Tomas Kavaliauskas. „Permaininga Europa: politinės moralės, geopolitikos ir tapatybės permainos nuo Sovietų Sąjungos žlugimo iki 2020-ųjų COVID-19 pandemijos“ (Kaunas: 2020)
Šios knygos pavadinimą galima suprasti tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Metaforiškai žvelgiant, per pastaruosius trisdešimt metų itin stipriai keitėsi Europos (turimos omenyje ne tik Europos Sąjungos valstybės, bet ir Rusija, Baltarusija, Ukraina) geopolitika, tapatybės samprata. Tie pokyčiai – tarytum permainingi orai, kai vieną akimirką lyja, kitą šviečia saulė, dar kitą pučia atšiaurus vėjas arba alina vasaros kaitra.
Akivaizdu, kad nei Vakarų, nei Pietų, nei Rytų, nei Vidurio Europa neturi vienos baigtinės sėkmės istorijos. Verčiau reikėtų kalbėti apie nepabaigiamas permainas, tam tikrą virsmą, patiriamą formuojantis naujai politinei moralei, geopolitikai ir šalių tapatybei. Matome, kad skirtingi Europos regionai savaip išgyvena permainas, savaip įveikia kelią iš socialistinės valstybės į demokratinę, kai kurie netgi pasuka kita, Adamo Michniko terminu tariant, demokratūros linkme.
Autorius, rengdamas šią monografiją, naudojosi anksčiau skelbtais savo tekstais. Tačiau tie tekstai yra išsamiai papildyti, o vietomis modifikuoti, remiantis naujausiais socialiniais, politiniais ir kultūriniais įvykiais, atsižvelgiant į naujai pasirodžiusią mokslinę, politinę bei kultūrinę analizę, pateikiamą per įvairias medijas. Nuorodas į anksčiau skelbtus tekstus galima rasti išnašose, pateikiamose kiekvieno skyriaus pradžioje, išskyrus tuos skyrius, kurie buvo rašyti naujai, būtent šiai monografijai.