Gavin Francis. „Nuo galvos iki kojų: kelionė po žmogaus kūną“. Iš anglų k. vertė Jonas Čeponis. (Vilnius: Vaga, 2019)

Gavin Francis. „Nuo galvos iki kojų: kelionė po žmogaus kūną“

2015 m. pasirodžiusi britų bendrosios praktikos gydytojo Gavin Francis „Nuo galvos iki kojų“ iškart tapo bestseleriu ir didžiųjų žiniasklaidos leidinių „The Economist“, „Sunday Times“ ir „Times“ metų knyga. Tai – tarsi literatūrinis žmogaus kūno žemėlapis, sudarytas remiantis ne tik medicinos žiniomis, bet ir kultūros bei filosofijos idėjomis. Knygoje kalbama ne tik apie žmones kamuojančius negalavimus ir kūno veikimą, bet ir apie tai, ką iš tiesų reiškia būti žmogumi.

Kūnas – svarbi mūsų tapatybės dalis. Per jį mes išreiškiame emocijas, mintis bei idėjas, per jį pažįstame aplinkinį pasaulį. Tačiau būdamas mums toks artimas ir pažįstamas, kartu jis išlieka nepažinta teritorija.

Ką mes žinome apie savo kūną? Daugeliui tai tik kaulų, raumenų ir neuronų darinys. Gavinas Francis kviečia mus pažvelgti, kokie gi stebuklai slypi mūsų viduje. Remdamasis savo chirurgo ir šeimos gydytojo patirtimi, jis pasakoja apie organizmo paslaptis, apie kūno ligas ir sveikatą, gyvenimą ir mirtį, sujungdamas įdomius klinikinius atvejus su medicinos istorijos, filosofijos ir literatūros epizodais.

Nuo vinguotos smegenų struktūros iki širdies darbo paslapčių, nuo riešuose pulsuojančios gyvybės iki „inžinerinių“ pėdos sprendimų. „Nuo galvos iki kojų“ – tai ne tik šiuolaikinių medicinos laimėjimų kronika. Tai ir pasakojimas apie tai, kaip kūnas buvo suvokiamas per tūkstančius metų.

Autorius ne pirmą kartą leidžiasi į kelionę. Anksčiau jis išleido knygą, kurioje aprašė savo darbo patirtį britams priklausančioje tyrimų stotyje Antarktyje.

Svarbus, įtaigiai parašytas darbas, kuriam nestinga ir humoro, ir siužeto vingių, ir detalumo. Kitas autorius būtų įsipainiojęs į klišes, nereikalingas detales ar sentimentus, tačiau Francio lengvas rašymo stilius įveikė šiuos spąstus. Citatas jis naudoja negausiai ir apgalvotai, taip pat neturi savo profesijos atstovams būdingo per didelio pasitikėjimo savimi. Todėl rezultatas – džiuginantis provokuojantis kūrinys.

– The Guardian

Kurdamas kelionės nuo smegenų iki pirštų galiukų aprašymą ir dėliodamas jį kaip grakščius esė, Francis meistriškai laviruoja tarp mokslo ir estetikos, tarp anatomijos faktų ir emocijų. Jis skaitytojams pateikia išsamų, bet lengvai skaitomą pasakojimą apie intymų, neišardomą ryšį tarp mūsų fizinio kūno ir to, ką kai kurie vadina siela.

– The Irish Times

Keliauju po kūną, klausausi savo pacientų plaučių, judinu jų sąnarius ar žiūriu gilyn į vyzdžius, ir tuo pat metu mąstau ne apie kiekvieną konkretų žmogų, jo arba jos anatomiją, bet apie visus kūnus, kuriuos man yra tekę apžiūrėti. Visi mes turime kraštovaizdžius, kuriuos laikome ypatingais: kupinas prasmingumo vietas, kurioms jaučiame švelnumą arba pagarbą. Man tokiu kraštovaizdžiu yra tapęs kūnas: kiekvienas jo centimetras pažįstamas ir sužadina ryškius prisiminimus.

– Gavin Francis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *