Virtuali Kauno rašytojų buveinė

DOVILĖS ZELČIŪTĖS REPETICIJA. KNYGOS “KOKS TAVO VARDAS” SCENOS MAGIJA

DOVILĖS ZELČIŪTĖS REPETICIJA. KNYGOS “KOKS TAVO VARDAS” SCENOS MAGIJA. PRISTATYMAS KAUNO VINCO KUDIRKOS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE

 

Naujausias Dovilės Zelčiūtės poezijos rinkinys „Koks tavo vardas“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2023) dar stipriau perteikia užburiantį scenos pasaulį, anaiptol ne ramų, o kibirkščiuojantį, dramatišką, kupiną netikėtumų, paradoksų, neišsipildžiusių vilčių ir liūdesio.  

Juk jos visa kūryba, be jokios abejonės, glaudžiai susijusi su teatru, su jo nenugalima magija, scenos užkaborių ir grimo kambarių slėpiniais, sunkios uždangos klostėmis, pačia scena, kurioje, sužibus prožektoriams, atgyja pjesių ir dramų personažai, vyksta sunkiai nusakomas, tačiau taip jautrią sielą jaudinantis ir virpinantis veiksmas, panašus į mus supančią realybę, tačiau jame pulsuoja visai kita gyvastis, paslaptinga, nenuspėjama, mistiška.

Nenuostabu – juk poetės gyvenimas nuo vaikystės siejasi su teatru, jos tėvai – garsūs Kauno dramos scenos meistrai Danutė Juronytė ir Leonardas Zelčius, tad ir kūrybos temos jai puikiai žinomos, kalbančios apie sceną, apie nenugalimą teatro magiją, alinančiais repeticijas, aktorių dramas, neviltį, kūrybinę kančią ir kasdienius džiaugsmus.

Literatūros apžvalgininkai poetė Lina Buividavičiūtė, prozininkas Gediminas Jankus, poetė Dovilė Zelčiūtė, aktorė Olita Dautartaitė, poetas, knygos redaktorius ir “Kauko laiptų” vadovas Viktoras Rudžianskas

 

Panyrame į neįprastą pasaulį, theatrum mundis – pasaulio teatro fantazariumą, kuriame veikia aktoriai, personažai, veikalai, autoriai, kuriame repeticijas būsimam paslaptingam spektakliui (ar spektakliams) veda režsisierė – autorė. Dovilės Zelčiūtės poetinė režisūra įsimintina ir įspūdinga.

Ne menkesnė ir jos reali režisūra, kurią poetė išmaniai atskleidė naujosios knygos “Koks tavo vardas” pristatyme Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje, subūrusi kūrybinę grupę – aktyvių poetinės scenos dalyvių. Seniai neteko pajusti tokios ypatingos, nuoširdžios atmosferos, netikėtų improvizacijų, atsivėrimų ir dvasinio artumo.

Dovilė Zelčiūtė, kaip režisierė, vedė visą renginį, nešykštėdama pastabų ar pagyrų bei padėkų “atlikėjams” – poetui, knygos redaktoriui ir leidyklos “Kauko laiptai” vadovui Viktorui Rudžianskui, aktorei Olitai Dautartaitei, literatūros apžvalgininkams – poetei Linai Buividavičiūtei ir prozininkui Gediminui Jankui. 

Aktorė Olita Dautartaitė

Skambėjo Dovilės eilėraščiai, kuriuos skaitė O. Dautartaitė ir pati autorė, knygos dailininkė Inesa Dūdėnaitė, kurią D. Zelčiūtė vadino “bendraautore”, ne tik pasidalino įspūdžiais apie iliustracijų kūrimą, bet ir dovanojo autorei originalų vienetinį šviestuvą su savo piešiniais,  kolegos rašytojai analizavo knygos prasmes, skambėjo muzika – giesmes ir dainas atliko talentingas jaunimo choras “Dorado” ir jo vadovas ir dirigentas Augustas Kvedaravičius. 

Jaunimo choras “Dorado”
 
Visi sutiko, kad autorė, kaip ir ankstesniuose lyrikos rinkiniuose lieka ištikima intymiam kalbėjimo būdui, meilės, mirties, gyvenimo geismo temoms. Ir stabteli prie viso, kas, regis, neatimama ir gražu, betgi neapčiuopiamai iliuzoriška. „Šis spektaklis, – rašo Zelčiūtė, – man pats sunkiausias.“ Ir tai – apie meilę! Tad kiek gi tikras yra mūsų gyvenimas, kas jame autentiška, neatimama, koks jo, anot autorės, vardas?
Poetė be gailesčio perkelia visus sakralius išgyvenimus į sąlyginį teatro vyksmą. Ir vis dėlto tie išgyvenimai skaitytojui atpažįstami.
 
Poetė Lina Buividavičiūtė, rašytojas Gediminas Jankus
 
Aktorė Olita Dautartaitė ir poetas, “Kauko laiptų” vadovas Viktoras Rudžianskas 
Knygos dailininkė Inesa Dūdėnaitė ir poetė Dovilė Zelčiūtė
Poetas, knygos redaktorius, leidyklos “Kauko laiptai” vadovas Viktoras Rudžianskas
Rašytojas Gediminas Jankus
Dovilė Zelčiūtė ir Olita Dautartaitė
Jaunoji poetė Gabrielė Laukaitytė laukia Dovilės Zelčiūtės autografoAudronė Jankuvienė,  Inesa Dūdėnaitė, Dovilė Zelčiūtė, Aldona Ruseckaitė
Aldona Ruseckaitė, Inesa Dūdėnaitė, Gediminas Jankus, Viktoras Rudžianskas, Dovilė Zelčiūtė
 
Dovilė Zelčiūtė ir Gediminas Jankus
 
Lietuvos rašytojų sąjungos veiklą „Vardai ir žodžiai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

X