Dalia Poškienė. „Pajūrio kraštas ir žmonių likimai rašytojo Laimono Inio kūryboje“

Laimonas Inis literatūros vakare Šventojoje, 2021

Ši vasara kūrėjams pašykštėjo susitikimų su skaitytojais, tačiau reikia pasidžiaugti, kad knygos žmonėms ji buvo gan turtinga. Rašytojo, žurnalisto Laimono Inio kūrybos kraitę per pastaruosius metus papildė net trys knygos: sakmių ir legendų rinkinys „Dangaus šulinys“ (Kaunas: Naujasis lankas, 2020), skirtas Žemaitijos, pajūrio kraštui, iliustruotas žemaičių dailininkų išeivių kūriniais iš Beatričės Kleizaitės-Vasaris Marijampolės menų galerijos rinkinių; poezijos rinktinė „Žiedadulkių sauja“ (Kaunas: Naujasis lankas, 2020), padabinta tautodailininkės Dalios Kerpauskienės tekstiliniais gobelenais, ir jau šiais metais išleistas romanas „Sakmė apie apaštalų laivą“ (Kaunas: Naujasis lankas, 2021), skirtas Neringos kraštui, Nidoje gyvenusių menininkų gyvenimui bei Nidos apželdintojų Kuvertų dinastijos genealogijai (knygos dailininkas Virginijus Kašinskas). Maža to, spaudai jau rengiama naujausia L. Inio knyga.

Nė dienos nepraleidžiantis be redaguojamų rankraščių bei darbo prie savo knygų, rašytojas mielai priėmė Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) kvietimą susitikti su gausiu būriu stovyklautojų Šventojoje, „Energetiko“ sveikatos centre. Daugiau nei šimtas vilniečių, kauniečių, alytiškių bei prieniškių konferencijų salėje net dvi dienas dalyvavo literatūros vakaruose. L. Inis kalbėjo apie savo kūrybą, skirtą lietuvių raštijos pradininkams iš Mažosios Lietuvos, apie menininkus ir knygos istoriją, pateikė daug įdomių faktų apie pasaulio pirmąsias knygas bei pirmosios lietuviškos knygos autorių Martyną Mažvydą.

Atskira tema – tautosakos, mitologijos tyrinėjimai, interpretacijos, sakmės ir legendos, rašytojo kūryboje sutalpintos į aštuonias šios serijos knygas. Kiekviena jų skirta vis kitam Lietuvos regionui. Jose – krašto priešistorė, padavimai, žmonių likimai. Dirbdamas prie minėtų leidinių, rašytojas lankėsi įvairiuose šalies kampeliuose, rinko medžiagą archyvuose, bendravo su vietos gyventojais.

Susitikime MČTAU Turizmo fakulteto dekanė Teodora Dilkienė priminė ir apie tarptautines konferencijas Šveicarijoje, Karaliaučiuje, Sankt Peterburge, kur rašytojas skaitė pranešimus, dalijosi mintimis apie lietuviškos knygos raidą.

Pristatyta ne tik L. Inio kūryba – literatūros vakarai išaugo iki diskusijų, pamąstymų apie dabarties kūrėjus. Aktyviai dalyvavo aktorė Gražina Urbonaitė, menininkė Rimutė Balnienė ir kiti. Rašytojas, atsakydamas į klausimus apie kūrybinį kelią, taip pat pasidalijo prisiminimais apie žurnalistinį darbą, vertimus, redaguotas knygas.

Džiugu, kad L. Inio aprašyti žmonių likimai primena ir primirštas asmenybes, kad autorius, pasitelkdamas tautosakos, mitologijos motyvus, išreiškia meilę savo kraštui, gamtai, atskleidžia žmonių tarpusavio santykius ir kviečia pažinti, keliauti. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *