“POEZIJOS PAVASARIS” 2024 KAUNE. SVEIKINSIME MAIRONIO PREMIJOS LAUREATĘ IEVĄ RUDŽIANSKAITĘ!

 

PRASIDEDA JUBILIEJINIS TARPTAUTINIS POEZIJOS FESTIVALIS “POEZIJOS PAVASARIS” 2024 KAUNE

 

Netrukus jau jubiliejinį, 60-ąjį kartą, visoje Lietuvoje prasidės tarptautinis poezijos festivalis “Poezijos pavasaris” 2024. Be abejo, festivalis neaplenks ir Kauno, kuriame ir prasidėjo ši kultūrinė tradicija, čia vyks Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus organizuojami įvairūs renginiai. O festivalis prasidės vienu metu Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje gegužės 12 dieną, sekmadienį.

Jau antrą kartą poezijos šventės atidarymas vyks Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Per dvidešimt  Kauno poetų ir svečių skaitys savo eiles, jiems talkins aktoriai skaitovai Olita Dautartaitė ir Petras Venslovas, o teatro orkestrantai fanfaromis skelbs poezijos šventės pradžią, ant raudonojo kilimo žengs poetai. Orų prognozės nedžiugina, tad numatytas ir teatro erdvių variantas.

O pirmieji “Poezijos pavasario” skaitymai įvyko 1965 m. šalia Kauno, Palemone, prisimenant mūsų garsiąją Salomėją Nėrį. Iiciatorius ir šventės pirmasis laureatas buvo poetas Justinas Marcinkevičius. Ilgą laiką eilėraščių posmai skambėdavo Lakštingalų krantinėje Palemone, atkūrus nepriklausomybę laureato vainikavimo iškilmės po kelerių metų ieškojimų (Dainų slėnis, Kauno pilies papėdė) persikėlė į Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelį.

Jau daugiau kaip dešimtmetį skaičiuojanti, Kauno miesto savivaldybės įsteigta ir mecenuojama Maironio premija skiriama už geriausią naują poezijos knygą, pasirodžiusią per praėjusius kalendorinius metus. Šių metų Maironio premijos laureate išrinkta poetė Ieva Rudžianskaitė. Prestižinis įvertinimas autorei skirtas už poezijos knygą „Tryliktasis mėnuo“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2023).  Premija drauge su miesto padėka, laureatės juosta ir ąžuolų lapų vainiku autorei bus įteikta 60-ojo tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“ metu gegužės 24 d. mūsų bičiulio ir partnerio – Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje. 

Maironio premijos 2024 laureatė Ieva Rudžianskaitė

 

Festivalio metu įvairiose Kauno miesto ir jo apylinkių kultūrinėse erdvėse vyks LRS Kauno skyriaus surengti poezijos skaitymai, mus palikusių žymių poetų atminimo vakarai, susitikimai su skaitytojais. Iki gegužės 24 dienos poezijos mylėtojai kviečiami ir laukiami aštuoniuose renginiuose.

Be tradicinių poezijos popiečių ir skaitymų (sakralinės poezijos valandos Kauno Mažojoje Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje, moterų poezijos popietės S. Nėries ir B. Bučo name – muziejuje, poezijos skaitymo – Zikarinių J. Zikaro name – muziejuje ir kt.), lietuviško modernizmo gerbėjus turėtų sudominti jau trečią kartą vyksiantis renginys “Vėjo džiazas”, skirtas prieškario Lietuvos poetams avangardistams Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje – Balio ir Vandos Sruogų name–muziejuje.

Maironio lietuvių literatūros muziejuje taip pat bus pagerbtas poeto, prozininko, vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Navako (1964-2020) atminimas – skambės jo ir Kauno poetų eilės, prisiminimai, taip pat vyks tradiciniai poezijos skaitymai A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje Vilkijoje.

O tradicinis iškilmingas Maironio premijos įteikimas ir laureatės Ievos Rudžianskaitės vanikavimas vyks gegužės 24 d. penktadienį, 18 val. Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje, vakare dalyvaus ir savo eiles skaitys didelis būrys Kauno ir Lietuvos poetų, svečių iš užsienio.

“Poezijos pavasaris” 2024 Kaune nuolatiniai partneriai, rėmėjai ir bičiuliai yra Maironio lietuvių literatūros muziejus ir jo padaliniai, Kauno valstybinis muzikinis teatras, leidykla “Kauko laiptai”, kultūros ir meno žurnalas “Nemunas”, I. Mikuličiūtės dailės galerija, dienraštis “Kauno diena”.

Projektą iš dalies finansuoja Kauno miesto savivaldybės programa “Iniciatyvos Kaunui”.

 

Tarptautinio poezijos festivalio “Poezijos pavasaris” 2024 Kaune programa:

 

Gegužės 12 – gegužės 24 d.

  1. Gegužės 12 d., sekmadienį, 12 val.

Tarptautinio poezijos festivalio “Poezijos pavasaris” 2024 atidarymas Kauno valstybiniame muzikiniame teatre  (Laisvės al. 91, Kaunas).

  1. Gegužės 15 d. trečiadienį, 17.30 val.

Poeto, prozininko vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Navako (1964-2020) atminimo vakaras. Eilės, prisiminimai, muzika. Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Rotušės a. 13, Kaunas).

  1. Gegužės 18 d., šeštadienį, 12 val.

Zikarinės. Poezijos skaitymai Juozo Zikaro namuose – muziejuje  (J. Zikaro g. 3, Kaunas).

  1. Gegužės 18 d., šeštadienį, 13 val.

Moterų poezijos popietė “Mano sielos pavasaris” Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje – Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namuose-muziejuje (S. Nėries g. 7, Kaunas).

  1. Gegužės 19 d. sekmadienį, 15 val.

Sakralinės poezijos valanda Kauno Mažojoje Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje (Aukštaičių g. 6, Kaunas).

  1. Gegužės 22 d. trečiadienį, 16 val.

Poezijos skaitymai Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje (Kauno Mažoji g. 2, Vilkija) 

  1. Gegužės 23 d., ketvirtadienį, 17 val.

“Vėjo džiazas”, avangardistinės šoko poezijos popietė, prisimenant prieškario Lietuvos poetus – modernistus Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje – Balio ir Vandos Sruogų namuose – muziejuje (B. Sruogos g. 21, Kaunas).

  1. Gegužės 24 d., penktadienis, 18 val.

Kauno miesto savivaldybės Maironio premijos iškilmingas įteikimas Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje (Rotušės a. 13, Kaunas).      

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *