Aldona Ruseckaitė. „Padai pilni vinių. Romanas apie Salomėją Nėrį“ (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019)

Aldona Ruseckaitė. „Padai pilni vinių. Romanas apie Salomėją Nėrį“ /biografinis romanas/. Dailininkė Deimantė Rybakovienė

Aldona Ruseckaitė, garsių knygų apie Maironį („Šešėlis JMM“), Žemaitę („Žemaitės paslaptis“) ir Mačernį („Dūžtančios formos“) autorė, pristato skaitytojams naujausią knygą „Padai pilni vinių“ (išleido Rašytojų sąjungos leidykla). Romane rašytoja atskleidžia prieštaringo likimo Salomėjos Nėries gyvenimo paslaptis. Čia aprašomas Salomėjos Nėries gyvenimo laikotarpis 1940 m. birželio 15 d. – 1945 m. liepos 7 d. Neužimdama nei ginančiosios nei teisiančiosios pozicijos A. Ruseckaitė tarsi preparuoja įvykius, dėl kurių poetė iki šiol puolama, siekia parodyti, kaip menininką įtraukia laikmečio sąlygos.

Autorės teigimu, knygą „Padai pilni vinių“ ji parašė dėl lyg šiol netylančių aktyvių diskusijų apie poetės S. Nėries kūrybą, politinę veiklą, jos pažiūras. Tačiau A. Ruseckaitė žvelgia plačiau į poetės gyvenimą, ieško priežasčių, kurios lemia pažiūrų pokyčius, svarsto, kokie politiniai įvykiai ar žmogaus savybės daro didžiausią įtaką poetės elgesiui. Be to, ar asmeninį pasirinkimą lemia ir žmogaus prigimtis, charakteris, išsilavinimas, artimieji?

Kaunas, Maskva, Penza, Ufa, vėl Maskva ir galop Kaunas. Salomėjos Nėries gyvenimas, kūryba ir pažiūros sukasi spirale: būdama toli nuo įtaką jai darančių žmonių, poetė virsta pati savimi, rašo talentingus eilėraščius ir be galo ilgisi Lietuvos. Atsidūrusi bolševikinėje apsuptyje tiek 1940 m. Lietuvoje, tiek vėliau Maskvoje, ji įtiki nauju socialistiniu gyvenimu, prisiderina, nors ilgainiui ima vis labiau suprasti, kad šitas kelias jai svetimas.

Grįžus į Lietuvą poetės gyvenimas galutinai komplikuojasi, ją apninka dvejonės ir baimė, kodėl tiek daug pažįstamų išvežta į Sibirą ar pasitraukė į Vakarus, o realių okupacinio režimo veiksmų poetė vis dar negali iki galo suvokti.

„Padai pilni vinių“ iškelia S. Nėries pažiūrų ir kūrybos skaudulius – apie juos kalba, ją kritikuoja romano veikėjas Smakas, o tuo pat metu ją ginantys veikėjai – Gerieji balsai įrodinėja priežastis, kodėl poetė pasielgė vienaip ar kitaip. Išteisinti Salomėją Nėrį ar nuteisti – šį klausimą „Padai pilni vinių“ autorė Aldona Ruseckaitė, pateikdama daugybę archyvinės medžiagos, spręsti palieka patiems skaitytojams.

Į v e r t i n i ma i :

2019-ųjų Nacionalinės bibliotekos penketukai / Kauno.diena.lt 

A p i e  k n y g ą  i r  a u t o r ę :

Aldona Ruseckaitė. Ištrauka iš rašomos knygos „Padai pilni vinių“ / Kaunorasytojai.lt

Gediminas Jankus. „Aldonos Ruseckaitės Salomėja: kančia ir nušvitimas“ (recenzija) / Kaunorasytojai.lt

Jūratė Mičiulienė. „Salomėja Nėris: padai pilni vinių“ / Lzinios.lt

Juta Liutkevičiūtė. „Romano apie S. Nėrį autorė A. Ruseckaitė: „Talentingą muša labiausiai“ / Lrytas.lt

Virginija Skučaitė. „S. Nėris: širdis, pilna vinių ir atgailos“ / Kauno.diena.lt

Švelnioji entomologija: 2018 metų knygos / Zurnalasmetai.lt

Silvija Stankevičiūtė. „Romanai apie S. Nėrį ir V. Mačernį – autentiško balso ir kūrybos sintezė“ / Bernardinai.lt

Amanda Alesiūtė. „Knygos recenzija. Prie didelio atgailos kelio – A. Ruseckaitės romanas apie S. Nėrį“ / 15min.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *