KORNELIJUS PLATELIS. ATSIŠAUKIMAS Į POETUS

Poezijos pavasario emblema (dailininko S. Krasausko piešinys, 1965; © LATGA, 2020)

 

Kreipiamės į poeziją kuriančius autorius ir skelbiame būsimo almanacho sudarytojo Kornelijaus PLATELIO laišką:

Poetas, būsimo Poezijos pavasario almanacho sudarytojas Kornelijus Platelis. Benedikto Januševičiaus nuotrauka

 

ATSIŠAUKIMAS Į POETUS

Mieli kolegos,

sutikęs sudaryti 2023 metų Poezijos pavasario almanachą susimąsčiau, koks tai galėtų būti daiktas? Arba – kokią įtaką to daikto pavidalui gali turėti sudarytojas, puikiai suprantantis, kad nė vieno iš jūsų jis nesuagituos imtis kokios nors tematikos, stilistikos ar dar ko nors. Tačiau daiktas juk turi pateisinti jo gamybai panaudotus resursus. Be abejo, svarbiausias pateisinimas – mūsų kūrinių meninė vertė, kad ir kaip skirtingai ją suvoktume. Bet ji ir šiaip jau teisina mūsų publikacijas bei knygas, tad almanachui norėtųsi kokios nors pridėtinės vertės. Manau, tokią vertę galėtų suteikti kiek įmanoma platesnė panorama to, ką dabar rašome, kaip reflektuojame savo bei kolegų kūrybą, apskritai poeziją, kokią jai vietą regime kad ir negausaus skaitytojų būrio laike ir galvose. Žinoma, tai sakydamas nenoriu nusimesti pareigos atrinkti tekstus, ko iš manęs ir laukiama, suprasdamas, kad neišvengiamai teks kraipyti tą panoramą pagal subjektyvius vertinimo kriterijus, bet meninės vertės ilgesys, tikiuosi, man padės nepaklysti.

Kita vertus, neketinu išrasti ir kokio nors dviračio, tad iškart puoliau mokytis iš ankstesnių metų almanachų sudarytojų, pirmiausiai iš Rimvydo Stankevičiaus ir Aivaro Veiknio. Kaip ir jie manau, kad publikacijai pakanka skirti du almanacho puslapius (apie 70 eilučių), vis dėlto netaikant Prokrusto lovos principo, autorius rikiuoti pagal abėcėlę, mūsų svečiams skirti atskirą skyrių ir daugiau vietos (iki 200 eilučių). Suprantama, norėtųsi jūsų naujų, neskelbtų eilėraščių, bet jei tokių neturite ar manote, kad kurie nors jūsų tekstai labiau tiktų šiai panoramai, siųskite ir tokius. Almanachas turėtų būti mūsų bendras kūrinys, tad kviečiu tokį kurti neteikdamas jokių išankstinių sąlygų ar pageidavimų. Agituoju tai daryti aktyviai, nes mūsų kūrybos sklaida, jos pristatymas skaitytojams ne mažiau svarbus už ją pačią.

Neketinu ir atsisakyti tradicijos almanache minėti kokias nors sukaktis. Apvalus metų skaičius nuo poeto gimimo – labai jau formalus pretekstas ir dar gana atsitiktinis vienų ar kitų metų almanacho kontekste, bet koks nors kitas keltų per daug sunkiai atsakomų klausimų. Turbūt pagrindinis tokio paminėjimo tikslas – išsiaiškinti, kiek to poeto kūryba tebėra aktuali šiandien, kiek jos lieka ar bent turėtų likti dabarties skaitytojų atmintyje? Tad irgi – kaip ir laisva tema.

Džiaugiuosi, kad man sutiko talkinti poetė Indrė Valantinaitė. Todėl prašau nenustebti, telefonu išgirdus ir jos balsą. Savo tekstus prašau siųsti Word formatu (nepamirštant pasirašyti) dviem adresais – man ir Indrei: kornplat@gmail.com ir Valantinaite@gmail.com.

Tie, kurie nuoširdžiai nenori mūsų su Indre priversti  kompiuteriu rinkti jų tekstus, bet desperatiškai nemato galimybių savo ar talkininkų jėgomis perkelti juos į skaitmeną, gali siųsti jų popierinį variantą ar kokią laikmeną adresu: Poezijos pavasariui, Lietuvos rašytojų sąjunga, K. Sirvydo 6, LT-01101 Vilnius.

Jūsų siuntų lauktume kuo anksčiau, bet iki 2023 metų sausio 31 d.

Kornelijus Platelis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *