AVANGARDISTINĖS ŠOKO POEZIJOS POPIETĖ “VĖJO DŽIAZAS”. FESTIVALIS “POEZIJOS PAVASARIS” 2025 KAUNE

 

AVANGARDISTINĖS ŠOKO POEZIJOS POPIETĖ “VĖJO DŽIAZAS”. TARPTAUTINIS FESTIVALIS “POEZIJOS PAVASARIS” 2025 KAUNE

 

Jau trečią kartą šoko poezijos kūrėjai ir gerbėjai, pagerbdami ir prisimindami prieškario modernistus, “Poezijos pavasario” Kaune metu rinkosi avangardistinės šoko poezijos popietėje “Vėjo džiazas” Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje – Balio ir Vandos Sruogų name-muziejuje.

Modernistus subūrė ir vakarą išmoningai ir kaip visada šmaikščiai vedė poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas. 

Šį kartą pradžioje buvo kalbama apie Balio Sruogos, poeto, literatūros ir teatro kritiko, pomėgį mistifikuoti, rašant recenzijas, atsiliepimus prisidengus įvairiais išmoningais ir netikėčiausiais slapyvardžiais, taip keliant sumaištį, erzelį ir didžiulį pagyvėjimą literatūrinėje erdvėje. Supeikęs kokį autorių (o kartais ir pats save) netrukus skelbdavo kitu slapyvardžiu priešingą nuomonę. O slapyvardžių turėjo per šimtą – Sirakūzinas, Raiboneranda, Davatka-Padurkevičius Kryžostomas, Konkordatus Griešnikas. Itin kritiškai  jis įvertino ir pirmąjį „Keturių vėjų“ numerį, pasirašęs Padegėlis Kasmatė, buvo išaiškintas  ir sulaukė keršto akcijos: antrajame „Keturių vėjų“ numeryje (1926) paskelbtas (dar labai gyvo) Sruogos nekrologas.

Apie tai ir dar daug ką susirinkusiems pasakojo Sruogų namo-muziejaus muziejininkės Birutė ir Kristina, kurias papildė rašytoja Aldona Ruseckaitė, netrukus pažėrusi pluoštą  savo neįprastų posmų. 

Neatsiliko ir kiti avangardo mėgėjai – kunigas Skaidrius Kandratavičius, Edmundas Janušaitis, kuris šokiravo klausytojus kraupiais įvaizdžiais. Vidmantas Kiaušas – Elmiškis, prieš kelias dienas tapęs Zikaro namų Vyčio laureatu už poezijos knygą “Atsimokymas”, skaitė eiles ir iš šio rinkinio ir iš ankstesnių, išleistų prieš keletą dešimtmečių.   

Šį kartą laukė ir netikėtumai – Tomas Vyšniauskas pakvietė skaitmeninio meno kūrėją, dailininką Gintautą Velykį, kuris atėjo lydimas sudėtingos Dirbtinio intelekto mobiliosios programos. DI sulaukė užduoties – sukurti Kauno poeto paveikslą, remiantis sanskrito ir baltų pasaulėžvalgos bei nūdienos elementais. Rezultatai vienus papiktino, kitus – pradžiugino, mat parodė, kad DI gerokai atsilieka nuo modernių Kauno poetų pasiekimų.

Rašytojas Gediminas Jankus ne tik tradiciškai suko savo katarinką su prieškario fokstrotais ir tango, bet ir skaitė fantazmą – teatrinę novelytę. 

Dirbtinio intelekto nuotraukos

Poetai Vidmantas Kiaušas-Elmiškis ir popietės vedėjas Tomas Vyšniauskas

Poetai – kunigas Skaidrius Kandratavičius ir Edmundas Janušaitis

Dailininkas Gintautas Velykis kalbina (tardo) Dirbtinį intelektą prie G. Jankaus katarinkos 

Rašytoja, muziejininkė Aldona RuseckaitėRašytojas Gediminas Jankus suka savo katarinką 

Gintautas Velykis susimąstė po DI orakulinių atvėrimų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *