almanache, kūrėjų, gyvenančių ir kuriančių Lietuvos periferijoje, vienijimą ir ženklią visuomeninę-literatūrinę veiklą”. Nuoširdžiai sveikiname! Tokia proga išprašėme ir skelbiame pluoštelį laureato Viktoro Gulbino eilėraščių. 

EDMUNDAS JANUŠAITIS Į ŽALIAKALNIO LOŽĘ PRIĖMĖ PAŠVĘSTUOSIUS

Vienas produktyviausių mūsų rašytojų, kūrybingas nenuorama, stabų ir autoritetų griovėjas, maištininkas Edmundas Janušaitis Maironio lietuvių literatūros muziejuje pristatė savo naują, jau šešioliktąją poezijos knygą “Žaliakalnio ložė”. Kaip visada būna Edmundo kūrybos vakaruose, ir šios sutiktuvės buvo kupinos netikėtumų, energijos, siausmo, skambančių dainų ir eilių skaitymo.

ALDONOS PUIŠYTĖS FRYDRICHO HIOLDERLYNO VERTIMAI

Vienos žymiausių mūsų poečių Aldonos Elenos PUIŠYTĖS pluoštą sonetų neseniai skelbėme, o dabar primename jos itin svarbų vertėjos darbą – iš vokiečių kalbos ji yra išvertusi garsiuosius vokiečių klasikus – Frydrichą Hiolderlyną, Novalį, Rainerį Mariją Rilkę ir kt. Skelbiame keletą A. E. Puišytės išverstų F. Hiolderlyno eilėraščių.

ARBATA PAPĖDĖJE. NAUJOS VIKTORO RUDŽIANSKO POEZIJOS KNYGOS PRISTATYMAS

Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Kaunas, Rotušės a. 13) lapkričio 23 d. trečiadienį, 𝟏𝟕.𝟑𝟎 𝐯𝐚𝐥. įvyks poeto VIKTORO RUDŽIANSKO naujosios knygos „Arbata papėdėje“ pristatymas-sutiktuvės. Tik ką išleistoje (leidykla „Kauko laiptai“) tryliktoje poezijos knygoje ėjimo per dykumą perspektyvoje išryškėja prisiminimai, per vaizdą, melodiją, kvapus, spalvą spontaniškai atgyja intymūs išgyvenimai.

VIOLETA ŽIDONYTĖ. PASTARŲJŲ METŲ EILĖS

Viena įdomiausių mūsų kūrėjų, apdovanota įvairiapusiais talentais, Violeta Židonytė yra ne tik prozininkė, poetė bet ir labai savita dailininkė. Ji yra surengusi apie 30 personalinių akvarelės parodų, kasmet dalyvauja kolektyvinėse dailės parodose, iliustruoja savo knygas. Violeta Židonytė maloniai pasidalino savo pastarųjų metų dar neskelbtais eilėraščiais, kurie atsiras ruošiamo spaudai rinkinio “Per mano širdį visos upės teka” puslapiuose. 

RAŠYTOJAU! PAREMK UKRAINĄ!

Lietuvos rašytojų sąjunga skelbia paramos rinkimą Ukrainos kariams ir jos reikalingiems rašytojams. Suprantame, kad ne vienas jūsų jau yra aukojęs ir aukoja įvairiems fondams, tačiau artėja žiema, puolama šalies infrastruktūra, Ukrainos miestai skendi tamsoje, žmonės nuolat lieka be šildymo ir vandens. Jiems būtina pagalba.

PRELATO VYTAUTO STEPONO VAIČIŪNO POETINĖ HOMILETIKA

Poetas V. S. Vaičiūnas, be jokios abejonės, užima svarią ir išskirtinę vietą mūsų nūdienos poezijos pasaulyje. Jo poezijos turinys orientuotas į aukštas ir pastovias sakralines, tautines, žmogiškasias vertybes. Idealizuojantis kalbėjimas yra vienas ryškesnių V. Vaičiūno stiliaus bruožų. Kalbėjimas – kaip pamokslas, kalbėjimas – kaip sakralinė erdvė, kalbėjimas – kaip nuolat atsinaujinanti malda.   

JUOZAS ŽLABYS-ŽENGĖ. POEZIJOS MAIŠTININKAS-MODERNISTAS

Jau trisdešimt metų, kai Anapus išlydėjome mūsų vieną iš garsiausių mūsų poezijos modernistų, keturvėjininką, karininką, dramatiško likimo kūrėją Juozą Žlabį-Žengę (1899 05 02 –1992 11 09). Ilgai nutylimas ir užmirštas poetas vėl nuskambėjo tik 1992 metais profesoriaus Leono Fliorento Gudaičio pastangų dėka – jis parengė J. Žlabio-Žengės poezijos rinktinę “Pavasarių gramatikos”. Skelbiame poeto kūrybą bei rašytojų Petro Palilionio ir Petro Venclovo atsiminimus.

METAI BE ROBERTO KETURAKIO (1935 03 12 – 2021 10 26)

Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikoje paminėtos poeto Roberto Keturakio (1935 03 12 – 2021 10 26) netekties metinės. Šv. Mišias aukojo prelatas Vytautas Steponas Vaičiūnas, vikaras kun. teol. lic. Nerijus Pipiras ir Žaliakalnio parapijos klebonas Kęstutis Rugevičius. Po pamaldų įvyko prisiminimų popietė, kurios iniciatoriai – Pasaulio lietuvių centro vadovas Valdas Kubilius, dialogo „Žodis ir spalva“ vadovas, Kauno Nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius aktorius Egidijus Stancikas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius.

PRAŠOME PRISIMINTI KĘSTUČIO NAVAKO ATMINIMO PARAMOS FONDĄ

Šiemet, Vėlinių išvakarėse, tradiciškai lankydami mūsų kolegų rašytojų, meno kūrėjų kapus Kauno Petrašiūnų kapinėse, pagerbėme bei žvakeles uždegėme ir ant žymaus poeto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio NAVAKO itin kuklaus kapelio. O juk neilgai trukus, 2023 metų vasario 16-ąją sukaks jau treji metai nuo jo iškeliavimo Amžinybėn… 

KAUNO RAŠYTOJAI PRISIMINĖ IR PAGERBĖ IŠKELIAVUSIUS KOLEGAS

Taigi ir mes, būrelis Kauno rašytojų ir Alekso Dabulskio našlė Irena dvaseles tradiciškai pasitikome, pašaukėme, žvakeles užžiebėme Petrašiūnų kapinėse prie mūsų kauniečių ir išeivijos rašytojų bei kultūros veikėjų kapų. Ačiū iškeliavusius kolegas pagerbti susirinkusiems Kauno rašytojams ir kiekvienam iš jūsų, dar surasiantiems laiko stabtelėti, parymoti, prisiminti. 

MES ŠVIESAI PAŠAUKTI. ROBERTO KETURAKIO IŠKELIAVIMO METINĖMS

Tiesą sakant, ir metams prabėgus, dar sunku kalbėti apie Poetą Robertą Keturakį, kaip jau iškeliavusį. Man Robertas buvo kaip vyresnysis brolis. Jaučiau ir patyriau nuolatinę nuoširdžią, kūrybinę jo paskatą ir dėmesį. Buvo pavyzdys – kilnus, doros ir taurumo įsikūnijimas, šviesusis Riteris. Ir gyvenime, ir kūryboje. Nuolat siekė  Amžinybės šviesos. Į ją ir nukeliavo.
Lenkiuosi Jo šviesiam atminimui.

LIUDO GUSTAINIO KŪRYBINĖS GYVASTIES ESMĖ

Prieš 5-eris metus netekome kolegos prozininko, poeto, skulptoriaus ir tapytojo Liudo GUSTAINIO (1944 07 14 – 2017 10 19), ilgokai sirgusio, bet nesiskundusio, nedejavusio, tik dar kibiau bei intensyviau rašiusio, fiksavusio jam svarbius pamatymus, išgyvenimus, būsenas. Jausdamas artėjantį ir pats artėdamas prie lemtingojo Slenksčio, jis gebėjo kalbėti apie daug gilesnę, nedaugeliui suvokiamą gyvasties esmę, jos amžinumą. 

STASIO BABONO KNYGOS “POŽEMINĖ SANKRYŽA” PRISTATYMAS-SUTIKTUVĖS

Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Rotušės a. 13) vyks rašytojo Stasio Babono knygos „Požeminė sankryža“ pristatymas. Šiemet leidyklos „Naujasis lankas“ išleistą prozos knygą sudaro įvairaus pobūdžio apsakymai ir apysaka „Laisvės karys“. Autorius, gerai pažindamas aklųjų ir silpnaregių žmonių psichologiją ir buitį, meistriškai perteikia jų jausmus, meilės ir artumo troškimą, norą pažinti aplinkinį pasaulį.

EUROPOS RAŠYTOJŲ TARYBOS GLOBOJAMAS FONDAS “FREE ALL WORDS” KVIEČIA!

Pristatome naują paramos baltarusių ir ukrainiečių rašytojams projektą. Tai – Europos rašytojų tarybos (EWC) globojamas literatūrinių tekstų ir vertimų fondas #FreeAllWords, kurį įkūrė autorių asociacijos A*dS (Šveicarija) ir Forfatterforbundet (Norvegija) bei Baltarusijos rašytojų bendruomenė.
#FreeAllWords savo veikla siekia aktualius ir originalius interviu, reportažus, esė, eilėraščius ir kt. įvairių literatūrinių žanrų kūrinius išversti į skirtingų šalių kalbas ir platinti juos įvairiais komunikacijos kanalais.

NAUJAS ALDONOS RUSECKAITĖS ROMANAS “EMMI”. SUTIKTUVĖS-PRISTATYMAS

Spalio 19 d., trečiadienį, 18 val. Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia į susitikimą su rašytoja, daug lietuvių literatūros (ypač XX a.) sklaidai ir saugojimui nuveikusia muziejininke Aldona Ruseckaite. Pristatysime jos penktąjį, tik iš spaustuvės paleistą biografinį romaną „EMMI. Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys“ (2022, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

NAUJOS JUTTOS NOAK POEZIJOS KNYGOS SUTIKTUVĖS

𝐒𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟏𝟖 𝐝., 𝐚𝐧𝐭𝐫𝐚𝐝𝐢𝐞𝐧𝐢̨, 𝟏𝟕.𝟑𝟎 𝐯𝐚𝐥. Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į JUTTOS NOAK poezijos knygos „Laikas pralenkia mus“ pristatymą. Kartu su autore dalyvaus poetas, žurnalistas, leidyklos „Kauko laiptai“ vadovas 𝐕𝐢𝐤𝐭𝐨𝐫𝐚𝐬 𝐑𝐮𝐝𝐳̌𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚𝐬. Moderuos poetas, literatūros kritikas 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬 𝐕𝐲𝐬̌𝐧𝐢𝐚𝐮𝐬𝐤𝐚𝐬.

VELIUONOS NOVELĖS PREMIJA – GEDIMINUI JANKUI

Vakar Veliuonos kultūros centre iškilmingai įteikta tradicinė, jau keturis dešimtmečius gyvuojanti Veliuonos novelės premija. Jos laureatu šiemet tapo rašytojas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus. Kas penkerius metus teikiama premija jam paskirta už novelių rinktinę „Rytoj“. Vertinimo komisijai buvo pateiktos aštuonios prozos knygos.

APIE LEONĄ ZALECKĮ. ŽEMAITIŠKAS GRYNUOLIS

Prisimename mūsų kolegą, rašytoją, gaivališką talentą Leoną ZALECKĮ (1929 02 20 – 2003 10 06), sukanka 19 metų nuo jo mirties. Tikras žemaitis, užsispyręs, veržlus, nagingas, bitininkas ir talentingas pasakorius. Parašė romaną, apsakymų, išleido keletą rinkinių, o už apsakymų knygą “Būtoji diena” 1999 m. tapo  tapo Žemaitės literatūrinės premijos laureatu. Skelbiame rašytojo Petro Venclovo atsiminimus apie Leoną Zaleckį.

VERTĖJUI EDUARDUI VISKANTAI – 120!

Vienam iškiliausių mūsų vertėjų, pedagogui ir žurnalistui, Kauno miesto Garbės piliečiui Eduardui Viskantai (1902 03 19 – 2002 01 02) šie metai – jubiliejiniai. Pažymime jo 120-metį. Darbštusis ilgaamžis, produktyvus ir itin profesionalus vertėjas mirė prieš 20 metų, eidamas 99-uosius, kelių mėnesių pritrūko iki itin gražaus ir solidaus 100-mečio.

TRADICINĖS VELIUONOS NOVELĖS PREMIJOS ĮTEIKIMAS

Spalio 6 dieną, ketvirtadienį, tradicinės Veliuonos novelės premijos įteikimas ir laureato vainikavimas Veliuonos kultūros centre. Laureato vardas dar neskelbiamas, jis paaiškės tik šventės metu. Premijos steigėja – Jurbarko rajono savivaldybė. Tuo pačiu vyks ir Novelės vakaras, kuris gyvuoja jau ketvirtą dešimtmetį, pastaraisiais metais jį išradingai organizuoja ir praveda rašytoja, Jurbarko krašto šviesuolė, Veliuonos bibliotekos bibliotekininkė Violeta Šoblinskaitė Aleksa kartu su vyru, rašytoju Gasparu Aleksa.

AKADEMIKAS VYTAUTAS MARTINKUS. ANAPUS ESTEZĖS. KUPIŠKĖNO SAKMĖ. ANTRA DALIS

Tęsiame publikaciją iš akademiko, rašytojo, filosofo Vytauto Martinkaus knygos “Estezės beieškant”, kuri yra ne tik viena reikšmingiausių filosofinių knygų  lietuviškoje kultūros ir literatūros tyrinėjimų istorijoje – ji neabejotinai užima svarią vietą Europos kontekste. Skelbiame ištrauką iš trečiosios knygos dalies “Anapus Estezės. Vertinimai”, kurioje autorius giliai nagrinėja įvairius literatūros kūrinius bei pateikia originalų jų vertinimą. Vienas jų – esė apie Juozo Baltušio romaną “Sakmė apie Juzą”.

JUSTINAS ŽILINSKAS. “BĖGLIAI. JŪRŲ KELIAIS Į AMERIKĄ”

Maironio lietuvių literatūros muziejus (Kaunas, Rotušės a. 13) kviečia į rašytojo Justino Žilinsko romano „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ pristatymą rugsėjo 29 d., ketvirtadienį, 18 val. Knygą pristatys autorius Justinas Žilinskas ir leidyklos „Aukso žuvys“ vadovė Sigita Pūkienė, pokalbį moderuos literatūrologė Agnė Cesiulė.

RAIMUNDUI SAMULEVIČIUI – 85

Vieno talentingiausio ir žymiausio mūsų dramaturgo Raimundo Samulevičiaus (1937 09 25 – 1981 02 02) gimtadienis, rudenišką rugsėjo 25-ąją būtų sulaukęs 85-erių…  Tačiau nesulaukė. Jau prabėgo 41-eri metai po jo tragiškos žūties. Iki šiol skaudžiu aidu nuskamba ši žinia jį pažinojusių bičiulių, kolegų širdyse. Raimundo gyvenimas nutrūko nesulaukus nė 44-rių…

AKADEMIKAS VYTAUTAS MARTINKUS. ESTEZĖ IR VERTINIMAI. PIRMA DALIS

Akademiko, rašytojo Vytauto Martinkaus solidi knyga “Estezė ir vertinimai”, nors išleista beveik prieš dešimtmetį, nei kiek neprarado savo aktualumo, anaiptol, stebina savo įžvalgų filosofiniu gelmiškumu. Šią solidžią knygą sudaro trys dalys: studija apie literatūros kūrinio pajautą – „Estezės beieškant“, teoriniai svarstymai apie vertybines literatūros prielaidas ir kritiko žvilgsnis į įvairius literatūros kūrinius arba į jų vertinimą.

DALIA TEIŠERSKYTĖ. “ŽAIDŽIA NAKTY ŽAIBAI / TOKS NETIKĖTAS RUGSĖJIS…”

Mūsų mylima garsi poetė, žurnalistė, ilgametė Seimo narė bei visuomenininkė Dalia Teišerskytė, išleidusi 15 poezijos ir prozos knygų (praėjusiais metais sulaukėme jos poezijos rinkinio “Paskutinių lapų išleistuvės”) neseniai išleido dvi kompaktines savo kūrybos plokšteles “Aš sugrįšiu”. Juk ypatingo populiarumo pelnė jos estrados dainų tekstai, kurių sukurta per 400! Mūsų mielosios Dalios Teišerskytės nepakartojama, įsimenanti ir jaudinanti lyrika vėl suskamba mūsų svetainėje.

PETRAS PALILIONIS MAIRONIO MUZIEJUI PERDAVĖ JUOZO GRUŠO ARCHYVĄ

Buvęs Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas, poetas Petras Palilionis pernai nudžiugino Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotojus pranešdamas, kad nori perduoti rašytojo Juozo Grušo archyvą. Maironio muziejus džiaugiasi ir dėkoja P. Palilioniui už tai, kad jis stropiai išsaugojo gautą dramaturgo J. Grušo archyvą ir perdavė jį muziejininkams.  

VLADO KALVAIČIO SOVIETINIS GULAGAS. METAFIZINĖ KANČIA

Prabėgo ketveri metai, kai Tytuvėnų kapinaitėse palydėjome Amžinybėn mūsų kolegą rašytoją Vladą Kalvaitį (1929 06 27 – 2018 09 06), Kelmės rajono Garbės pilietį, krašto šviesuolį. Dar kartą vartau jo svarbiausią ir skaudžiausią knygą – “Sutiprinto režimo baraką” ir prisimenu tą įspūdį, patirtą skaitant šį ypatingos vidinės jėgos pripildytą kūrinį. Tada, 2018 metais paskelbiau recenziją apie tą knygą, sovietinio Gulago kančios ir vilties dienoraštį, pagerbiant Vlado Kalvaičio šviesų atminimą, ją ir primenu. 

PRISIMENAME BERNARDĄ BRAZDŽIONĮ

Prieš 20 metų, 2002-ųjų liepos 11 d. Los Angeles, sulaukęs 95-erių, mirė mūsų garsusis Poetas – Legenda, Kauno miesto Garbės pilietis Bernardas Brazdžionis. Prisimename iškilųjį tautos Dainių, pakvietę talkon rašytoją, ilgametį Kauno rašytojų vadovą Petrą Palilionį, Bernardo Brazdžionio kūrybos ir gyvenimo metraštininką.

PARAIŠKOS VALSTYBĖS STIPENDIJOMS KULTŪROS IR MENO KŪRĖJAMS

Lietuvos kultūros taryba skelbia individualių ir mobilumo valstybės stipendijų kultūros ir meno kūrėjams konkursus. Kultūros ir meno kūrėjų paraiškos priimamos iki rugsėjo 30 d. (imtinai). Individualios stipendijos skiriamos skatinti kultūros ir meno kūrėjų individualią kūrybinę raišką. Mobilumo stipendijos skiriamos skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, partnerystes, tobulinti meistriškumą, dalyvauti rezidencijose ar kituose renginiuose ir veiklose užsienyje.

FESTIVALIS “KAUNO LITERATŪROS SAVAITĖ” KVIEČIA!

Festivalis “Kauno literatūros savaitė” kviečia į ypatingą literatūros renginį – susitikimą su vienu ryškiausių Ukrainos rašytojų Jurijumi Andruchovyčiumi, kuris vyks rugsėjo 16 d., 19 val., Czeslawo Miloszo gimtinėje Šeteniuose. Ši viešnagė pradeda naują Vytauto Didžiojo universiteto organizuojamą literatūrinių vakarų ir paskaitų ciklą „Šetenių skaitymai“, kurių metu žymūs pasaulio rašytojai ir intelektualai kartu su lietuvių skaitytojais gvildens opiausius šiuolaikinio gyvenimo ir kultūros klausimus. 

ONA JAUTAKĖ. OBSIDIANO VARNĖNAS

Kolegė poetė, prozininkė, žurnalistė Ona Jautakė (Jautakienė) mūsų prašymu pasidalino naujais savo trieiliais – eilėraščių ciklu “Obsidiano varnėnas”. Šie trieiliai man primena meistriškas arabeskas-miniatiūras, variacijas haiku stiliumi. Filosofinė potekstė ir numanomos prasmės grakščiai kaitaliojasi su netikėtomis, paradoksaliomis užbaigomis.

RAŠYTOJA SANDRA BERNOTAITĖ APIE ROMANĄ “AKYS CHIMEROS” IR KŪRYBĄ

Lietuvos rašytojų sąjungos tinklalaidėje „Rašytnamis“ apie tekstuose aptariamas lyčių santykių, tarpukario, praeities ir ateities, žmogaus ir ideologijos ryšio temas su rašytoja Sandra Bernotaite kalbėjosi poetė, filosofė, humanitarinių mokslų daktarė Aušra Kaziliūnaitė. Sandra atskleidė istorinio romano “Chimeros akys” rašymo užkulisius, pasakojo, kaip dešimtmetį rinko informaciją, kaip istorinės figūros, tokios kaip Salomėja Nėris, Jonas Aistis, virto autentiškais veikėjais.

ALDONA RUSECKAITĖ APIE PRIMIRŠTĄ RAŠYTOJĄ ONĄ PLEIRYTĘ-PUIDIENĘ-VAIDILUTĘ

Vėl pradžiugino mūsų kolegė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, pateikusi jaudinantį pasakojimą apie primirštą (pamirštą) prozininkę, aktorę, visuomenės veikėją Oną Pleirytę-Puidienę-Vaidilutę, aktyviai dirbusią dar Lietuvos atgimimo priešaušryje. O. Pleirytės-Puidienės gyvenimas ir likimas išties dramatiškas, kupinas sunkių  išbandymų ir netekčių. Aldona Ruseckaitė neapsiriboja vien biografijos faktų išdėliojimu, ji giliai ir jautriai tyrinėja, lygina, svarsto ir gerokai praplečia “fakto literatūros” ribas.

EGLĖ PEREDNYTĖ. EILĖRAŠČIAI IŠ RENGIAMOS KNYGOS ‘BALTŲ LELIJŲ VAKARAS”

Teologijos studijas baigusiai poetei Eglei Perednytei poezija neatsiejama nuo dvasingumo ir dievoieškos, jos kūryboje gausu subtilių teogoninių ir teologinių įvaizdžių, evangelinių motyvų. 
Poetė nuosekliai tęsia religinės poezijos tradiciją. Ji pakilusi virš kasdienybės, buities, jos dvasingas žvilgsnis, regis, siekia aukštybes, iš kurių srovena dieviškumo šviesa.

GYVENK IR KURK NIDOJE!

Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras (TVRC) skelbia stipendijos konkursą Baltijos ir Šiaurės šalyse gyvenantiems kūrėjams rezidencijai Nidoje. 
Stipendijos laimėtojams suteikiama galimybė dviems mėnesiams apsistoti ir kurti Nidoje.

ALEKSĄ DABULSKĮ PRISIMENANT (1934 04 10 – 2020 08 05)

Prieš dvejus metus netekome vieno talentingiausio Lietuvos poeto, satyriko, žurnalisto, redaktoriaus Alekso DABULSKIO (1934 04 10 – 2020 08 05). Liko atmintyje jo nuoširdumas, dėmesys kolegoms, palaikymas sunkiomis akimirkomis, ir, kas bene svarbiausia – moralinė laikysena, drąsa, nenuolankumas, panieka to meto nomenklatūrai ir valdžios liokajams.

NETEKTIS. LIUDVIKAS JAKIMAVIČIUS 1959 08 21 – 2022 08 01

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad š. m. rugpjūčio 1 dieną, eidamas šešiasdešimt trečiuosius metus, mirė poetas, dramaturgas, literatūros kritikas, šių metų Poezijos pavasario laureatas Liudvikas Jakimavičius. Atsisveikinimas su rašytoju Liudviku Jakimavičiumi – Laidojimo paslaugų centre (prie Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios, Paco g. 4, Vilnius) 2-oje salėje trečiadienį (rugpjūčio 3 d.) nuo 16:30 iki 20:30 val. ir ketvirtadienį (rugpjūčio 4 d.) nuo 8:30 iki 11:45 val. Urna išnešama 12:00. Laidotuvės vyks Vilniaus Rokantiškių kapinėse.
Šv. Mišios – rugpjūčio 4 d. 10 val. Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje (Maironio g. 10).

VYTAUTUI ALANTUI – 120. PETRAS PALILIONIS. ROŽĖS IR PELĖDOS PASLAPTIS

Rašytojo Vytauto Alanto jubiliejinė sukaktis ir publikacija apie jo gyvenimą ir kūrybą, paskatino prisiminti ir itin svarbią mūsų kolegos, poeto ir dramaturgo Petro Palilionio eseistikos ir pašnekesių knygą “Išlikę savimi” (Kaunas: Varpas, 1997). Tai buvo  pirmoji autoriaus eseistikos knyga, reikšmingo darbo memuaristikos baruose pradžia. Itin svarbus, autentiškas liudijimas – tai knygoje skelbiamas autoriaus pašnekesys su rašytojo Vytauto Alanto našle Irena Alantiene, pamąstymai apie V. Alanto kūrybą ir ištikimybę lietuvybės idealams.

EGIDIJA ŠEPUTYTĖ. NESKELBTI EILĖRAŠČIAI

Naujieji poetės, tapytojos, psichologės Egidijos Šeputytės eilėraščiai rodo akivaizdžią tendenciją tęsti kažkada pradėtas temas, tačiau dabar jos poetinis kalbėjimas kur kas įtaigesnis, pakito forma ir perteikimo būdas. Filosofinė giluma ir egzistenciniai motyvai verčia dar ir dar kartą grįžti prie poetės “filosofemų” ir byloja apie akivaizdų profesionalumą. Tarp daugybės “eilėrašių – realybės fiksuotojų”, virtuvinės  kasdienybės dainorėlių, Egidija Šeputytė, be abejo, išsiskiria ne tik savo poetiniu talentu, bet ir gebėjimu perteikti vidines subtilias būsenas bei įtaigiai kalbėti sudėtingomis filosofinėmis ir psichologinėmis temomis.   

STANISLOVAS ABROMAVIČIUS. ATMINTIS GYVENA MUMYSE

Kolega Stanislovas Abromavičius tęsia istorinės praeities ir didvyriškų pokario partizanų kovų, pasiaukojimo ir tragiškų likimų temą. Rengiamoje naujoje knygoje “Atmintis gyvena mumyse” daug naujų, primirštų Laisvės kovotojų vardų, kovų epizodų, okupantų ir stribų žiaurumo, artimųjų kančių tremtyse. Partizanų pasiaukojimas ir ištikimybė duotai Priesaikai – pagrindinis jų dramatiškų likimų leitmotyvas. 

VYTAUTUI ALANTUI – 120. TAUTA ISTORIJOS VINGIAIS

Tai, kad šie metai – jubiliejiniai V. Alanto metai (minime jo 120-ąjį gimtadienį) priminė seniai, dar 1991-aisiais, jo našlės Irenos Alantienės (1915-2010) maloniai man dedikuota rašytojo knyga “Tauta istorijos vingiais”. Šie, pasak autoriaus, “ideologiniai mąstymai” – paskutinioji jo knyga, kurioje itin ryškiai ir giliai išreikštas susirūpinimas lietuvių Tautos išlikimu.

EDMUNDAS JANUŠAITIS. ĮŽVALGŲ ROMANO “SU MANIMI IR BE MANĘS” FRAGMENTAS

Jaunystės prisiminimais paremtame poeto, prozininko Edmundo Janušaičio įžvalgų romane atkuriamos XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžios nonkonformistinės jaunimo nuotaikos sovietinio režimo atžvilgiu. Herojai jaučia instinktyvų pasipriešinimą asmens laisvę varžančiai ir niveliuojančiai ideologijai, jie išsiskiria nestandartiniu elgesiu, savarankišku mąstymu ir savita pasaulėjauta. Aiškiai apibrėžta geografinė vietovė – Kauno Žaliakalnis, to meto realijos ir galimi prototipai.

KVIEČIAME DALYVAUTI PROZOS KŪRINIŲ KONKURSE

Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka kviečia prozininkus dalyvauti konkurse tema ,,Gaveliška dabartis‘‘, skirtame įamžinti rašytojo Ričardo Gavelio atminimą.
Konkurso tikslas – skatinti prozininkus prisiminti ir propaguoti rašytojo Ričardo Gavelio kūrybą, ugdyti kūrybiškumą ir literatūrinę saviraišką, įtvirtinti kūrėjo poziciją kultūros aplinkoje.

TOMAS VYŠNIAUSKAS RECENZUOJA GINTARO PATACKO “KARO KRONIKĄ”

Poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas aptaria kolegos Gintaro Patacko poezijos knygą “Karo kronika”: Ironija, sarkazmas gali būti traktuojami dvejopai – viena vertus, juokai prisideda prie socialinių jungčių formavimosi ir stiprinimo, kita vertus, šios humoro atmainos gali būti laikomos savotiška agresijos, kovos išraiška. Žiemos pabaigoje prasidėjusi Rusijos invazija į Ukrainą nepaliko abejingų ir literatūros pasaulyje. Šių metų „Poezijos pavasariui“ įsisiūbavus pasirodė poeto, vertėjo, prozininko, dramaturgo Gintaro Patacko eilėraščių ciklas „Karo kronika“ (2022 m. išleido „Kauko laiptai“).

GVIDAS LATAKAS. EILĖRAŠČIAI IŠ NAUJOJO RINKINIO “SALOS”

Dar jaunas, bet jau visko pas žemaičius prisižiūrėjęs, visko išmokęs ir dabar juos pačius pamokantis (nes pats yra tikrų tikriausias žemaitis ir turi tam teisę), poetas Gvidas Latakas jodinėja ant savo nepailstančio žemaituko, aplanko ne tik gimtąsias vietas, bet ir Kauną ir pakaunę, aplanko visą Lietuvą ir kad jau posmuoja, eiliuoja ir dainuoja taip, kad besiklausant miela ir smagu daros,

ŽINIA IŠ STRASBŪRO UNIVERSITETO

Buvusi ilgametė Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus referentė, LATGA Kauno filialo inspektorė Greta ŽĖKIENĖ, baigusi studijas Strasbūro universiteto Teisės, politikos mokslų ir vadybos magistrantūroje, sėkmingai apgynė magistro darbą ir tapo Teisės magistre.

VIKTORAS GULBINAS. MOTERYS PAGAL ZODIAKĄ

Mūsų kolega, poetas Viktoras GULBINAS maloniai pasidalino savo eilėraščiais iš naujojo ciklo “Moterys pagal Zodiaką”. Viktoro poezija dažniausiai apibūdinama kaip intelektuali lyrika. Tačiau tasai lyrizmas pastaruoju metu dažnai kinta, tampa netikėtu ir paradoksaliu.

MIESTO APDOVANOJIMAI – IR KAUNO RAŠYTOJAMS

Garbingų Kauno miesto apdovanojimų sulaukė net trys mūsų kūrėjai, Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus nariai – poetas, vertėjas, eseistas Algimantas MIKUTA pelnė Kauno miesto kultūros premiją, poetei, prozininkei Daliai TEIŠERSKYTEI skirtas Santakos garbės ženklas, poetui, dailininkui Gvidui LATAKUI – vardinė Kauno miesto simbolio – Tauro – statulėlė.   

VYKSTA II-ASIS PASAULIO LIETUVIŲ RAŠYTOJŲ SUVAŽIAVIMAS

Birželio 28 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute vyko II-ojo Pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimo atidarymas. Jame dalyvavo rašytojai, vertėjai, literatūros kritikai iš 15 šalių (Airijos, Australijos, Belgijos, Italijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Kipro, Lenkijos, Meksikos, Nyderlandų, Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos ir Lietuvos). Po pietų visi rašytojai apsilankė Lietuvos Respublikos Prezidentūroje.

KAUNO JAUNŲJŲ LITERATŲ “BROMAI” – KETURIASDEŠIMT!

Prieš daugybę metų nerimstantys tuometiniai Kauno jaunieji literatai, susibūrę į sekciją prie Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus, ne tik ginčydavosi, aptarinėdami kolegų būsimų (arba ne) knygų rankraščius, jau išleistas pirmąsias knygas, bet ir šmaikštavo, vienas kitą parodijavo, rašinėjo kūrinėlius, dėl įvairiausių priežasčių nepatenkančius nei į rinkinius, nei į spaudą. Taip ir kilo idėja skelbti tas aktualijas, posmus, vertimus „sienos laikraštyje“, kurį pavadino „Broma“.

JOLANTA ČIUPKEVIČIENĖ. NOVELĖ “DOVANA”

Mūsų svetainėje debiutuojančios rašytojos Jolantos Čiupkevičienės novelė “Dovana” patraukė sodriais, ryškiais charakteriais, taikliomis detalėmis, psichologiniu pastabumu. Socialinis realumas, rupi gyvenimiška tikrovė, savita stilistika padeda atskleisti vidinius personažų pergyvenimus, dvasinius pokyčius. Visa tai byloja apie autorės – rašytojos talentą.

PETRAS VENCLOVAS. “MANO GENTAINIAI”. FRAGMENTAS II

Tęsiame rašytojo Petro Venclovo prisiminimų knygos “Mano gentainiai” fragmentų publikaciją. Dramatiški pokario įvykiai Lietuvoje, priverstinė kolektyvizacija, “kolchozų” steigimas, tremtys, skurdas ir nepritekliai – absurdiška sovietinė tikrovė, kurioje tenka gyventi ir išgyventi, užauginti  vaikus rašytojo tėvams – Onai ir Petrui Venslovams. 

PROFESORIŲ LEONĄ FLIORENTĄ GUDAITĮ PRISIMENANT

Artėja mūsų garsiojo lietuvių literatūros ir spaudos istoriko, humanitarinių mokslų daktaro, rašytojo ir žurnalisto Leono Fliorento Gudaičio (1935 06 20–2019 07 18) gimtadienis. Birželio 20-ąją jam sukaktų 87-eri. Prieš trejus metus  išlydėjome Anapusybėn šį reto darbštumo eruditą.

PETRAS VENCLOVAS. PRISIMINIMŲ KNYGA “MANO GENTAINIAI”. FRAGMENTAS

Įvairias, netikėtas temas savo romanuose, novelėse palietęs ir vystęs, pokario ginkluotos partizaninės kovos tragiškas aplinkybes atskleidęs, prozininkas Petras Venclovas maloniai pasidalino fragmentais iš prisiminimų knygos “Mano gentainiai”, kurioje pasakoja apie dramatiškus savo tėvų, giminaičių – gentainių likimus sovietų okupacijoje  bei pokario metais. Atviras, skaudus, tikroviškas liudijimas ne tik apie vieną giminę – tai liudijimas apie beveik visas pavergtos, tremiamos, žudomos tuometinės Lietuvos šeimas. 

DAR KARTĄ ATRASTA BITĖ VILIMAITĖ

Garsusis posakis “rankraščiai nedega” itin tinka šiam unikaliam atvejui – mūsų garsiosios prozininkės Bitės Vilimaitės nežinomi, neskelbti rankraščiai surasti jau po jos mirties, ir ne tik surasti – bet ir rūpestingai sudėlioti į knygą. Skelbiame vieną skyrių iš B. Vilimaitės romano “Pelkių drugiai”.  

Antano Miškinio literatūrinės premijos konkursas

Utenos rajono savivaldybė yra įsteigusi poeto Antano Miškinio literatūrinę premiją, kuri skiriama už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius dvejus kalendorinius metus, kurioje atskleidžiama aukštaitiška dvasia, atspindinti Aukštaitijos regiono motyvus, tradicijas ir istorinę atmintį.

VYTAUTO STULPINO EILĖRAŠČIAI

Vytautas Stulpinas yra kito garsaus žemaičių poeto Vytauto Mačernio kūrybos žinovas ir mylėtojas, jo gyvenimo tyrinėtojas, vienas iš paminklo V. Mačerniui Telšiuose sukūrimo iniciatorių. Ne vienas literatūrologas yra pastebėjęs, kad poetui itin artimas V. Mačernis.

DALIA TEIŠERSKYTĖ. POETINĖS IMPRESIJOS

Įsiminė poetės Dalios Teišerskytės kažkada pasakyta frazė: “vis­kas, kas gra­žu, yra poe­zi­ja, ku­ri gal ir ne ­vi­sa­da bū­na gra­ži vi­du­je”. Garsioji poetė, žurnalistė, ilgametė Seimo narė bei kultūrininkė išleido 14 poezijos ir prozos knygų.

GINTARAS PATACKAS. EILIUOTAS DIENORAŠTIS. APKASAI

Gintaro Patacko “Eiliuotas dienoraštis” ir šį pavasarėjantį sekmadienį, kovo 6 dieną, pasipildė nauju eilėraščiu “Apkasai”. Karas tęsiasi, okupantas žiaurėja, žūsta civiliai, bet didvyriškas ukrainiečių pasipriešinimas neslopsta ir visa tai jaudinančiu aidu atsiliepia Gintaro eilėse. 

TAUTVYDA MARCINKEVIČIŪTĖ. DU EILĖRAŠČIAI

Rusijos agresija, pradėtas žiaurus karas Ukrainoje, didvyriškas mūsų brolių pasipriešinimas, žūstančios nekaltos aukos negali palikti abejingų. Poetė Tautvyda Marcinkevičiūtė pastarosiomis dienomis negali sulaikyti užplūdusių jausmų, pergyvenimų, ji perteikia juos posmais.

Priimami teikimai Maironio premijai skirti

Maironio premija skiriama už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius kalendorinius metus. Poetas, kuriam skiriama premija, tampa tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ laureatu. „Poezijos pavasario“ laureatu tampama ir premija tam pačiam asmeniui teikiama tik vieną kartą. Premijos dydis – 3000 Eurų.

ERNESTAS KUCKAILIS. “IŠLIKĘ LAISVI”. IŠTRAUKA IŠ NAUJO ROMANO

E. Kuckailis – kovinio rengimo instruktorius, Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro snaiperių ir taikliųjų šaulių rengimo ekspertas. Bet įdomiausia tai, kad jis – pirmasis profesionalus karys, vaizdžiai aprašęs savo kovinę patirtį knygoje apie atkurtos Lietuvos kariuomenės kovinę misiją – „Trispalvio erelio skrydis“, kuri pasirodė 2012 m. Dabar išleistų E. Kuckailio knygų – jau aštuonios, būtent iš paskutinės  – “Išlikę laisvi” (Kaunas: Vox Altera, 2022) – ištrauką skelbiame.

Laimonas INIS. SENOLIO ŠOKIS RASOTOJ PIEVOJ

Rašytojas Laimonas Inis parašė naują knygą “Aštuoni Kuršmarių vėjai” – apie Mažąją Lietuvą. Joje – sakmės, legendos ir žymių kultūros, literatūros ir meno veikėjų biografinės novelės. Skelbiame vieną jų – “Senolio šokis rasotoj pievoj”, apie garsaus vokiečių kompozitoriaus Roberto Šumano ir jo žmonos Klaros Vik viešnagę Piktupėnuose 1808 metais.

Tadas Žvirinskis. 10 impresijų esamajam laikui

Skelbiame mūsų kolegos, poeto, prozininko, vertėjo Tado Žvirinskio poezijos pluoštą, originalias lyrines impresijas – trieilius. T. Žvirinskio poezija (kaip ir proza) pripildyta paradoksų, netikėtumų, ir lyrinė gaida kartais esti apgaulinga, slepianti intelektualų šypsnį ir saviironiją.

BERNARDUI BRAZDŽIONIUI – 115!

BERNARDUI BRAZDŽIONIUI – 115! Poeto-Pranašo pagerbimui skelbiame fragmentus iš solidžios, dokumentuotos ir autentiškos rašytojo Petro Palilionio monografijos “Tautos šauklio aidai. Etiudai apie poetą Bernardą Brazdžionį”.

DONALDAS KAJOKAS. LEISTINAS PRIVATUMAS. DIENORAŠČIO PUSLAPIAI. 1981-ieji.

Džiaugiamės kolegos poeto ir prozininko Donaldo Kajoko pateiktu netikėtu atsivėrimu – dienoraščio, rašyto nuo „neatmenamų“ laikų, pradėto bene prieš gerą penkiasdešimtmetį, pasidalinimu. Tai ypatingas, labai individualus ir netikėtas pasakojimas apie dvasinio kelio paieškas ir vis gilesnių apmąstymų persmelktą, vidinio nerimo pripildytą talentingo kuriančiojo piligrimystę.

Gyvoji literatūra jūsų namuose

Pakylėti artėjančių švenčių dvasios, susitikti kviečia seniai regėti draugai, į svečius dunda giminės, ant stalų garuoja kava, arbata, karštas vynas, sužvarbę pirštai su malonumu apglėbia puodelį… Ligi valiai išsikalbėję, prisijuokę, atsiragavę, apimti malonaus tingulio galiausiai niurktelite myliman krėslan ir spragtelite pelės klavišą. Žinote – tyla ir erdvė ženklina toli gražu ne tuštumą.

Naujausi poeto Vytauto Stulpino eilėraščiai

Literatūrologės įžvelgia poeto Vytauto Stulpino “savitą braižą” ar “žodžius iš daiktų, kuriuose slypi poezija”. Visų pirma, tuose V. Stulpino “daiktuose” slypi dvasia, ir tik jos dėka jie atgyja, tampa mūsų savastimi. Be to, daiktiškumas ir realumas, buitiškas čiulbesys apskritai svetimi V. Stulpino pasaulėjautai ir stilistikai. Tą dvasingumą, gilų susimąstymą, būties paiešką pajusite, įsiskaitę į naujausius poeto eilėraščius.

Vertėja Aida Krilavičienė: „Suomių literatūroje nestinga ir istorinių romanų, ir meistriškos eseistikos, ir juodojo humoro ekvilibristikos“

Vertėja Aida Krilavičienė kasmet lietuviškai prakalbina po kelias suomių autorių knygas, tad nieko keisto, kad pašnekesys su ja – santūriai taupus. „Sunkiausia, – sako patirties nestokojanti Aida, – versti tokias knygas, kurių stilius lengvas ir iš pirmo žvilgsnio paprastas. Svetimos kalbos lengvumą perteikti lietuviškai tikrai nelengva.“

Naujas konkursas ieško suaugusiųjų literatūros kūrėjų

Septintus metus gyvuojantis Paauglių ir jaunimo literatūros konkursas visiškai pateisino jo rengėjų tikslus – skatinti lietuvių autorius kurti kokybišką, skaitytojui patrauklią literatūrą, o skaitytojus raginti Lietuvos autorių sukurtas knygas skaityti. Šiais metais gimsta dar vienas konkursas – ieškomi talentai, kuriantys suaugusiesiems.

Edmundo Janušaičio eilėraščiai

Kartais, kai pro pilkus debesis išlenda mėnulio kraštas, lietus atrodo kaip lyjantis nuovargis. Tuomet jaučiuosi lyg būčiau prisikvėpavęs degančios gumos dūmų. Gal todėl, nenuostabu, ir pamatau rudens paliktas pėdutes ant braškančio liūdesio tilto. Jos lyg kalbantys radiniai, iš jų sklinda eilėraščių kvapas…

JUOZUI GRUŠUI – 120. NULEISTA SĖKMĖS BURĖ

Vytautas Martinkus: su Juozu Grušu asmeniškai susipažinau 1963 metais. Tada būrelis jaunų literatų sumanė organizuoti literatūrinį konkursą ir mane pasiuntė kalbinti Grušą sutikti pabūti jury nariu. Tada pirmąsyk užėjau į jo namus, tačiau kurį laiką mudviejų susitikimai ir pašnekesiai dažniausiai būdavo vieši – literatūros vakaruose, redakcijose.

Kęstučio Navako atminimo paramos fondas

Poeto Kęstučio Navako (1964-2020) artimieji pranešė, kad įsteigtas paramos fondas  K. Navako atminimo įamžinimui, antkapinio paminklo statybai, kūrybinio palikimo tvarkymui bei leidybai. Numatoma teikti įvairius projektus, tokiai bei kitai veiklai reikia bendradarbių ir pagalbos iš Kęstučio kolegų, bičiulių ir jo kūrybos gerbėjų.

Rimantas Petras Elena von Klusas. Poezija iš ciklo „LYRIKA SU PRIESKONIU“

Mūsų kolega poetas Rimantas Klusas – Rimantas Petras Elena von Klusas – savo jubiliejinį, 85-ąjį gimtadienį pasitinka parengęs naują šmaikščios poezijos rinkinį. Sveikindami ir džiaugdamiesi Rimanto kūrybiškumu ir energija, primename, kad jis vienintelis daug metų liko ištikimas pamėgtam satyros ir humoro žanrui, itin reto nūdienos literatūroje. Kviečiame skaityti Rimanto eiles.

JUOZUI GRUŠUI – 120. GRUŠAS, KOPIANTIS Į ŽALIAKALNĮ

Algimantas Mikuta: Juozo Grušo pavardę išvydau atsikraustęs mokytis į Kauną. Dabar negaliu pasakyti, ar provincijos mokykloje apie jį ką nors buvau girdėjęs. Kaune susidarė įspūdis, kad rašytoją žino visi. Skleidžiama tiesa skambėjo taip: rimtieji lietuvių rašytojai arba pabėgo į Ameriką, arba įsikūrė Vilniuje, Kaune liko vienintelis dramaturgas Grušas.

JUOZUI GRUŠUI – 120. EGZISTENCINĖS KŪRYBOS GELMĖS

Artėja vieno žymiausių Lietuvos rašytojo ir dramaturgo Juozo Grušo jubiliejinis gimtadienis – lapkričio 29-ąją pažymėsime jo 120-metį (1901 11 29 – 1986 05 21). Pateikiame ištrauką iš poeto, dramaturgo, eseisto Petro Palilionio kruopščiai parengtos solidžios biografinės monografijos „Svajojęs gražų gyvenimą. Apmatai Juozo Grušo portretui“.

STANISLOVAS ABROMAVIČIUS. GYVENIMAS PRIE TILTO (Ištrauka iš knygos „Senų giesmių giedojimas”)

Kazys Šamatauskas su savo šeima gyveno prie Nedėjos upelio, šalia kelio į Pravieniškes. Per upelį buvo įrengtas medinis tiltas. Šioje vietoje žmonėms buvo ne gyvenimas, o kančia. Kentėjo nuo pavasarinių potvynių, nes jie beveik kasmet, dažniausiai balandžio pabaigoje, užpildavo ne tik tvartelį, trobą, bet ir visą žmogaus kiemą, iki pat statinių tvoros.

LRS KAUNO SKYRIUI – 50. LITERATŪRINIŲ NAMŲ PAIEŠKOS. ANTRA DALIS

Toliau žingsniuojame Kauno rašytojų takais takeliais, kartais vingiuotais, kartais tiesiais, juk ne vieno kelias į literatūrą buvo nelengvas, komplikuotas, ne vienas pats pasirinko ar aplinkybių buvo priverstas žengti kitais takais, užsiimti darbais, nutolusiais nuo kūrybos. Juk tik su laiku ateina supratimas, kad literatūra, pasak Vytauto Martinkaus, nėra „įsimylėjusio studento dienoraštis“.

MIRĖ RAŠYTOJAS ROBERTAS KETURAKIS

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad šių metų spalio 26 dieną, eidamas aštuoniasdešimt septintuosius metus, po sunkios ligos mirė poetas, prozininkas, redaktorius, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaras Robertas Keturakis.

LINA NAVICKAITĖ. DRUGELIAI SNŪDOS IR SENAS PAŽĮSTAMAS (Ištrauka iš rašomo romano paaugliams)

Keturi bendražygiai su kalbančia papūgėle Čika jau daug dienų ir savaičių slapta keliauja po atgrasią, blogio užvaldytą Tikrojo Sapno salą. Jiems tenka saugotis ne tik tamsai tarnaujančių šio krašto žmonių, bet ir apsčiai visur privisusių, šmėžiais vadinamų šešėlinių padarų, grėsmingų Trijų Pelėdų ir dar daugybės kiekviename žingsnyje tykančių nenuspėjamų pavojų.

RAŠYTOJO TRAGIŠKA LEMTIS

Šiemet sukako 40 metų nuo tragiškos vieno talentingiausio ir žymiausio mūsų dramaturgo, prozininko Raimundo SAMULEVIČIAUS (1937 09 25 – 1981 02 02) žūties. Iki šiol skaudžiu aidu nuskamba ši žinia jį pažinojusių bičiulių, kolegų širdyse. Raimundo gyvenimas nutrūko nesulaukus nė  44-rių.

Stasys Babonas. “Aš – Vita”

Labai retai ištariu savo pavardę. Dažniausiai ji tik ant popieriaus guli. Prisistatau žmonėms: „Aš – Vita“. Iš mano širdies į kito žmogaus krūtinę plasnoja šis žodis…  Žinau, mama man tokį vardą išrinko. Labai gražus vardas. Tik kai užaugau, kai jau tikrai nebuvau maža, sužinojau, ką slepia keturios vardo raidės…

Jutta Noak   Terakotinė moteris (Romano ištrauka)

Jutta Noak. Terakotinė moteris (Romano ištrauka)

Netrukus pasirodysiančiame naujajame savo romane „Terakotinė moteris“ (leidykla „Kauko laiptai“) rašytoja Jutta Noak gilinasi į moters laisvės, saviraiškos temas. Hamburge gyvenančiai autorei emigrantų kasdienybė bei psichologija puikiai pažįstamos, tad pasakojimas bei personažai įtaigūs, spalvingi. Su keletu jų kviečiame susipažinti jau dabar!

Steigimo protokolas

Netrukus pasirodys nauja rubrika – Istorijos puslapiai

Šiemet pažymint mūsų skyriaus įsteigimo 50-metį, pavyko rasti 1971 m. birželio 14 d. steigimo protokolus. Artimiausiu metu naujojoje rubrikoje Istorijos puslapiai pradėsime skelbti buvusių pirmininkų, tarybų narių pasakojimus apie skyriaus istoriją ir veiklą. Kviečiame visus kolegas pasidalinti savo prisiminimais, išsaugotomis fotografijomis bei įspūdžiais.

Algirdui Verbai – 80 (II dalis)

Tęsiame Alfo Pakėno parengtą publikaciją apie poetą Algirdą Verbą (1941 10 01 – 2000 07 22) rašytojo Jono Mačiukevičiaus atsiminimų pluošteliu “VAŽIUOJANT PRO NEMAKŠČIUS”:
Važiuojant į Palangą pro Nemakščius lyg ir išgirdau poeto Algirdo Verbos balsą:
– Kai aš dirbau „Valstiečių laikraštyje“…

Algirdas Verba

Algirdui Verbai – 80

Spalio pirmąją prisimename ir primename mūsų Kolegos, dramatiško likimo poeto ir žurnalisto Algirdo Verbos 80-ąjį gimtadienį (1941 10 01 – 2000 07 22). Jo gyvenimas susijęs su Kaunu – čia studijavo Politechnikos institute, dirbo įvairiose gamyklose, o pirmuoju rinkiniu debiutavo vėlai, sulaukęs 39-erių, nors eiles skelbė nuo jaunumės.

Rašytoja, dailininkė Violeta Židonytė: „Tiek poezija, tiek akvarelė pavergia mintis, bet išlaisvina nuo viso kito“

Violeta Židonytė – nenustygstanti kūrėja, įvairiaspalvė menininkė: poetė, prozininkė, dailininkė, dėstytoja, kuriai nesvetima ir liaudies muzika; folkloro, pasak jos, reikia ne klausytis, o pačiam dainuoti – tai ir tam tikra meditacija, ir ekstazė. „Juk pasaulyje tiek įdomaus, ir tiek mažai tegali suspėti“, – įsitikinusi ji. Kūrėją kalbino Vidmantas Kiaušas.

Laimonas Inis. „Sveiks, svieteli margs“ (knygos „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ ištrauka)

Netrukus pasirodysiančioje L. Inio knygoje „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ – pluoštas sakmių ir padavimų apie senuosius sembų, jotvingių, prūsų dievus, piliakalnius, kovas su kryžiuočiais, pilėnų ištvermę ir ryžtą ginant savo žemę, taip pat keliolika interpretacijų apie žymiausius Mažosios Lietuvos kultūros ir rašto veikėjus. Autoriui maloniai sutikus, dalijamės novelių ciklu apie Kristijoną Donelaitį.

Bronius Vaškelis (1922 11 14–2021 09 03)

Skaudi netektis – rugsėjo 3 d., eidamas 99-uosius metus, JAV, Floridoje, mirė mūsų akademinės bendruomenės šviesulys, literatūrologas, teatrologas, vyriausias Lietuvos rašytojų sąjungos narys prof. Bronius Vaškelis (1922 11 14–2021 09 03). Nuoširdžiai užjaučiame velionio žmoną p. Stasę, artimuosius ir bičiulius.

Gediminas Jankus. „Dar apie Vytautą Praną Volertą“

Išsamus kolegos Vlado Vaitkevičiaus straipsnis apie primirštą žymų išeivijos prozininką Vytautą Praną Volertą (1921–2012), kurio gimimo šimtmetį nūnai pažymime, Gediminą Jankų paskatino priminti ir rašytojo kūrybos grįžimą, tiksliau – sugrąžinimą į bendrą lietuviškosios literatūros aruodą, įvykusį Petro Palilionio dėka.

Dalia Teišerskytė. Eilėraščiai

Jausminguose, nuoširdžiuose Dalios Teišerskytės eilėraščiuose iš naujausio rašytojos poezijos rinkinio „Paskutinių lapų išleistuvės“ (Kaunas: Kopa, 2021) – atvirumas ir nutylėjimai, dienų skaidrumas ir gamtos gaivalai, o svarbiausia – neblėstanti energija patirti, mylėti, gyventi.

Viktoras Gulbinas. Nauji eilėraščiai

Naujausiuose Viktoro Gulbino eilėraščiuose ryškūs asmenybės ieškojimų, vidinių abejonių motyvai, vengiama sentimentų, netgi jausmų atsivėrimuose nerasime tradicinės „meilės lyrikos“ – autorius pasitelkia ironiją, tarsi žvelgia iš šalies. Įprastą kasdienybės paveikslą jis suskaldo ir dėlioja netikėtais naujos mozaikos blyksniais.

Tautvyda Marcinkevičiūtė. Poezija

Poetė Tautvyda Marcinkevičiūtė ne tik itin produktyvi, bet ir linkusi stebinti – šiemet įdėmus kūrėjos žvilgsnis atsisuko į įvairiausių žmonių darbo patirtis bei išgyvenimus. Kviečiame skaityti, kokius knygyno konsultantės, laikrodininko, civilinės aviacijos lakūno, specialiųjų pajėgų kario, spekulianto, padavėjos ir gidės portretus išraižė poetės plunksna.

Rašytoja Nijolė Raižytė: „Parašyti gerą novelę – lyg sugauti judrų auksaspalvį drugelį naktyje“

Tęsiame interviu su Kauno rašytojais ciklą. Per liepos karštymetį į klausimus atsakė prozininkė, muziejininkė Nijolė Raižytė. Kūrėjos bibliografijoje – apsakymai, novelės, romanai, leidiniai apie Vydūną ir Mariją Pečkauskaitę-Šatrijos Raganą. Autorei artima moters tema: moteris nuodėminga, įsislaptinusi kaip sraigė, ji – nepažįstamoji, ji – išvengusi laužo… Kalbino Vidmantas Kiaušas.

Kaune dūksta Poezijos pavasaris (fotoreportažas)

Atvanga nuo vasariškos kaitros – įvairūs ir spalvingi poezijos festivalio Poezijos pavasaris-2021 susitikimai. Kviečiame po jų akimirkas Kaune pasižvalgyti Mildos Kiaušaitės, Editos Grybauskaitės-Kiršienės bei Zenono Baltrušio fotoreportažuose ir, žinoma, nepraleisti įdomių artėjančių renginių!

Poezijos pavasario Kaune debiutas. Aleksandras Žaltauskas: pradžia po pabaigos

Poezijos pavasario Kaune metu jau šeštą kartą pasirodys debiutuojančio autoriaus eilėraščių rinkinys. Šiemet pirmas atvejis festivalio istorijoje, kai debiutantas savosios knygos į rankas nepaims, mat jis – anksti žuvęs jaunasis poetas Aleksandras Žaltauskas (1997–2020), poeto, redaktoriaus, „Kauko laiptų“ vadovo Viktoro Rudžiansko charakterizuojamas kaip vienas įdomiausių savo kartos balsų.

Rašytojui Petrui Palilioniui įteiktas žurnalistų Garbės ordinas

Dvidešimt devintajame Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyriaus Spaudos baliuje Lietuvos radijo 95-mečio ir asmeninio jubiliejaus proga kolegai Petrui Palilioniui už prasmingą bendradarbiavimą su LŽS bei aktyvų dalyvavimą svarbiausiuose žurnalistiniuose renginiuose buvo įteiktas Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyriaus Garbės ordinas.

Poezijos pavasaris-2021 Kaune – kiekvienam, neabejingam poezijai

Antrus metus vasarą vyksiantis tarptautinis poezijos festivalis Poezijos pavasaris Kaune šįsyk susiburti pakvies birželio 27–liepos 10 dienomis. Pasak vieno iš organizatorių, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininko Gedimino Jankaus, 57-ajame Poezijos pavasaryje sau vietą turėtų rasti įvairiausių stilių, temų, amžiaus poetai bei klausytojai, numatoma 11 skirtingų renginių.

Rašytojas Petras Venclovas: „Menas turi visą laiką judėti, ieškoti, žengti į priekį, į šoną, o kartais – ir atgal“

Tęsiame interviu su Kauno rašytojais ciklą, šįkart jūsų dėmesiui – prozininko Petro Venclovo mintys. „Žmogus turi būti ne tik laisvas, bet ir apsišvietęs, išprusęs, kultūringas, siekiąs pažinti meną, suprantąs literatūrą ir tikrąją muziką“, – įsitikinęs kūrybingas, darbštus, puikiai apsiskaitęs, sau ir kitiems reiklus pašnekovas.

Poezijos pavasario laurai – poetei Dovilei Zelčiūtei

Šiemet Maironio premiją, vieną svarbiausių įvertinimų, teikiamų už poeziją, ketinama skirti rašytojai Dovilei Zelčiūtei už eilėraščių rinkinį „Šokiai Vilniaus gatvėje“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2020). Premijos steigėja ir mecenatė – Kauno miesto savivaldybė, Komisijos sprendimą turi patvirtinti miesto Taryba.

Gediminas Jankus. „Petro Palilionio memuaristikos subtilybės“ (recenzija)

Drauge su Gediminu Jankumi pasinėrę į antruosius rašytojo Petro Palilionio memografus artimiau susipažinsite su aktoriumi Algimantu Masiuliu, rašytoju Juozu Baltušiu ir literatūros istoriku Leonu Fliorentu Gudaičiu, sužinosite, ką ir kodėl norėta siūlyti Nobelio premijai, ką bendro turi meilė ir sveikata, be to, čia rasite naują literatūros istorijai svarbų dokumentinį liudijimą bei daugybę kitų įdomių įžvalgų bei detalių.  

Iškoduoti freską: radijo pjesių kūrimo hakatonas

Rugpjūčio 6–8 dienomis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (Aušros al. 62, Šiauliai) vyks unikalus pirmą kartą Lietuvoje organizuojamas radijo pjesių kūrimo hakatonas „Iškoduoti freską“, kuriame kviečiami dalyvauti pilnamečiai profesionalūs ir mėgėjai menininkai, mokslininkai, rašytojai, kultūros atstovai iš visos Lietuvos. Dalyvių registracija vyks iki liepos 5 dienos.

Jubiliejų švenčiančiam Gediminui Jankui – aukščiausias Lietuvos šaulių sąjungos įvertinimas

Jubiliejų švenčiantis (gim. 1951 05 21) dramaturgas, prozininkas, publicistas, literatūros ir teatro kritikas Gediminas Jankus už ilgametę aktyvią šaulišką veiklą, sąžiningą, uolų pareigų atlikimą bei svarų indėlį stiprinant Lietuvos šaulių sąjungą (LŠS) apdovanotas I laipsnio LŠS pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“.

Algimantas Mikuta. „Toptelėjo galvon…“ VIII dalis

Atėjo paveikslėlių ir tuščių kalbų gadynė, – liūdnai konstatuoja rašytojas Algimantas Mikuta. Tačiau pasaulis išlieka margas ir įdomus: pasirodo, ne viena katastrofa, dar iki jai įvykstant, aprašyta grožinėje literatūroje, varpai gali skambinti todėl, kad smagus kunigėlis švenčia gimtadienį, be to, vis dar atsiranda besibaiminančių, jog net ir tuščias tankas gali iššauti…

Rašytojas Edmundas Janušaitis. Maištingi eilėraščiai, Poetų sodas ir paslaptinga Palėpė, įkvėpusi Žaliakalnio epą

Tęsiame interviu su Kauno rašytojais ciklą ir šįkart kviečiame geriau susipažinti su poetu, prozininku, bardu Edmundu Janušaičiu. Nuo kino mechanikos iki tarnystės kariniame jūrų laivyne, nuo iš kojų verčiančio roko iki literatūrinio maišto, nuo Žaliakalnio istorijos iki sapnų, o kur dar drauge su bičiuliais menininkais kuriamo Poetų sodo burtai, steampunk’o išdaigos, gyvenimas pagal ženklus, beužgimstantis regimų tikimybių romanas?..

Dovilei Zelčiūtei skirta Antano Miškinio literatūrinė premija

Antano Miškinio literatūrinės premijos teikimo komisija vienbalsiai nusprendė šiemet premiją už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius dvejus kalendorinius metus, kurioje atskleidžiama aukštaitiška dvasia, atspindimi Aukštaitijos regiono etniniai motyvai, tradicijos ir istorinė atmintis, skirti poetei Dovilei Zelčiūtei už eilėraščių rinkinį „Šokiai Vilniaus gatvėje“.

Jūsų kaimynas – rašytojas

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka jungiasi prie tarptautinio rašytojų ir knygų festivalio „Kauno literatūros savaitė“ ir kviečia susipažinti su kauniečiais rašytojais, kurie gyvena čia pat – jūsų kaimynystėje.

Viena iš pirmųjų Žurnalisto – kalbos bičiulio – rinkimų nugalėtojų tapo Ona Jautakienė

2021 m. Lietuvių kalbos draugijos Kalbos tvarkytojų skyriaus iniciatyva pirmą kartą surengti Žurnalisto – kalbos bičiulio – rinkimai. Viena iš laureačių tapo rašytoja, Kelmės r. laikraščio „Bičiulis“ redaktorė Ona Jautakienė, įvertinta už meninio žodžio sklaidą, nuolatinį dėmesį kalbos aktualijoms ir visa savo veikla atliekamą šviečiamąją, ugdomąją, lavinamąją misiją.

„Kauno literatūros savaitėje“ – išskirtinis dėmesys jauniesiems literatūros kūrėjams

Gegužės 21 d., penktadienį, 20 val. tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“ augančią literatūros kūrėjų kartą bei norinčiuosius juos išgirsti sukvies į renginį „Nauji vėjai“. Čia mikrofonas bus suteiktas jau įvertintiems ir pastebėtiems jauniesiems Kauno ir Kauno rajono poezijos, prozos, slemo kūrėjams. Be to, laisvas „Naujų vėjų“ mikrofonas bus suteiktas ir visiems norintiems pristatyti savo kūrybą.

Vytautas Mačernis ir „Dūžtančios formos“. Interviu su Aldona Ruseckaite

2021-ieji yra paskelbti poeto Vytauto Mačernio metais. Nors jis žuvo būdamas vos 23 metų, poetas pripažintas lietuvių literatūros klasiku, o tarp jų yra bene jauniausias. Skaitytojų pageidavimu šiemet pakartotinai išleistas Aldonos Ruseckaitės biografinis romanas apie jį „Dūžtančios formos“. Romano autorė Aldona RUSECKAITĖ šiandien – „XXI amžiaus“ pašnekovė.

Gediminas Jankus. „Gasparo Aleksos „cvirkiada“. Kultūrbolševizmo pinklėse“ (recenzija)

Šįsyk Gediminas Jankus įsiskaito į naujausią Gasparo Aleksos romaną „Baik cirkus, Cvirka!“. „Tai ne tradicinis gerai žinomų faktų, dokumentų ar prisiminimų atpasakojimas, ne paviršutiniškas banalybių ir anekdotų apie rašytoją rinkinėlis, o skausmingas, atviras, intriguojantis pokalbis apie talentingą kūrėją, „kairįjį“ inteligentą, įtikėjusį „broliškos Sovietų Sąjungos“ geranoriška globa“, – rašo jis.

Alfas Pakėnas. Iš rengiamos knygos „Žvaigždė galiniame gryčios lange“, II dalis

Alfo Pakėno kelionių po Aukštaitijos kaimus tęsinyje – Diržių kaimelis, susidedantis iš devynių sodybų, čiabuvių vadinamas „zoologijos sodu“, mat visi čia gyvenantys žmonės nuo seno turi žvėrių ar paukščių pravardes, gamtos puoselėtojo Povilo Jarmolavičiaus portretas bei įvairūs provincijos vargai ir džiaugsmai, prireikus kad ir išsikasti šulinį ar tiesiog parūkyti.

