Stanislovui Abromavičiui – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“

Stanislovas Abromavičius. Mildos Kiaušaitės fotografija

Rašytojas Stanislovas Abromavičius už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes, įvertintas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.

S. Abromavičius nuo 1995 metų yra parašęs ir išleidęs dvylika publicistinių knygų, ugdančių tautiškumą ir dvasines vertybes. Tai leidiniai apie pokario pasipriešinimą Didžiosios Kovos partizanų apygardoje (Kaišiadorių, Ukmergės, Jonavos, Širvintų, Trakų rajonai), vaikų tremtis į Sibirą. Be to, 2010 metais išleista knyga „Partizanų Motinos“, taip pat „Gyvenkit laisvi ir laimingi“ apie 1991 metų sausio 13-ąją žuvusį Titą Masiulį.

Medžiagą patriotinėms knygoms rašytojas rinko nuo pat 1988 metų, yra išvaikščiojęs kaimus, miestelius, susitiko su šimtais to meto įvykių liudininkais. Tai septynios knygos:

Žalio Velnio takais. – Kaunas [i. e. Kaišiadorys]: Sąjūdis, 1995.
Didžioji Kova
. – Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 1999.
Gyvenkit laisvi ir laimingi
: apie 1991 m. sausio 13-osios didvyrio Tito Masiulio gyvenimą ir žygdarbį. – Kaunas: Naujasis lankas, 2005.
Didžiosios Kovos apygardos partizanai
(kartu su K. Kasparu, R. Trimoniene). – Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 2007..
Partizanų motinos
. – Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 2010.
Du Aleksandro Zapkaus gyvenimai
. – Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 2012.
Jonas Misiūnas – Žalias Velnias
: dokumentinis esė (kartu su D. Juodžiu). – Kaunas: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 2015.

Robertas Keturakis. Mildos Kiaušaitės fotografija

Iš rašytojo Roberto Keturakio rekomendacijos:

Skaitytojas S. Abromavičiaus knygose randa atsakymą į klausimus, atskleidžiančius vis pragarėjančią grėsmę tautai – vienui vienai žūtbūtinėse grumtynėse. Nuostabu šiame kare dalyvavusių pasakojimuose pajusti tylų paslaptingą išdidumą, kuriame glūdėjo – giliai giliai – išdidi tiesa – Lietuva per mūsų aukojimąsi neprarasta. Ne per galingu balsu skelbiamas chartijas neprarasta, bet per tautos gaivalingos dvasios ištvermę.

Dar tik svajojantys, dar tik sapnuojantys Laisvę, dar jaučiantys mirties alsavimą, vis dėlto budėjo tikėjimas, kad jeigu ir nesulauks išlaisvintos Tėvynės šventės, vis tiek suvoks, kad jie nugalėjo.

<…>

Stanislovo Abromavičiaus kūrybos visuma liudija ne tik jo kūrybiškumo galias, bet ir pastangas aprėpti svarbiausius istorinius reiškinius XX a. Lietuvos tikrovėje. Jo kūrybos panoramoje įdomi ir toji dalis, kuri atskleidžia vaikų pasaulį (knygų serija „Tremties vaikai“, „Vaikystė Sibiro toliuose“) kaip Lietuvos praeitį ir ateitį.

 

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga jau šešeri metai leidžia S. Abromavičiaus knygų seriją „Tremties vaikai“. Tai mažųjų, kurie su tėvais 1941–1952 metais buvo ištremti į Sibirą, gimė tremties vagonuose ar pačioje Rusijos šiaurėje, istorijos. Jau pasirodė trys iš keturių serijos tomų (šiuo metu spaudai ruošiama „Tremties vaikai. Ketvirtoji knyga“, kuri pasieks skaitytojus 2019 metų pavasarį) ir leidinys 10–12 metų vaikams „Vaikystė Sibiro toliuose“ (knyga išleista 3 000 egz. tiražu, didžioji jo dalis išdalinta nemokamai po du egz. visoms Lietuvos mokyklų bibliotekoms). Čia aprašytos 250 mažųjų tremtinių ir jų šeimų istorijos, žiaurūs artimųjų likimai, mirtys, badas ir pažeminimai Sibire, taip pat kitose SSSR priklausiusiose respublikose.

Įsigilinkime į skaičius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iš Lietuvos į tremtį atšiauriose Sovietų Sąjungos vietovėse Sibire, Kazachstane, Buriatijoje ir kitur 1941–1951 metais buvo ištremti 131 600  žmonės, iš jų 55 350 vaikų iki 16 metų amžiaus… Deja, pasaulyje ši informacija beveik nežinoma arba iškraipoma, tad labai svarbu, kad 2019 m. pasirodys ir anglakalbis tomas. Trys JAV lietuvės, visų pirma dr. Milda Bakšytė Richardson, išvertė dalį „Tremties vaikų“ knygų, o jos vyras prof. A. Richardsonas redaguoja tekstą. Čia bus publikuojama 90 mažųjų tremtinių ir jų šeimų istorijų, leidinys bus išdalintas užsienio valstybių ambasadoms.

***

2019 m. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliui „Tarnaukite Lietuvai“ iš viso buvo pateikta 40 kandidatų. Medalis skiriamas siekiant skatinti Lietuvos visuomenę ir užsienio lietuvių bendruomenę neatlygintinai dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, brandinančias visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą.

 

VISI 2019 M. LAUREATAI>>>

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *