Gintaras Patackas, Arvydas Palevičius. „Dvigubo viskio bliuzas: tapyba & poezija“ (Kaunas: MB Kitos spalvos, 2020)

Gintaras Patackas, Arvydas Palevičius. „Dvigubo viskio bliuzas“ /tapyba & poezija/

Vienuoliktoji tapytojo Arvydo Palevičiaus miniatiūrų reprodukcijų ir Gintaro Patacko poezijos kartu išleista knyga „Dvigubo viskio bliuzas“ – tai ne veikalas, laužantis antialkoholinės kampanijos Lietuvoje kanonus. Priešingai, joje teigiama, kad pseudomalonumas, įsipylus į kūną šio tauraus skysčio, gali būti pakeistas tikrovės būties gėralo taure, kurią išgėrus gali pakilti ir skristi, nustelbdamas žemės gravitacijos dėsnius, atsiduoti žmogaus aukščiausiajam skrydžiui, kurio šturmanu ir pilotu tampa dvasia, semianti energiją iš būties reaktoriaus, kuriame vyksta nuolatinė grožio ir gėrio sintezės reakcija.

Būtent tokia sintezė poeto Gintaro Patacko rankose laikomą sklidiną dvigubo viskio taurę transformuoja į pripildytą pieno, kurią pridėjus prie poeto lūpų simbolizuojamas nekaltas motinos krūties spenelio lytėjimo aktas, atskleidžiantis bedančio kūdikio nevalingas pastangas kabintis į prieš jį atsiveriančio pasaulio malonumus ir pagundas. Šios pastangos lems būsimą nemarų nuodėmių ir nuopuolių ciklą ir po jo sekančią iliuzinę atgailą, viliantis, kad galbūt tau gyvenimo nuodėmės bus nunulintos. Tačiau realybė yra tokia, kad gyvenimo pabaigoje nuodėmių sąrašas trumpėja ne dėl mūsų pastangų, o dėl kūno malonumų receptorių mirties, kuri labiau lemia neįgalumą nusidėti, o ne nuoširdžią atgailą.

Tapytojas Arvydas Palevičius nutapytų miniatiūrų reprodukcijose poetui antrina ir teigia, kad grožis yra neatsiejamas nuo bjaurasties, kaip blogis – nuo gėrio, šventumas – nuo nuodėmės, nes bet koks vėmimas – ar skrandžio turiniu, ar dvasiniu spalvų pavidalu – tėra tik bet kokių dviejų priešybių estetikos apraiška, įkūnijanti egzistencinį moto ir jame slypinčius kontrastus bei vyksmo įvairovę.

Knygos rėmėjas – Šv. Adalberto – LDK – riterių ordinas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *