IMPRESIONISTINĖS BŪSENOS. VIKTORO RUDŽIANSKO “ARBATA PAPĖDĖJE”. FOTOREPORTAŽAS

Poetas, vertėjas, redaktorius Viktoras Rudžianskas savo naujosios poezijos knygos “Arbata papėdėje” pristatyme

IMPRESIONISTINĖS BŪSENOS. VIKTORO RUDŽIANSKO “ARBATA PAPĖDĖJE”

Gediminas JANKUS

 

Mąslus, kupinas susikaupimo, atsivėrimų, poetinio žodžio ir giesmių – toks buvo poeto, vertėjo, redaktoriaus Viktoro Rudžiansko naujosios poezijos knygos ARBATA PAPĖDĖJE (Kaunas: Kauko laiptai, 2022) pristatymas-sutiktuvės Maironio lietuvių literatūros muziejuje. 

Žymusis poetas išleidęs jau trylika poezijos rinkinių, jo kūryba versta į daugybę kalbų, eilėraščiuose gausu kultūrinių įvaizdžių, literatūrinių, mitinių intertekstų. Jis mėgsta paradoksą, savotišką žaidimas prasmėmis. 

Naujajame rinkinyje “Arbata papėdėje” V. Rudžianskas meistriškai dėlioja impresionistines būsenas, kuriose ryškėja būties laikinumo pojūtis. varijuojama žmogaus susvetimėjimo, amžiaus tragizmo ir vienišumo tema. Įtraukia jo eilėraščių intonacija, gausūs nutylėjimai, reikšmingos pauzės. Nerasime jokios niektauškos, taupiai, glaustai stabtelima ties įvariomis dvasinėmis būsenomis, vaikystės prisiminimais ar priminimais, jaučiamas liūdesys, gailestis žmonėms, praeinančiai ar praėjusiai akimirkai.

“Arbata papėdėje” – poeto dvasinis atokvėpis, jautrus atodūsis, pauzė, kuomet prieš akis praslenka prisiminmai, įspūdžiai, apmąstymai. V. Rudžiansko stabtelėjimas papėdėje – paslaptingas, netgi mistifikuotas. Kieno? Kokioje papėdėje? Ties jam kažko labai brangaus, slėpiningo, didingo. Tai gali būti ir Sfinksas, ir piramidės ar obeliskai, tai gali būti Rūpintojėlio skulptūra ar Septintieji Dangūs. Kaip bebūtų, poeto akivaizdžiai laukia kūrybinis kopimas aukštyn, į naujas viršūnes. Tai jaučiasi paskutiniuose rinkinio eilėraščiuose, juose jau brėžiamos gairės naujam poetiniam žygiui. 

Vakaro pakylėtą nuotaiką jau pačioje pradžioje sukūrė talentingoji dainininkė Skaidra Jančaitė, atlikusi keletą jaudinančių dainingų improvizacijų, sudėtingų kompozicijų V. Ružiansko posmais iš naujosios knygos, išmaniai vakarą vedė ir autorių įvairiapusiškai klausinėjo bei savo pastebėjimais pasidalino poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas, keletą įžvalgų sudėliojo ir rašytojas, RS Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus, trumpai priminęs poeto darbus ir veiklą – “Trimito” ir “Nemuno” savaitraščių redagavimą, jaunųjų poetų globą ir jų pirmųjų rinkinių leidimą “Kauko laiptuose”.  

Klausėmės ir paties Viktoro Rudžiansko skaitomų savo eilių iš naujosios knygos bei intriguojančių jo komentarų. Poetas buvo nuoširdžiai pasveikintas  visų Kauno rašytojų vardu su artėjančiu pusjubiliejiniu, 65-uoju gimtadieniu. 

Indrės Bagdonės fotoreportažas

 

Viktoro Rudžiansko poezijos knyga “Arbata papėdėje”. Kaunas: Kauko laiptai, 2022.

Poeto Viktoro Rudžiansko knygos “Arbata papėdėje” pristatymas Maironiuo lietuvių literatūros muziejuje. Poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas, autorius Viktoras Rudžianskas, solistė Skaidra Jančaitė, rašytojas Gediminas Jankus.     

Improvizaciją-ariją V. Rudžiansko posmais atlieka solistė Skaidra Jančaitė

Poetas V. Rudžianskas atsako į provokuojančius vakaro vedėjo, poeto ir literatūros kritiko Tomo Vyšniausko klausimus.

Įžvalgomis ir įspūdžiais apie V. Rudžiansko knygą dalinasi rašytojas, RS Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus

Poetas Viktoras Rudžianskas atskleidžia naujojo rinkinio kūrimo detales

Solistės Skaidros Jančaitės pakylėtos dainuojamosios improvizacijos V. Rudžiansko eilėraščiais

RS skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus sveikina poetą Viktorą Rudžianską Kauno rašytojų vardu artėjančio gimtadienio proga.

Viktoro Rudžiansko draugai ir bendražygiai – aktorė Olita Dautartaitė ir poetas Donaldas Kajokas.

 

Lietuvos rašytojų sąjungos projektą „VARDAI IR ŽODŽIAI“ dalinai remia Lietuvos kultūros taryba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *