Jacob Bronowski. „Žmogaus kilsmas: žmonijos raidos ir pasiekimų istorija“. Iš anglų k. vertė Jonas Čeponis. (Vilnius: Vaga, 2019)
Dr. Jacobo Bronowskio (1908–1974) „Žmogaus kilsmas“ laikomas vienu pirmųjų mokslo populiarinimo veikalų, nušviečiančių istorinį ir socialinį mokslo raidos kontekstą. Knygos pagrindu tapo to paties pavadinimo BBC televizijos dokumentinis serialas (1973), prie kurio kūrimo dr. J. Bronowskis buvo pakviestas prisidėti kaip scenarijaus autorius ir vedėjas.
Dr. J. Bronowskis keliauja atgalios per intelektualumo istoriją, kad surastų didžiuosius žmogaus sumanumą įrodančius paminklus. Knygoje aprašomi išradimai – nuo titnago įrankių iki geometrijos, nuo lanko iki reliatyvumo teorijos – pristatyti kaip ypatingo žmogaus gebėjimo suprasti gamtą ir ją kontroliuoti, o ne būti jos kontroliuojamam, išraiška.
Išskirtinės dr. Bronowskio mokslo žinios ir platus istorinio bei socialinio konteksto suvokimas suteikė jam, kaip idėjų istorikui, didelių pranašumų. Ši knyga pakvies naujai pažvelgti ne tik į mokslą, bet apskritai į civilizaciją.
Žmogus – ypatinga būtybė. Apdovanotas talentais, kurie jį išskiria tarp gyvūnų: taigi, skirtingai nei jie, jis – ne figūra kraštovaizdyje, o pats yra kraštovaizdžio formuotojas. Kūnu ir protu jis – gamtos tyrinėtojas, visur esantis gyvas padaras, ne susiradęs, bet susikūręs namus kiekviename žemyne.