Heikki Kännö. „Sapnų sala“. Iš suomių k. vertė Aida Krilavičienė (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020)

Heikki Kännö. „Sapnų sala“ /romanas/

Romanas „Sapnų sala“ prasideda pasakotojo Isako Severino apsisprendimu parašyti garsaus Stokholmo menininko Vernerio H. Bergerio biografiją. Severinas jau išleidęs vieną knygą apie Vernerį, bet nutaria parašyti išsamesnę, įtraukti į ją ir pasakojimą apie Bergerių giminės vasarvietę Sapnų saloje prie Stokholmo. Apie paslaptingus įvykius saloje rašo net bulvariniai laikraščiai, kurių rėksmingos antraštės klausia, kas iš tiesų ten atsitiko. Norėdamas kuo daugiau sužinoti apie Bergerį, Severinas susitinka su jo giminaičiais, draugais, žmona – keistais ir nemaloniais žmonėmis, kurių prisiminimai ir pasakojimai padeda sukurti įvairiapusišką dailininko paveikslą.

Vernerio šeimos istorija Severiną nuveda į Belgijos Kongą, Švediją, Niujorką, Prancūziją, Vokietiją, Austriją, Aziją ir rašoma biografija pamažu virsta giminės saga.

„Sapnų sala“ – menininko istorija, bet H. Kännö romanas aprėpia labai daug temų. Rašytojas fikciją supina su faktais, pasakodamas personažų istorijas pasinaudoja Naujojo amžiaus dvasinio judėjimo idėjomis, meno pasaulio keistybėmis, Afrikos dievais, Kongo mitologija, mokslo faktais ir mokslo ribas peržengiančia mistika, įvairiomis religijomis, nes dauguma veikėjų beveik fanatiškai tiki kokia nors didesne jėga. Giminės pradininkui Šmaliui dvasinio gyvenimo kryptį rodo Kongo pranašas Simonas Kimbangu, Verneris, iš prigimties linkęs į pamišimą, savo mokytoju laiko G. I. Gurdžijevą, o Vernerio sūnus, visiškai atmetęs ankstesnių kartų pasaulėžiūras, sakosi esąs matriksistas – jis tiki, kad gyvenimas – tai kompiuterinė simuliacija, panaši į tą, kuri vaizduojama kino filme „Matrica“.

Knygą iš suomių kalbos išvertė profesionali vertėja Aida Krilavičienė, apdovanota Lietuvos PEN centro įsteigta premija „Metų vertėjo krėslas“.

Heikki Kännö (gim. 1968) – suomių dailininkas, rašytojas, išleidęs du romanus. Jau pirmąja knyga – „Bitės kelias“ (Mehiläistie, 2017), pasakojančia mįslingą vokiečių menininko Josepho Beuyso gyvenimo istoriją, Heikki Kännö pelnė ir skaitytojų, ir kritikų pripažinimą. Už antrąjį romaną „Sapnų sala“ (Sömnö, 2018) H. Kännö buvo apdovanotas Suomijos nacionalinio poeto J. L. Runebergo premija, siūlomas 2019 m. Europos sąjungos literatūros premijai.

Knygos išleidimą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba

A p i e  k n y g ą , a u t o r i ų  i r  v e r t ė j ą :

Vilija Virkutytė. „Sapnų salos“ kerai: nuo biografijos iki sagos / Kauno.diena.lt

Vienas komentaras

  • Heikki Kännö (gim. 1968), suomių prozininkas, tapytojas, grafikos dizaineris, pirmojo romano „Bitės kelias“ („Mehiläistie“, Sammakko, 2017) nominacija Helsingino Sanomato (Helsingin Sanomain) literatūros premijai (2018), Suomijos nacionalinio poeto J. L. Runebergo (Runeberg) vardo premijos laureatas (2019 m.) už antrąjį romaną „Sapnų sala“ („Sömnö“, Sammakko 2018; liet. 2020), romano „Sapnų sala“ („Sömnö“, Sammakko 2018; liet. 2020) nominacija Europos Sąjungos literatūros premijai (2019 m.), romano „Sapnų sala“ („Sömnö“, Sammakko 2018; liet. 2020) nominacija grožinės literatūros Finlandia Junior premijai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *