LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS PREMIJA – TOMUI VENCLOVAI

LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS PREMIJA – TOMUI VENCLOVAI

33-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta poetui, vertėjui, eseistui Tomui Venclovai už naujausią eilėraščių knygą „Už Onos ir Bernardinų“. Šią knygą išleido leidykla „Apostrofa“, o iš viso rinkinyje publikuojamas 31 per pastaruosius septynerius metus T. Venclovos sukurtas eilėraštis.

Kasmetinė Lietuvos rašytojų sąjungos premija skiriama už didelės vertės kūrinį, išleistą per
pastaruosius dvejus metus. Premijos laureatais yra tapę Antanas A. Jonynas, Jurgis Kunčinas, Nijolė Miliauskaitė, Romualdas Granauskas, Sigitas Geda, Judita Vaičiūnaitė, Danutė Kalinauskaitė, Andrius Jakučiūnas, Aidas Marčėnas, Kornelijus Platelis, Vanda Juknaitė ir kiti.

Vertinimo komisijoje šiemet dirbo ankstesni šios premijos laureatai Gintaras Grajauskas,
Rimantas Kmita, Mindaugas Kvietkauskas, Mindaugas Nastaravičius ir Undinė Radzevičiūtė.

Be T. Venclovos, buvo svarstytos dar trys kandidatūros: Akvilina Cicėnaitė (romanas „Anglų kalbos žodynas“), Rimvydas Stankevičius (eilėraščių knyga „Įsitvėrimai“) ir Jurga Tumasonytė (novelių romanas „Naujagimiai“).

Komisija vienbalsiai nusprendė šių metų laureatu paskelbti T. Venclovą, kuriam apdovanojimas bus įteiktas sausio 6-ąją, Trijų Karalių dieną, Rašytojų klube,
Vilniuje.

Turbūt plačiausiai visame pasaulyje žinomas ir pripažintas kūrėjas anksčiau yra apdovanotas ir kitomis reikšmingomis premijomis, tarp kurių Nacionalinė kultūros ir meno premija, „Poezijos pavasario“ laurai, o šiemet – ir tarptautinė Zbigniewo Herberto premija.

T. Venclova gimė 1937 m. Vilniuje, baigė lituanistikos studijas Vilniaus universitete, vėliau jame kurį laiką ir dėstė, įsteigė semiotikų būrelį. 1975 m. drauge su kitais keturiais bendražygiais žmogaus teisių gynėjais įsteigė Lietuvos Helsinkio grupę, o 1977 m. Česlovo Milošo kvietimu išvyko dėstyti į Berklio universitetą JAV Kalifornijoje. Tais pačiais metais jam buvo atimta sovietinė pilietybė. JAV dirbo Ohajo, Jeilio universitetuose, aktyviai dalyvaudamas ir antisovietinėje veikloje kaip publicistas.

Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, nuolat reiškiasi kultūrinėje ir visuomeninėje veikloje, reaguodamas į svarbiausius politikos įvykius, savo įžvalgomis ir plačiais kultūriniais ryšiais veikdamas pilietinę atmosferą Lietuvoje ir stiprindamas Lietuvos autoritetą pasaulinėje kultūros bendruomenėje.

Nuoširdžiai sveikiname laureatą! 

Georgijaus Jefremovo nuotrauka

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *