ANTOLOGIJOS “LIKĘ POEZIJOS VEIDAIS” SUTIKTUVĖS

ANTOLOGIJOS “LIKĘ POEZIJOS VEIDAIS” PRISTATYMAS IR SUTIKTUVĖS

 

Jurgita DAVIDAVIČIŪTĖ

Maironio lietuvių literatūros muziejaus Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus vedėja

 

Poezijos pavasariui skirtų renginių savaitėje, prie gausybės veiklų prisišliejo ir vieno iš
paskutiniųjų poeto Petro Palilionio projektų rezultato pristatymas. Juk jis tampriai susijęs su poezijos pavasarių istorija. Tai – antologija „Likę poezijos veidais“, kurioje sutilpo 18 šį pasaulį jau palikusių poezijos pavasarių laureatų.

Poetas, antologijos sudarytojas Petras Palilionis 

Jau ne vienerius metus P. Palilionis vykdė projektą, kurio dėka leisdavo poezijos pavasario
laureatų bibliotekėlę. Nors liko dar nemažai bibliotekėlės formatu nespėjusių dienos šviesos išvysti autorių, bet projektas priartėjo prie pabaigos. Kaip paminklas jam pasirodė ši antologija, sudaryta iš ankstesniųjų leidinių atrenkant geriausius iš geriausių eilėraščių. Antologijoje sugulė B. Brazdžionio, O. Baliukonės, A. Baltakio, A. Bernoto, H. A. Čigriejaus, J. Degutytės, S. Jonausko, J. Juškaičio, R. Keturakio, A. Maldonio, J. Marcinkevičiaus, M. Martinaičio, E. Matuzevičiaus, E. Mieželaičio, A. Miškinio, J. Stielkūno, P. Širvio, A. Verbos kūryba.

Knyga buvo pristatyta Maironio lietuvių literatūros muziejuje, su kuriuo P. Palilionis jau kurį
laiką glaudžiai bendradarbiauja. Pasiklausyti pripažintų Lietuvos klasikų poetinio žodžio susirinko pilna salė žiūrovų. Renginį vedė Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus. Jis trumpai pakalbėjo tiek apie tamprų poezijos pavasarių renginių ir Kauno miesto ryšį, tiek apie besikeičiančią poezijos svarbą žmogaus gyvenime.

Aktoriai Virginija Kochanskytė ir Petras Venslovas

Poetinį žodį įgarsino aktoriai Petras Venslovas ir Virginija Kochanskytė, ne tik skaitydami, bet ir interpretuodami, šiltai bendraudami su publika ir tarpusavyje. B. Brazdžionio „Per pasaulį keliauja žmogus“ jie perskaitė duetu. Neliko pamirštas ir dar vienas PP laureatas, nepatekęs į šią rinktinę – S. Geda. Šįmet poetui būtų sukakę 80 metų. Ta proga žiūrovai išgirdo net ne vieną, o keletą jo eilėraščių.

Poezijos posmams muzikines pertraukas kūrė pianistė Š. Čepliauskaitė. Pagiriamąjį žodį apie leidinį tarė renginyje dalyvavusi dr. Laima Bucevičiūtė, kuri idėjos autoriaus darbus
pavadino unikaliais literatūriniame kontekste.

Poetas, antologijos sudarytojas Petras Palilionis

Antroji sudarytoja J. Davidavičiūtė trumpai papasakojo apie prasidėjusį jos ir garbaus poeto bendradarbiavimą, kaip nuo muziejinių reikalų buvo pereita prie nuoširdesnio bendravimo ir kaip, kartu bestudijuojant J. Grušo archyvinį palikimą, kažkada paties dramaturgo perduotą P. Palilionio žinion, nuo nežymios pagalbos surenkant tekstus buvo pereita iki knygos sudarymo.

Pats projekto autorius P. Palilionis sunkiai leidosi prakalbinamas, bet vėliau turėjo ką pasakyti. Daugelį poetų jis pažinojo asmeniškai, kai kurie Pavasario poezijos laureato bibliotekėlės knygeles kadaise sudarė patys, atrinkdami savo eilėraščius. Rašytojas išreiškė apgailestavimą, kad poezija šiuolaikiniame pasaulyje darosi vis mažiau reikalinga, o kadaise gerbiami autoriai – vis mažiau žinomi ir girdimi. Naujuose leidiniuose, kaip ir naujausiame poezijos pavasario almanache – jau kiti vardai, kitokios eilės… Vyresnioji karta ilgisi tų poetų, su kurių žodžiu augo ir mokėsi.

Šis projektas, kurį P. Palilionis pavadino Requiem bibliotekėlei, suteikė galimybę dar sykį prisiminti išėjusiuosius ir jų skambų žodį. Jis pabrėžė, kad išliekamąją vertę turi abu almanachai – ir kiekvienais metais pasirodantis Poezijos pavasario, supažindinantis poetinio žodžio mylėtojus su besikeičiančia, naujus kūrybos klodus ir naują žvilgsnį atveriančia aplinka, ir jo sudarytasis, kuris leidžia prisiminti Poezijos pavasarių istorijos pradžią.

Pianistė Šviesė Čepliauskaitė, aktoriai Petras Venslovas ir Virginija Kochanskytė, rašytojas Gediminas Jankus, muziejininkė, antologijos sudarytoja Jurgita Davidavičiūtė, dr. Laima Bucevičiūtė, poetas, antologijos sudarytojas ir projekto bei idėjos autorius poetas Petras Palilionis   

Žiūrovai po renginio skirstėsi pakylėti. Matyti, kad nors nauja poetų karta atneša naujų vėjų ir jų kūryba yra laukiama, visada išlieka smagu prisiminti savo klasikus ir jų jautrų poetinį žodį.

Antologijos “Likę poezijos veidais” leidimą parėmė asociacija LATGA.

Maironio lietuvių literatūros muziejaus – Ramūno Guigos nuotraukos

Lietuvos rašytojų sąjungos veiklą „Vardai ir žodžiai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *