Jonas Čeponis (1935 08 01–2020 12 10)

Jonas Čeponis (1935 08 07–2020 12 10). Mildos Kiaušaitės fotografija

IN MEMORIAM

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad š. m. gruodžio 10 d., eidamas 86 metus, mirė vertėjas, medicinos mokslų daktaras Jonas Čeponis. Velionis gimė 1935 m. rugpjūčio 1 d. Klaipėdoje, mokėsi Kauno „Aušros“ berniukų gimnazijoje, 1959 m. baigė studijas Kauno medicinos institute (dabar Lietuvos sveikatos mokslų universitetas), dirbo šio instituto Patologinės anatomijos katedros asistentu, vėliau – docentu, apgynė medicinos mokslų kandidato (dabar – daktaro) disertaciją. Paskelbė per 70 mokslinių publikacijų, medicininių tyrinėjimų.

J. Čeponis, puikus anglų ir prancūzų kalbų žinovas, dar 1990 m. pradėjo versti nedidelės apimties kūrinius, kuriuos skelbė periodikoje. Nuo 2000 metų jis dirbo tik literatūros vertėjo darbą, išvertė daugybę užsienio klasikų ir nūdienos autorių prozos ir dramos kūrinių, surasdavo savitų, originalių, Lietuvos skaitytojui nežinomų rašytojų. Įspūdingas jo verstų veikalų sąrašas, kuriame – per 120 pavadinimų. Tarp jų – anglų autoriai E. Segalas, J. Grishamas, Jerome’as K. Jerome’as, S. Kingas. Iš prancūzų kalbos J. Čeponis išvertė A. Camus, A. Dumas prozos, taip pat du solidžius Larousse enciklopedijos „Jie kūrė pasaulio istoriją“ tomus. Paminėtinas ir J. Potockio „Rankraščio, rasto Saragosoje“ vertimas.

Visiems J. Čeponio vertimams būdingas meistriškumas, ypač gilus ir atsakingas kalbos jausmas, tinkamos išraiškos ir subtilių niuansų paieška bei perteikimas. Reiklumas, darbštumas, gilinimasis į skirtingų autorių stilių, tinkamiausių atitikmenų suradimas, išlaikant kūrinio esmę ir prasmingumą – bene svarbiausi jo darbų bruožai. J. Čeponis, be abejonės, buvo vienas profesionaliausių mūsų vertėjų, savo darbo pasišventėlis, Rašytojų ir Literatūros vertėjų sąjungų narys.

Kolegos prisimins jį kaip itin kuklų, savo pasiekimais nesipuikuojantį bičiulį, visada pasidžiaugiantį kitų darbais ir sumanymais. Užjaučiame velionio žmoną Niną, dukras Ingridą, Euriką ir Rūtą su šeimomis, artimuosius, kolegas ir bičiulius.

Šv. Mišios už velionį vyks gruodžio 12 d., šeštadienį, 8 val. Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje (Radvilėnų pl. 11). Jonas Čeponis bus palaidotas šeimos kape, Romainių pirmosiose kapinėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *