TOMO VYŠNIAUSKO POEZIJOS KNYGA “VOKAIS IŠVIRKŠČIAIS”. NEĮPRASTAS, ORIGINALUS PRISTATYMAS

 

Vakaro – diskusijos dalyviai Viktoras Rudžianskas, Tomas Vyšniauskas, Gediminas Jankus  

Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyko poeto, literatūros kritiko Tomo VYŠNIAUSKO trečiosios eilėraščių knygos “Vokais išvirkščiais” (Kaunas: Kauko laiptai, 2022), pristatymas. Tai buvo neįprastas, netikėtas ir labai originalus knygos sutikimas – poeto sumanymu atsisakyta tradicinio, jau kiek pabodusio ir nuplėkusio formato – pasisakymų, klausimėlių, trafaretinių apibūdinimų. 

Talkon pasikvietęs knygos redaktorių, leidėją, poetą Viktorą Rudžianską ir rašytoją, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininką Gediminą Jankų, Tomas Vyšniauskas pats tapo vedančiuoju, klausėju ir provokuojančiu diskusijos dalyviu. Diskusijos apie poeziją, apie savo knygą, kolegų kūrybą, buvo nužengta ir į prozos lankas, aiškintasi apie jos situaciją, paliestos magiškojo realizmo, tradicinės, “buitinės” ir modernistinės eilėdaros klausimai, sapnų ir realios tikrovės santykis kūryboje. Ir dar daugybė temų, kurias gan plačiai ir išsamiai gvildeno visa šaunioji trijulė, o ketvirtasis – aktorius ir garsusis poezijos skaitovas Petras Venslovas – įtaigiai ir netikėtai atskleidė Tomo Vyšniausko  eilėraščiuose užslėptas prasmes ir simbolius.    

Tomas Vyšniauskas – vienas ryškiausių viduriniosios kartos poetas, kuris nevengia kelti svarbių egzistencinių ir filosofinių klausimų – kiek svarbus žmogiškajai egzistencijai yra nūdienos komunikacija, kokį vaidmenį atlieka dialogas (tegul ir skausmingas) tarp atskirų individų, tarp asmens ir aplinkos, jis svarsto, ar atmetus emocijas ir atsiribojant nuo pasaulio šurmulio, įmanoma pasislėpti nuo slegiančio nerimo. 

Rinkiniui „Vokais išvirkščiais“ būdinga neįprastas eilučių laužymas, pastanga kasdieniuose reiškiniuose įžvelgti neįprastybę, tačiau iš tiesų autorius gilinasi į socialines, ekologines, ekonomines problemas, šmaikščiai piešdamas šiuolaikinio individo įpročius, integruodamas teologinius ir egzistencinius svarstymus. Kitaip sakant autorius turi aiškią kūrybinę programą, kuria savitą stilių, kita vertus, jaučiasi, kad gerai išmano ir lietuviškos poezijos tradiciją.    

Tomas Vyšniauskas, nevengdamas parodyti žmogiškosios prigimties tamsiąją, destruktyviąją pusę, žaisdamas kalbiniais sąskambiais, tiksliai fiksuoja atsiveriančius reiškinius, sugebėdamas siaube regėti grožį ir atvirkščiai – tame, kas laikoma grožiu, įžvelgti gąsdinančias tikrovės grimasas. Tai iliustruoja šiurkštokos raiškos elementai, groteskiški vaizdai, savikritika ir ironija.

Debiutine knyga „Įelektrinto piemens“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2018) į literatūros padangę įsiveržęs poetas Tomas Vyšniauskas buvo balsas, kurio sunku neišgirsti. Veržlūs, dinamiški eilėraščiai patraukė dėmesį, žaisminga ironija jį išlaiko, tad nenuostabu, kad 2019-aisiais poetas įvertintas Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija už geriausią metų debiutinę poezijos knygą.

2020-aisiais pasirodė antrasis T. Vyšniausko eilėraščių rinkinys „Invazinės rūšys“ (Kaunas: Kauko laiptai), kuriame bandoma sugretinti Kūrėjo ir žmogaus (kaip meistro) tvarinių pasaulius, tais pačiais metais Tomas pagerbtas „Atokių stočių“ premija už geriausią publikaciją almanache, kūrėjų, gyvenančių ir dirbančių periferijoje, vienijimą, visuomeninę bei literatūrinę veiklą ir darbą su jaunaisiais literatais.

Poetas intensyviai rašo bei skelbia naujų knygų recenzijas, literatūrinių naujienų apžvalgas, bendradarbiauja kuriant elektroninį literatūrinį žurnalą „Rankos“. Poezija ir knygų recenzijos publikuojamos leidiniuose „Nemunas“, „Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“, kultūros ir meno svetainėje „Atokios stotys“ bei kt. Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 2020 m.

Indrės BAGDONĖS nuotraukos

 

 

Poetas Vladas Vaitkevičius, aktorius Petras Venslovas, poetas Tomas Vyšniauskas, prozininkas Petras Venclovas

Lietuvos rašytojų sąjungos veiklą „Vardai ir žodžiai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *