DONALDUI KAJOKUI IŠKILMINGAI ĮTEIKTA V. KRĖVĖS-MICKEVIČIAUS LITERATŪRINĖ PREMIJA

 

Kolegų rašytojų ir bičiulių vardu laureatą sveikino poetė, eseistė Erika Drungytė

Spalio 19-ąją, per mūsų klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus gimtadienį, vienam garsiausių Lietuvos rašytojų Donaldui Kajokui buvo iškilmingai įteikta antroji Dainavos krašto V. Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija. Iškilmės vyko Subartonyse, rašytojo gimtinėje, kuriame įsikūręs memorialinis muziejus.

D. Kajokui premija paskirta už prozos kūrinių trilogiją – „Kazašas“, „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“ ir „Skudurėlių šventė“.

Donaldas Kajokas visiems geriau žinomas kaip poezijos meistras, tačiau pasukęs prozinio pasakojimo keliu – nepaliko abejingų. Naujausias D. Kajoko kūrinys „Skudurėlių šventė“ – filosofinis romanas, kuriame vaizduojama žmogaus vidaus ir jo slėpiningų galių tyrinėjimai, šviesos siekis. Knygoje susipina judaizmas ir graikų mitai, kuriuos papildo teologinė tematika ir įvairių kultūrų patirtys. Išskirtinė romane pagrindinio veikėjo Gabrieliaus Aušauto istorija. Išsamiai ir motyvuotai atskleidžiami jo vidiniai pokyčiai, santykis su išoriniu pasauliu, vaizduojamas ypatingas santykis su gamta ir savimi. Autorius kūrinyje nevengia ir magiškojo realizmo, atveria sapnų pasaulio slėpinius.

Pirmosios ir antrosios Dainavos krašto V. Krėvės-Mickevičiaus literatūrinės premijos laureatai Bernardas Gailius ir Donaldas Kajokas

Donaldo Kajoko trilogija pasižymi aukšta menine verte, estetine išraiška, kūrinio idėjos ir įgyvendinimo originalumu, o svarbiausia – autoriui rūpinti tematika labai artima krėviškai. D. Kajokui, kaip anuomet ir V. Krėvei, svarbios žmogaus vidinio pasaulio temos, gamtiškasis pasaulis ir žmogaus santykis su juo, mitinės universalijos. Rašytojus sieja žmogui aktuali ir svarbi tematika.

Tarp sveikintojų – ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai. 

Kasmetiniam Alytaus regiono plėtros tarybos įsteigtos premijos konkursui, be D. Kajoko, buvo pateikti keturių autorių kūriniai: Laimono Inio „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ (Naujasis lankas, 2022), Loretos Jastramskienės „Visada, Tėve, bus Amerika“ (Homo liber, 2022), Lauryno Katkaus „Nakvynė Berlyne“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022) ir Jurgos Vilės „Nukritę iš Mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“ (Aukso žuvys, 2022).

Dar kartą nuoširdžiai sveikiname garbingos premijos laureatą!

Už nuotraukas dėkojame kolegei poetei Erikai Drungytei.

Garbingą premiją įteikęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta ir laureatas Donaldas Kajokas

3 komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *