Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“ – dviem kauniečiams!

2011-aisiais metais, minint rašytojos, Steigiamojo Seimo narės, visuomenės ir politikos veikėjos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 150-ąsias gimimo metines, LR Seimo valdyba įsteigė apdovanojimą – Gabrielės Petkevičaitės–Bitės atminimo medalį „Tarnaukite Lietuvai“.

Kovo 30 d. Panevėžio bendruomenių rūmuose vykusioje šventėje Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalio „Tarnaukite Lietuvai“ kandidatų vertinimo komisijos pirmininkas – žurnalistas, rašytojas, leidėjas, Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataras Stasys Kašauskas – pasveikino gausiai susirinkusius svečius. Laureatus pristatė renginio vedėjas Laimutis Sėdžius (scenarijaus autorė Vitalija Vasiliauskaitė), Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalius ir liudijimus laureatams įteikė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas. Kaip sveikinimo kalboje paminėjo LR Seimo pirmininkas, šiais metais apdovanojamas jau 154-asis šviesuolis. Už pasiaukojamą darbą Valstybės labui bei tarnystę Lietuvai iš 40 pateiktų kandidatų atrinkti 16. Anot  Seimo pirmininko, jie yra nedidelė dalis aktyvių ir pilietiškų Lietuvos žmonių, gerus darbus darančių tyliai, savo veikla įkvepiančių kitus. Tai jie skatina bendruomenių kūrimąsi, iniciatyvumą, lyderiais yra tapę už savo ryžtą, drąsą.

Iš visos Lietuvos į atminimo medalių įteikimo ceremoniją atvykę svečiai dalyvavo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės pagerbime Kristaus Karaliaus katedros kapinėse, apsilankė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje ir Juozo Balčikonio gimnazijoje.

Koncertavo operos solistas Liudas Mikalauskas, koncertmeisteris Vytautas Lukočius, Panevėžio muzikinio teatro choras (vadovas Algirdas Viesulas) ir pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ (vadovas Martynas Bražas). Gabrielės Petkevičaitę-Bitę scenoje įkūnijo Panevėžio teatro „Menas“ aktorė Jolanta Bicanė.

Rašytoją pelnyto apdovanojimo proga sveikina Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė Rasa Duobaitė-Bumbulienė bei „Tremtinio“ redaktorė Jolita Navickienė

Už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes, įvertinti rašytojas Stanislovas Abromavičius, redaktorė Silvija Peleckienė, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, visuomenininkė Klementina Birutė Vosylytė.

Stanislovas Abromavičius – rašytojas, knygų apie Lietuvos vaikų tremtį į Sibirą, partizanų motinas, Didžiosios Kovos apygardos partizanus bei žuvusį Sausio 13-osios Laisvės gynėją Titą Masiulį autorius. Iš Lietuvos Sibiran buvo ištremti 55 350 vaikų. S. Abromavičius apie jų likimus išleido jau keturis tomus, šiais metais pasirodys dar vienas. Knyga „Vaikystė Sibiro toliuose“ verčiama į anglų kalbą. Leidinių puslapiuose sugulė daugiau kaip 350 mažųjų tremtinių istorijų, gausiai iliustruotų nuotraukomis. Tai unikalus, jautrus ir ypač aktualus darbas, kurio niekas kitas dar nebuvo daręs. Neatlygintinai, tiesiog „aukštos pilietinės sąmonės raginamas“.

Medaliai už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą įteikti filologei Irenai Andrukaitienei, redaktorei Nomedai Simėnienei, girininkui Jonui Mačiuliui ir istorikui Vykintui Vaitkevičiui.

Už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje apdovanotos visuomenininkės Emilija Brajinskienė ir Irena Rudzinskienė, kultūrologas Dominikas Petras Akstinas ir rašytojas Juozas Šikšnelis.

D. P. Akstino kandidatūrą pelnytam įvertinimui pateikė XXVII knygos mėgėjų draugija. Neatlygintina veikla, istorinės atminties saugojimas ir puoselėjimas, parodų organizavimas, kiti darbai, skirti laisvos spaudos kūrėjams ir platintojams, darbas pogrindžio spaustuvėje „ab“, Alfonso Jurskio atminimo įprasminimas, muziejaus-galerijos įkūrimas Karūžiškėje – nesuskaičiuojami darbai, tarnystė laisvojo žodžio žmonėms, surinkti rinkiniai – dovana Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų. Jis – ilgus metus rizikuodamas laisve ne tik dirbo pogrindžio spaudoje, bet ir buvo vienas iš Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos leidėjų. Iš daugelio kolekcinių rinkinių vertingą dovaną – rezistencinio paveldo archyvą „Atmintis“ – padovanojo Kauno apskrities viešajai bibliotekai.

D. Akstiną sveikina XXVII knygos mėgėjų draugijos nariai – žurnalistė Perpetua Dumšienė, pirmininkė, LŽS narė Dalia Poškienė ir Juozas Rimkus. Greta laureato – Snieguolė Jurskytė

Už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą, apdovanoti rašytoja Gintarė Adomaitytė, visuomenininkas Algirdas Gluodas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jovita Mišeikienė ir asociacija „Visuomeninė Rasų kapinių draugija“.

 

Parengė Dalia Poškienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *