Kęstutis Navakas (1964 02 24–2020 02 16)
Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad po sunkios ligos mirė poetas, prozininkas, eseistas, literatūros kritikas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kęstutis Navakas.
K. Navakas gimė 1964 m. vasario 24 d. Šeimyniškiuose, Utenos rajone. Aštuonerius metus gyveno ir mokėsi Taujėnuose. 1982 m. baigė Kauno J. Aleksonio vidurinę mokyklą (dabar – „Saulės“ gimnazija). 1987–1988 m. Kauno jaunųjų rašytojų sekcijos pirmininkas.
1994–1996 m. rašė kassavaitines kultūros bei naujų knygų skiltis laikraščiams „Kauno diena“ ir „Noriu“. 1996–2005 m. knygyno-klubo „Septynios vienatvės“ iniciatorius, įkūrėjas ir vienas iš savininkų. Knygyne surengė apie 70 literatūros vakarų. 1998–1999 m. pristatinėjo naujas knygas Lietuvos televizijoje, 2002–2004 m. dirbo šios televizijos laidoje „Kultūros namai“. 2014 m. tapo penkiasdešimtuoju tarptautinio poezijos festivalio Poezijos pavasaris laureatu, jam įteikta Kauno m. sav. Maironio premija.
K. Navakas, 1988 m. debiutavęs eilėraščių rinkiniu „Krintantis turi sparnus“ – daugiau nei dviejų dešimčių poezijos, esė, eilių vaikams ir prozos knygų autorius. Paminėtini pastarųjų metų leidiniai – romanas „Privatus gyvulėlių gyvenimas“, poezijos rinkinys „net ne“, sudaryta 66 šiuolaikinių lietuvių poetų eilėraščių su komentarais antologija „Lyrika plius“. Jo kūryba tapo unikaliu lietuvių šiuolaikinės literatūros reiškiniu, K. Navakas pelnė pripažinimą kaip virtuoziškas poetas, paradoksų ir netikėtos, neįprastos formos meistras. Jis išvertė vokiečių bei kitų tautų poezijos, apsakymų, pjesių bei libretų, o paties rašytojo kūryba versta į rusų, latvių, gruzinų, suomių, švedų, makedonų, vokiečių, anglų, italų, estų, čekų, japonų, kinų, turkų, bulgarų, lenkų kalbas.
Kęstutis Navakas yra pelnęs ne vieną apdovanojimą: be jau minėtų Nacionalinės kultūros ir meno (2006) bei Poezijos pavasario-Maironio (2014) premijų, rašytojui paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija (2019), įteiktas Kauno miesto „Santakos“ II laipsnio garbės ženklas (2014), K. Navakas tapo Įsimintiniausiu Kauno menininku bei Jotvingių premijos laureatu (2006), už pirmąjį savo romaną „Vyno kopija“ rašytojui skirta Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija (2017) – sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti.
Poetė Erika Drungytė:
Mes liūdime. Liūdime dėl savęs. Kad nebesutiksime mūsų bičiulio Kęstučio, jis su mumis nebendraus, nebebus jo naujų eilėraščių knygų, pasvarstymų ir pajuokavimų „Facebook“ erdvėje, jo balso poezijos skaitymo tribūnose. Bet nė vienas niekada nesuprasime jo liūdesio – ne nuotaikos ar būsenos, greičiau – amžino pamušalo žaismingų šilko apdarų, kuriais jis mokėjo mus gražiai maustyti, vis persirengdamas naujomis formomis, žanrais, stiliais, ritmais, pauzėmis… Jame kunkuliavo geriausia ir gurmaniškiausia pasaulio kultūra originalo kalbomis, jis gėrė iš visokių ten senovinių taurių, bet kalbėjo kaip esamajame laike gyvenantis dabarties žmogus, o žodžiai buvo jo plytos ir cementas, stiklas ir medis, vinys ir medvaržčiai – iš jų galėjo pastatyt bet ką: inkilą, senamiesčio mūrą, didmiesčio dangoraižį, vienuolio celę… Taip, jis buvo demiurgas, kūrėjas, valdęs verbalinį pasaulį lengvai ir džiaugsmingai, nes tik maišydamas raidžių kortas ir pokštaudamas paradoksų šach-matais, jautėsi laimingas. Argi neturėtume būti laimingi ir mes, dovanai gavę galimybę patirti bendravimo akimirkas ir kūrybos ezoteriką? Ir už dyką pelnę tokį didžiulį palikimą…
Tautvyda Marcinkevičiūtė
In Memoriam Kęstučiui Navakui
Ne man nauja diena jau aušta
ne aš šįryt sutiksiu aušrą
arba miegosiu lig pietų
kai kūnas ne namie bet morge
kur nieks nesako guten morgen
su man paskirtu pietetu
aš pribloškiau visus ir valtis
mane išplukdžiusi jau veltis
nenori į gyvų aistras
aš jau ramus ir nebekrinta
išvesdamas iš labirinto
pieštukas kol knyga atras
mane sukūrę knygos miega
joms perdaviau aš savo jėgą
ir jau naujagimis esu
jose myliu einu šmaikštauju
kvėpuoju ir kiekvieną tau ją
skiriu be jokių pataisų
nebeliūdėkite netekę
manęs aš mažas kaip tik-takas
šioje visatos dėžėje
bet nepamirštamas kiekvieno
tiek kapiliaruose tiek venoj
nes aš pasilieku joje
2020 02 17
Reiškiame nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems, kolegoms ir bičiuliams.
Atsisveikinimas su Poetu vyks vasario 18 d., antradienį, nuo 15 val. Šv. Antano Paduviečio bažnyčios 2-ojoje šarvojimo salėje (Radvilėnų pl. 15A, Kaunas). Išlydėjimas vasario 19 d., trečiadienį, 15 val. į Petrašiūnų kapines.
P. S. Artimųjų prašymu atsisveikinimui pakaks jūsų buvimo ir simbolinio gėlės žiedo.
Kviečiame dar kartą pabūti drauge su Kęstučiu, pasiklausyti jo balso.