Kęstutis Navakas. „Vyno kopija“ (Vilnius: Tyto alba, 2016)

Kęstutis Navakas – žinomas poetas, eseistas, literatūros kritikas, vertėjas. Už savo kūrybą yra pelnęs daugybę puikių įvertinimų, 2007 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija. „Vyno kopija“ – pirmasis rašytojo romanas.

 

Romano pasakotoją apibūdinčiau knygos žodžiais: „Žlugę žmonės man gražūs.“ Klajojantis – vienu metu dabar ir atmintyje – po miesto alėją, nereprezentacines kavines, Muzikinį teatrą, užkaborines erdves ir kambario kosmosą stebėtojas įrodo, kad valkatavimas ir prasigėrimas gyvenimą gali paversti svaiginančiu meno faktu, jei bandoma numalšinti, bet nenugalima fantazija įspūdžius fermentuoja teisingai. Vynas neturi kopijų, tik nuodijančius falsifikatus, jų pavyzdžių pilnos knygotekos. Navakas falsifikato pagaminti nepajėgus.

Taigi, svaiginkitės, kol pajusite „nežinia ko alsavimą į mentis“. Tik po mažą gurkšnį, dideliu galite užspringti. Nes šioje knygoje net degtukai ant stalo kadaise yra šlamėję mišku.

Giedra Radvilavičiūtė, rašytoja

 

Tekstinės realybės šlovinimas, sunkiasvoris frazių barokas, sodrus minties minimalizmas, pasaulio literatūros montažas, kinematografas, skambus žodžių šlamėjimas, gyvenimo spektakliai, jausmų špagos ir skiautiniai, įvairiausio masto fantazijos bei (nusi)svaigimai – štai kas gyvena šiame ne-romane, kuris yra tikriausia kopijų kopija, o jo autorius jau yra gyvasis tekstas. Jame gyvenimas sulig kiekvienu žodžiu susigalvojamas, kuriamas ir tą pačią žodinę akimirką plagijuojamas, mat kiekvienam puslapiui, jo veikėjams ir autoriui galioja tokia „made of literature“, lygiai kaip ir…

Jūratė Čerškutė, literatūrologė

 

Knygos herojus miršta, nesusigaudo, kur jis, bet stebi savo laidotuves pro skylutę širmoje, atsipalaiduoja ir džiaugiasi pomirtiniais nuotykiais, linksmina skaitytojus netikėtais viražais. Navakas kuria koliažą iš rastų daiktų, sutiktų žmonių, muzikos (žinoma, vinilų), tapybos, literatūros (kaipgi be jos) ir rašytojų, filmų (kaipgi be jų) ir aktorių, filosofijos ir filosofų. Veidaknygės sekėjai atpažins pakabintus, ne, ne makaronus (o gal?), bet visokius internetinius kuriozus, šmaikščius juokelius iš K tikrovės. Linksmo skanavimo!

Violeta Kelertienė, literatūrologė

 

P r e m i j o s ,  a p d o v a n o j i m a i :

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojas suaugusiųjų kategorijoje – Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“ (leidykla „Tyto alba“).

2017 m. kasmetinė respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija – Kęstučiui Navakui už itin originalų romaną „Vyno kopija“ (Vilnius: Tyto alba, 2016).

A p i e  k n y g ą  i r  a u t o r i ų :

Jaunius Vienuolis.  „Kopija, pranokstanti originalą“ / Kaunodiena.lt

Ramūnas Gerbutavičius.  „K. Navako herojus leidžiasi į odisėją tarp rojaus ir pragaro“ / Lrytas.lt

J. Čerškutė. Du totalūs tekstai apie šėlą: gydantis nuo meilės ir svaiginantis nuo vaizduotės (knygų apžvalga) / Lrt.lt

Nauja rašytojo K. Navako patirtis – išleistas pirmasis romanas / Lrt.lt

Laimantas Jonušys. „K. nuotykiai stebuklų šalyje“ / „Literatūra ir menas“

Elžbieta Banytė. „Copy Delirium“ / Vilniusreview.com

Kęstutis Navakas.  „A Copy of Wine“ (An excerpt from the novel translated by Darius Ross) / Vilniusreview.com

Jurga Mandrijauskaitė. „Kęstučio Navako „Vyno kopija“: malonumas garantuotas, bet kam jis skirtas?“ / 15min.lt

Kęstutis Navakas LRT laidoje „Manasis Aš“, garso įrašas / Lrt.lt

Lina Buividavičiūtė. „Apsvaigimo pradžiamokslis“ / Satenai.lt

Manfredas Žvirgždas. „Sparnai ant asfalto“ / 15min.lt

Paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai  / Lrt.lt

Virginija Cibarauskė. Mirtis ir literatūra – rimtai ir nelabai / Literaturairmenas.lt

Vytautas Girdzijauskas. „Per metrą nuo žemės“ / Nromuva.lt

Eugenijus Žmuida. „Kęstučio Navako lenktynės su Jamesu Joyce’u, kurio niekas neskaitė (K. Navako „Vyno kopija“)“ / Tekstai.lt

Gediminas Jankus. „Kęstučio Navako fantazariumas: realybės sapnų pasaulis“ (recenzija) / Kaunorasytojai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *