Pažymėtas pirmasis „Poezijos pavasario laureatų bibliotekėlės“ dešimtmetis

Sausio 24 d. Kauno menininkų namų svetainėje šventiškai pažymėtas pirmasis „Poezijos pavasario laureatų bibliotekėlės“ dešimtmetis. Renginyje dalyvavo serijos sumanytojas ir projekto vadovas, poetas, festivalio „Poezijos pavasaris–1980“ laureatas Petras Palilionis, leidyklos „Naujasis lankas“ vadovas Tautvydas Majauskas, Bibliotekėlės autoriai: Robertas Keturakis, Daiva Čepauskaitė, Gintaras Patackas, Donaldas Kajokas bei Tautvyda Marcinkevičiūtė. Ar bereikia pridurti, kad PPLB gimtadienio neįmanoma įsivaizduoti eilių nelakinant aktorei Olitai Dautartaitei? Užduoties suvaldyti tokį margą ir kūrybingą pulką ėmėsi Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Vidmantas Kiaušas-Elmiškis.

Kaip žinia, tarp 53 tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ laureatų – 44 vyrai ir 9 moterys, tuo tarpu Bibliotekėlėje jau pasirodė 29 vainikuotųjų lyrikos rinktinės: 23 poetų ir 6 poečių. Iš jų – 11 kauniečių: 7 lyrikų ir 4 lyrikių (akivaizdu, jog P. Palilionio pokšte, esą Bibliotekėlė – moteriškoji „Poezijos pavasario“ palydovė, būta tiesos). Dar du kauniečiai laureatai, Kęstutis Navakas ir Viktoras Rudžianskas, laukia savo tomelių. 

PPLB leidinių tiražai per leidybos dešimtmetį įvairavo nuo 500 iki… 77 egzempliorių (mįslingasis skaičius pernai lydėjo ne vieną P. P. knygą. Gudriausieji netruks išmąstyti, kodėl). Vis tik pastaruoju metu nusistovėjo 200 egzempliorių tiražas. Nors ir nelabai griežtas, tačiau apytikris Bibliotekėlės leidinių formatas – knygą pagal pasirinktus kriterijus sudaro pats autorius (tik šiam iškeliavus Anapilin darbo imasi šeima, literatūrologai), joje dažniausiai 50 rašytojo pasirinktų eilėraščių. Išsaugotas subtilus a. a. dailininko Romo Oranto sukurtas leidinių dizainas, nepamainomi ilgamečiai projekto „bendrininkai“ ir geradariai – leidykla „Naujasis lankas“ ir jos vadovas Tautvydas Majauskas. Nors PPLB rėmėjų būtą įvairių (kadaise talkino ir Kultūros taryba, ir Kultūros ministerija, net miestų savivaldybės), ištikimiausia Bibliotekėlės bičiule liko Asociacija LATGA, projektui kasmet geranoriškai talkinanti lig šiolei, nudžiuginusi idėjos sumanytoją ir vykdytoją tokiu Asociacijos vadovo Jono Liniausko laiškeliu:

Asociacijos LATGA Taryba bei kolektyvas didžiuojasi galėdami kasmet prisidėti prie 10-metį švenčiančio projekto – „Poezijos pavasario laureatų bibliotekėlė“ – įgyvendinimo. Ši tęstinė knygų serija yra tikras džiaugsmas poezijos mylėtojams, todėl linkime, kad šitas „serialas“ niekada nesibaigtų.

Jiems antrino ir profesorė Viktorija Daujotytė, rašiusi:

Mieli Kolegos, sužinojau, kad mano mėgstamai ir vertinamai Poezijos pavasario laureatų bibliotekėlei jau 10. Pakankamas laikas įsitvirtinimui. Dėkinga Kauno kūrėjų asociacijai, kad neatsisakote šio projekto. Itin vertinu pačių poetų sudarytus leidinius. Įdomu, kaip jie atrenka, ką pabrėžia. Toks kompaktiškas poetinis modelis. Parankus. Tikiuosi, kad LATGA ir toliau pagal galimybes šį projektą rems. Linkiu sėkmės idėjos ir projekto autoriui Petrui Palilioniui.

Ne paslaptis (apie tai jums ilgai linguodamas galvą galėtų pasakoti P. Palilionis), kad poezija seniai nekaraliauja perkamiausių knygų dešimtukuose, tačiau trokštantieji poetinę versmę visuomet atras, net jei tektų patiems išrausti šulinį. O kad to imtis dar neprireikė, šįsyk lenkiame galvą prieš jau dešimtmetį triūsiantį P. P. (kaip išmintingai pastebėta, judviejų su „Poezijos pavasariu inicialai sutampa), kurio dėka nesunku panirti į poezijos vandenyną.

Parengė Milda Kiaušaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *