Poetui Vladui Baltuškevičiui – 80
Aštuoniasdešimtąjį gimtadienį pažymintis (gimė 1939 01 26 Liepynuose, Marijampolės rajone) poetas Vladas Baltuškevičius – spalvinga, jį sutikusiųjų iš karto įsimenama asmenybė. Buvo metas, kai priešpiet, godžiai traukdamas dūmą, Vladas išeidavo iš sesers Onutės namų Briedžio gatvėje ir, pasiekęs Kauno centrą bei Senamiestį, imdavosi vizituoti žurnalo „Nemunas“ redakciją, Rašytojų sąjungos Kauno skyrių, Centrinį knygyną Laisvės alėjoje, Maironio lietuvių literatūros ir Vaižganto muziejus… Kai kur ir šiuo metu išlikę kavos puodeliai su užrašu „Vlado“, o jo legendinį, metų metus nenukirptą nagą yra įamžinęs dailininkas Gintaras Slavinskas. Į grafikos lakštą Vladas iš pradžių žvelgė įtariai, tačiau galop, tikriausiai kosminėms galioms pritariant, nusišypsojo… Visi žinojo, kad Baltuškevičius pats neįstengtų nusipirkti duonos, sviesto ir dešros, o produktų kainos jam mįslingesnės už aukštąsias sferas, tačiau jis nuolatos sekė literatūrinio gyvenimo naujienas, godžiai skaitė ir kaupė knygas, ypač smalsaudavo, ar kur nors nešmėkštelėjo jo pavardė, nesikuklindavo klausti: „Ar apie mane rašo?“
O jau Vlado atmintis! Iki sulaukdamas brandaus amžiaus, mintinai deklamuodavo šimtus savo ir kitų eilėraščių, puikiai žinojo, kuriame jo kambario, pritutintame knygų ir mašinraščių, kampe surandamas vienas ar kitas literatūros gurmanui mielas poezijos tomelis. Sovietmečiu, kai knygos buvo deficitas, rašytojus pamalonindavo Centrinis knygynas, jo draugiškai nusiteikusios darbuotojos. Kartą, gavęs retesnį leidinį, Vladas pasidžiaugė „Nemune“, o redakcijos vyrai, nukreipę poeto dėmesį, greitai jo vietoje įvyniojo, regis, propagandinę brošiūrą ir paprašė parodyti, ką įsigijęs. Ak, kaip įsiuto Vladas, kaip dideliais žingsniais, plačiai mojuodamas nulėkė į knygyną, kaip tėškė pirkinį ant prekystalio, kaip dusdamas piktinosi. Išvyniojo sutrikę moterys skandalingąjį pirkinį, o jame – pirktoji knyga… Pasirodo, redakcijos išdaigininkai, kol kolega rengėsi, sugrąžino į vietą deficitinę prekę. Ar ilgai pyko poetas? Galbūt ir trenkė lauko durimis, kad kitą dieną sugrįžtų vėl.
„Poetas – tai sakytojas, jis viskam suteikia vardą ir atstovauja grožiui. Jis yra nepriklausomas ir stovi centre. Pasaulis nebuvo nei nupieštas, nei pagražintas, jis yra puikus iš pat pradžių; ir ne Dievas sukūrė gražius daiktus, o Grožis buvo pasaulio kūrėjas. Štai kodėl poetas – visus įgaliojimus turintis valdovas“, – savo esė „Poetas“ rašė filosofas ir poetas Ralfas Emersonas. Tos mintys, tie žodžiai man visados primena žinomą mūsų poetą V. Baltuškevičių“. Taip taikliai, aptardamas jubiliato knygą „Pakeliui“ (2004), yra pastebėjęs lyrikas, muziejininkas, Vlado kūrybos gerbėjas Alfas Pakėnas.
Rašytojas Petras Palilionis, palydėdamas pas skaitytojus V. Baltuškevičiaus sonetų vainikų rinkinį „Žaibų šviesoj“ (2015), apibendrina: „Realizuodamas savo garsųjį obalsį „Aš gyvenu menu“, kūrėjas skverbiasi į daiktų esmę: metafora, lyg žaibų šviesoj, akinančiai blykčioja žvaigždės ir žiedai, gaudžia čiurlioniškų sferų uvertiūros. Talentingam žodžio meistrui, pasaulį suvokiančiam kaip nedalomą Vienį, stebėtinai lengvai paklūsta tiek mįslingieji Anapusiai, tiek prieštaringieji Šiapusiai“.
Literatūrologė, redaktorė Janina Riškutė, pristatydama solidžią rinktinę „Proregiai“ (1999), rašo: „Vladui Baltuškevičiui poezijos pasaulis pakilęs virš realybės. Kalnų viršūnių, kūrybos ir meilės ilgesys transformuojasi atitinkama eilėraščio materija: kosminiais kūnais, oranžine žaibų šviesa, užribių būtybėmis, „crescendo kraujo dugne“.
Pasak ispanų rašytojo, intelektualo Miguelio de Unamuno, „poetas ir filosofas yra dvyniai, o gal vienas ir tas pats asmuo“, tad, užuot neišmanėliškai kvatojęsi iš to, kuris, žvelgdamas į žvaigždes, nemato sau po kojomis, su poetu Vladu Baltuškevičiumi pakelkime akis į aukštą dangų.
Vladas Baltuškevičius
Katarsiškasis
Krūpsi pulsas kraujo srovele
rankoj plunksna popierius šalia
plunksną ne į rašalą dažau
o į kraują rodos. ir rašau.
eilės mano eilės! negaliu…
veržias gaivalingu upeliu
o dažniausiai santūria upe
dvelkia dirvom rugine rupia
ir bijausi vieno ir mirties
žmonės eilėse nejaus širdies
jeigu jaus – eilėraščiai gyvens:
mano kraujas jų krauju srovens
1996–2016
***
Geriu kaip naktis juodą kavą
bet nuo jos nė kiek nežvalėju
šneku su žvaigždėm ir su vėju
geriu kaip naktis juodą kavą
aš už žodžio laisvę už žavą
man aiškios slaptys chaldėjų
geriu kaip naktis juodą kavą
nors nuo jos nė kiek nežvalėju
2016 01 29
Vardan
gėrio ir grožio
rikiuoju
kariuomenę
žodžių
2016 01 29
Vladas Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės kabinete su vyriausiąja fondų saugotoja Jūrate Zalubaite apžiūri savo rankraščių sąsiuvinį, iš kurio garsiai skaitė, paskui lyg norėjo atiduoti į muziejaus fondus, bet persigalvojo. Apie 2000 m. A. Ruseckaitės fotografijos

J. Tumo-Vaižganto memorialiniame bute-muziejuje po Vlado kūrybos vakaro. 2009 m. Iš A. Ruseckaitės asmeninio archyvo
Sonetų rinkinio „Žaibų šviesoj“ (Kaunas: Naujasis lankas, 2015) pristatymas Maironio lietuvių literatūros muziejuje, 2015 m. žiema. Dešinėje – su poetu Petru Palilioniu. M. Kiaušaitės fotografijos
***
Angim, vieškeli, rangaisi
per rudens ruduojančius laukus.
Gal į dangų juosvagaisrį?
Pas tironus?
Gėdinus vergus?
Kaip visiems
ir man tu duotas
išdidumas
tavimi keliaut neleis
aš anuomet
kai buvau sparnuotas
laisve vien tikėjau
vien laisvais keliais
nūdien man
norėtųs pasiklysti
aš sparnus menu
menu audras
žavi ir vilioja
bekelystė
savo gėrį
savo blogį
noriu rast
2016 02 26
Bedugnėj didelėj
Guliu aukštielninkas žolėj,
Skęstu bedugnėj didelėj.
Kaip Žemė didis mano kūnas,
keliaujantis šaltom erdvėm klajūnas.
Dvasia anapusiuos, ne čia,
ištirpusi žvaigždynų ūkuose.
Ir gera šitaip skęsti, skęsti,
nejausti džiaugsmo ir kančių nekęsti.
Jeseninas
Lėtas budelis – laikas.
Kirvio geležis prie kaktos.
Lik sveikas, bičiuli, lik sveikas,
Tu mano širdy visados…
Užspringsiu. Gorią paguodą
Alsuoju, kai nėr kuo alsuot.
Baltą rožę ir rupūžę juodą
Aš norėjau žemėj sutuokt.
Poezija sesuo…
Poezija sesuo, būk man gera.
Leisk prisikelt iš dulkės,
Nešauki lyg ant tilto Munchas
Blyškiom akiduobėm.
Būk man gera.
Kančios ugniniame žaizdre
sulydyk karštligišką jausmą
ir beprotybės juodą šauksmą.
Poezija sesuo, būk man gera.
Nebeskiriu – žara? aušra?
It spiritas nutvilkė speigas,
užėmęs žadą. Žodžiai baigias…
Poezija sesuo, būk man gera.
Iš eilėraščių rinktinės „Proregiai“ (Vilnius: Vaga, 1999)