„Noriu sugrįžti į Nidą: lietuvių poetai apie Kuršių neriją“. Sudarė Julius Keleras (Neringa: Viktoro Miliūno viešoji biblioteka, 2021)

Artėjant vasarai mintys vis dažniau krypsta link jūros, kuri lietuvio sąmonėje tiesiog neatsiejama nuo įstabiosios Kuršių nerijos. Net jei vėjai dar per skaudūs, o bangos – per šaltos, ten nusikelti jums bet kurią akimirką padės poeto Juliaus Kelero sudaryta eilėraščių rinktinė „Noriu sugrįžti į Nidą: lietuvių poetai apie Kuršių neriją“.

Stasys Babonas. „Gandralizdis“

Steigiant kolūkius buvo tikinama, kad tai – šviesa, šviesianti dieną naktį, o tie, kas šios šviesos neįžvelgdavo, regėjimo taisyti bemat iškeliaudavo į baltuosiuos tolius. Ironiškoje, magiškojo realizmo auros apsuptoje Stasio Babono novelėje – istorija kitu žmogumi namo sugrįžusio Sibiro žynio, kuris tos šviesos taip ir neįmatė.

Ona Jautakė. Poezija

Nesvarbu, koks metų laikas, – gera būti su Onos Jautakės poezija, drauge su autore pajusti gamtos trapumo grožį, o žmonių tarpusavio santykiai, bendrystė skatina susimąstyti apie nepaneigiamą akimirkų ir amžinybės sąveiką.

Gediminas Jankus. „Shopping and Fucking“. Tado Žvirinskio variantas“ (recenzija)

Griežtoje recenzijoje Gediminas Jankus atlieka dienoraštinio Tado Žvirinskio romano „Manuscriptum discipuli arba studentiška 1990–1991 metų kronika“ vivisekciją, mėgindamas išsiaiškinti, kodėl ir iš kokių personažų sudarytas kontroversiškasis pasakojimo protagonistas. Dėl gausios nenormatyvinės leksikos knyga bei recenzija nerekomenduojamos skaitytojams iki 18 metų.

Alfas Pakėnas. „Eik ir daugiau nebenusidėk“

Artėjant šv. Velykoms, Alfas Pakėnas apmąsto Šventojo Rašto išmintį ir grožį, kiek daug, anot Vaižganto, jame poezijos, prisimindamas klasikinius Antano Vienuolio, Jono Biliūno kūrinius parodo, kokią didelę reikšmę ir šiandien gali turėti su atida ir atlaidumu ištarti žodžiai: „Eik ir daugiau nebenusidėk.“

Rašytojas Tomas Šinkariukas. Apie kosminės vištos moralę bei principus, vaizduotės šėlsmą ir… Pinokio patarimus

Tęsiame interviu su Kauno rašytojais ciklą ir šįsyk kviečiame geriau susipažinti su dramaturgu, prozininku Tomu Šinkariuku. Jūsų laukia pasakojimas apie tai, kaip įsigalėjus popmodernizmui „stojo višta“ bei argumentai, kodėl idealistinis nihilizmas kūrėjui niekada neleis prie jos prisijungti, taip pat pavyzdys, kokį didelį įspūdį gali palikti neskaityta knyga bei daug kitų netikėtų minties vingių.

Algimantas Mikuta. „Toptelėjo galvon…“ VII dalis

Pasirodo, savo solidžiuose dienoraščių tomuose Juozas Baltušis aprašė toli gražu ne viską, taigi, prisiminti Pupų Dėde (Petrą Biržį) nusprendė Algimantas Mikuta. Taip pat jis įžvelgė televizijos vedėjų stiliaus tendencijas, galimas jaunų doktorantų skraidymo padebesiais priežastis bei pasekmes, keistus gintarų rinkimo varžybų ypatumus ir net prisiminė susidūrimą su maršalu Konevu.

Poezija… Poezijai! Pasaulinę poezijos dieną minint

Eilėraščių posmuose nuolat veriasi seni ir kuriasi nauji pasauliai, o štai kovo 21-ąją įvairiuose žemės kampeliuose švenčiama Pasaulinė poezijos diena. Svarstydami, kaip tinkamai ją paminėjus, paklausėme savęs: kas gi giliausiai pažįsta poeziją, jei ne poetai? Kaip geriausia apie ją prabilti, jei ne eilėmis?

Aldona Ruseckaitė. „Dukterys“ (iš spaudai rengiamos esė knygos „Per žarijas“)

Prieš vos daugiau nei metus pradėjome savąją pažintį su Balbina, naujausios Aldonos Ruseckaitės esė knygos „Per žarijas“ heroje. Skelbiamoje ištraukoje – taip pat netikėta, paslaptis atverianti pažintis, šįsyk – Balbinos su rašytoja Loreta Gražina Latonaite, nesantuokine Vinco Krėvės-Mickevičiaus dukra. Naujų susitikimų laukti liko neilgai – knygos pasirodymu jau rūpinasi leidykla „Kauko laiptai“.

Tomas Šinkariukas. „Iš apokrifų“

Rašytojas Tomas Šinkariukas vengia viešumos, o kai prabyla – visuomet netikėtai bei griežtai. Geriausias būdas sutikti šį autorių – knygos, kurių rašytojo bibliografijoje dabar septynios. Aštuntosios pagrindiniai herojai – Jėzus bei jo apaštalai. Regis, tokie atpažįstami, tačiau nenuspėjami, o vos po akimirkos – žmogiškai suprantami, kad net didžiausias skeptikas gali jiems pajusti simpatiją.

Algimantas Mikuta. „Toptelėjo galvon…“ VI dalis

Rašytojas Algimantas Mikuta tęsia savo stebėjimus ir toliau apmąsto Lietuvos bei pasaulio aktualijas: kokiems literatūros ir visuomenės reiškiniams ištirti praverstų mokslingi pedantai? Nuo ko prasidėjo ir kur atvedė statulų varžytuvės, išaugusios net į paminklų karą? Ką gali išmoningai panaudota masių psichologija?

Tomas Vyšniauskas. Poezija

Prieš keletą metų į literatūros padangę įsiveržęs poetas Tomas Vyšniauskas – balsas, kurio sunku neišgirsti. Veržlūs, dinamiški eilėraščiai patraukia skaitytojų dėmesį, žaisminga ironija jį išlaiko, o netikėtos įžvalgos bei sugretinimai lengvai nepaleidžia.

„Sunkūs jo gyvenimo stebuklai: vyras XX–XXI a. lietuvių poezijoje“. Sudarė Julius Keleras (Vilnius: Naujosios Romuvos fondas, 2020)

Praėjus keleriems metams nuo poezijos antologijos „Pirštai jos neša leliją: moteris XX–XXI a. lietuvių poezijoje“ pasirodymo, skaitytojus pasiekė antroji ne mažiau įdomi rinktinė „Sunkūs jo gyvenimo stebuklai: vyras XX–XXI a. lietuvių poezijoje“. „Šiuosyk man rūpėjo poetinis šiuolaikinio vyro tapatybės pjūvis, visuomenėje vyraujantys vyriškumo konstruktai, atsiveriantys vyrų ir moterų parašytoje poezijoje“, – sumanymo motyvus leidinio anotacijoje aiškina sudarytojas J. Keleras.

Zitai Gaižauskaitei – 70!

Šiandien, vasario 12 d., rašytojai Zitai Gaižauskaitei sukanka 70 metų! Jaunajam skaitytojui ji išleido jau per penkiasdešimt knygelių, be to, lygiai prieš penkiasdešimt metų vaikų žurnale „Genys“ buvo atspausdintas pirmasis poetės eilėraštis.

Lina Navickaitė. „Ugnius“ (romano paaugliams fragmentas)

Turtinga kalba, meistriškais aprašymais Lina Navickaitė skaitytojus veda į magišką pasaulį, valdomą paslaptingų Būtybių, primenantį fantaziją ar sapną. Trys čia atklydę vaikai sutinka angelą Iš Tiesų, palydėjusį juos pas ketvirtąjį bendrakeleivį – atsiskyrėlį ugnelių gaudytoją, žibintininką Ugnių. Nors kūrėjos rašomas romanas ir skirtas paaugliams, jis tikrai užburs ir ne vieną suaugėlį. 

Klystančio žmogaus istorija: romanas apie Petrą Cvirką

Rašytojas Gasparas Aleksa ėmėsi rizikingos, diskusiją provokuojančios temos. Šeštasis jo romanas „Baik cirkus, Cvirka!“ pasakoja apie prieštaringo likimo rašytoją Petrą Cvirką. „Norėjau parodyti žmogų. Klystantį žmogų, kuris nespėjo ir neturėjo galimybių paaiškinti savo paklydimų priežasčių“, – savo motyvus dėsto G. Aleksa.

Kultūros žurnalas „Nemunas“ kviečia analizuoti naujausiosios lietuvių literatūros simptomus

Neseniai pasirodė leidinys RINKTINIAI TEKSTAI. „NEMUNAS“ 2017–2020, kuriame publikuojami atrinkti grožinės literatūros tekstai, skelbti kultūros žurnale „Nemunas“ 2017–2020 metais. „Atrinkome tuos, kurie, mūsų manymu, aiškiausiai liudija pastarojo meto lietuvių literatūros simptomus“, – esminį kriterijų įžangos žodyje paaiškina vienas iš leidinio sudarytojų prof. dr. Saulius Keturakis. Čia jūsų laukia ir Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus narių kūriniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *