SVEIKINAME POETĘ, VERTĖJĄ ALDONĄ ELENĄ PUIŠYTĘ SU GIMTADIENIU!

SVEIKINAME POETĘ, VERTĖJĄ ALDONĄ ELENĄ PUIŠYTĘ SU GIMTADIENIU!
 
Gediminas Jankus
 
Sausio 4-ąją – vienos žymiausios mūsų poetės, dramaturgės, vertėjos Aldonos Puišytės -Grigaliūnienės gimtadienis. Ji – tarp vyriausių ir Kauno skyriaus, ir visos Lietuvos rašytojų sąjungos narė – sulaukė 94-erių!
 
Nuoširdžiai sveikindamas garbiąją Kūrėją, prisimenu tą neišdildomą įspūdį, kurį dar sovietmečiu kėlė jos poezija – drąsi savo filosofiniais apmąstymais, moralinių vertybių išaukštinimu, meditaciniu susikaupimu.
Dvasingumas ir aukštų idealų teigimas – vienas svarbesnių jos kūrybos motyvų. Kūryboje Itin ryški labai reta vydūniškoji triada – Asmuo-Tauta-Pasaulis.
 
Poetė išleido per dešimt eilėraščių ir poemų rinkinių, poezijos knygų vaikams, memuarų, įvairių poetų vertimų. Jos lyrika ypatinga – vidinės harmonijos paieška, senosios lietuvių ir baltų mitologijos motyvai, maldos ir meditacijos aidai.
 
Kai nemenka jos kolegų – “tarybinių rašytojų” dalis kurpė sovietinei ideologijai parankias socialistinio realizmo rašliavas, ji aktyviai ir drąsiai bendradarbiavo rezistencinio pogrindžio spaudoje, dalyvavo antisovietiname pasipriešinime. A. Puišytei suteiktas Lietuvos laisvės kovų dalyvės (rezistentės) stausas.
 
Poetė yra Poezijos pavasario. įvairių literatūrinių premijų laureatė, nominuota Nacionalinei premijai, jai įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas – Garbės ženklas “Nešk savo šviesą ir tikėk!”.
 
Ir dabar šviesaus, imlaus proto, kūrybinga, darbšti ir kupina vidinės jėgos, poetė tik prieš keletą metų išleido naujausią savo lyrikos knygą “Vienintele neišsakoma būtie”. A. Puišytės talentas kaip ir ankstesnėse, taip ir naujausioje poezijos knygoje atsiskleidė visu savo universalumu, tai ypatingai aukšto stiliaus sakralinės ir tautinės savivokos kūryba.
 
Ypač svarus ir reikšmingas jos įnašas vertimų baruose. A. Puišytė meistriškai išvertė garsiuosius vokiečių poetus Hiolderliną, Novalį, o neseniai ir visą pluoštą vienos žymiausių Ukrainos poečių, vadinamos “gyvąja klasike”, Linos Kostenko eilėraščių.
 
“Mano poezija nieko negali pakeisti, ji gali tik priminti, kad yra kur kas gilesnių dalykų, brangesnių vertybių už kasdienybės triukšmą“- sako Aldona Elena Puišytė.
 
Su gimtadieniu, mylima Poete! 
 
Zenono Baltrušio nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *