Poezijos pavasaris Kaune – finišo tiesiojoje (fotoreportažas)

 

 

 

 

 

Netradiciškai tradicinis Poezijos pavasaris Kaune jau skrieja finišo tiesiąja. Prieš festivalį vainikuosiančią poezijos šventę ir Poezijos pavasario-Maironio premijos laureato apdovanojimą Maironio namų sodelyje, apžvelgiame neseniai poetus ir klausytojus subūrusius renginius.

 

Taip pat žiūrėkite:

Kaune įsibėgėja Poezijos pavasaris (fotoreportažas)>>>

 

 

 

Liepos 31 d. Maironio lietuvių literatūros muziejus kvietė į rašytojo, žurnalisto, redaktoriaus, vertėjo Roberto Keturakio jubiliejinį kūrybos vakarą ir naujo poezijos rinkinio „Nežinomasis“ sutiktuves.

Renginio metu skambėjo rašytojo eilės iš naujosios poezijos knygos, ištraukos iš romano „Kulka Dievo širdy“ antrojo, papildyto leidimo, apie R. Keturakio kūrybą kalbėjo prelatas Vytautas Steponas Vaičiūnas, rašytojas Gediminas Jankus, leidėjas Valdas Kubilius, eiles ir prozą skaitė aktoriai Egidijus Stancikas (jis vedė visą vakarą) ir Petras Venslovas, muzikavo Žygimantas Baltrūnas. Buvo ir daugybė nuoširdžių sveikinimų, gėlių, garbės ženklų iš miesto ir rajono merų (sveikino ir pasidabruotą Kauno miesto burmistro Jono Vileišio medalį įteikė miesto mero patarėjas Simonas Kairys ir vicemeras Mantas Jurgutis, Kauno rajono garbės ženklą – vicemeras Paulius Visockas ir humanitarinių mokslų daktarė Inga Stepukonienė. Gaila, kad naujos Roberto Keturakio knygos „Nežinomasis“ sutiktuvės ir jubiliejaus minėjimas vyko autoriui nedalyvaujant dėl sveikatos. Gėlės, apdovanojimai poetą pasieks namuose.

Birutės Kairaitytės-Vaitkevičienės ir Zenono Baltrušio fotografijos

 

Vaiskią rugpjūčio 2 d., sekmadienio, popietę „Poezijos pavasario 2020“ mylėtojai plaukė Kačerginės V. Mykolaičio-Putino gatve, – šventiški ir pakilūs, lyg keliautų į Poezijos atlaidus, – kur vyko Kačerginės poezijos žydėjimo šventė.

Klausydami raminančio pušų ošimo galėjo stabtelti, paskaityti, pasigrožėti gatvėje užgimusia eiliuota tapyba. Ši akcija neseniai sukvietė veržlius, mėgstančius išbandyti piešimą, tapybą, meninį rašymą. Kiekvienas turėjo galimybę prisiminti arba susipažinti su turtingu rašytojo V. Mykolaičio-Putino poetiniu palikimu. Eiliuotos tapybos leitmotyvu tapo poeto eilutės, parašytos Kačerginėje: ,,Po kasdienybės pelenais karšta rusena žarija kiekvieno mūsų širdyje“ („Ištikimybė“, Kačerginė, 1965-08-19). Lietuvių literatūros klasikas V. Mykolaitis-Putinas, savo gyvenimo saulėlydžiui pasirinkęs pušynų Kačerginę, čia surado ir skaidrią poezijos versmę. Rudeninis poezijos žydėjimas pabiro ne tik sodriais žiedlapiais, bet ir brandžiais kūrybos vaisiais.

Pripažinimo sulaukusi kūrėja – rašytoja, muziejininkė, poetė, veržli visuomenininkė Aldona Ruseckaitė, šiemet pelniusi garbingą Salomėjos Nėries literatūrinę premiją už eilėraščių rinkinį „Debesiu“ – atvėrė derlingą savo kūrybos kraitę. Kukliai save pristačiusi poetė, renginių, susitikimų organizatorė, talentinga pedagogė, įžvalgi literatūros kritikė, Poezijos pavasario 2020 debiutantė Kristina Poderytė skaitytojus sudomino savo naujuoju „Kauko laiptų“ išleistu poezijos rinkiniu „Slėpynės“. Jame – gyvenimo prasmės, vienišumo, laimės ir kitos temos. Poezijos šventės viešnias pasveikino Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos valdybos narė Jolanta Malinauskaitė.

Kačerginės mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2020 atminimo medaliais svečius pagerbė Kačerginės daugiafunkcio centro vadovė Aurika Laurinaitienė ir miestelio seniūnė Aistė Ivanovaitė. Veržlūs kūrybos vėjai Kulautuvos akacijos žiedą atpūtė į pušynų Kačerginę. Pakvipo ne tik akacijomis, bet ir jaunystės melodijomis. Jas klausytojams pažėrė bardų festivalio „Mažoji akacija“ jaunieji kūrėjai: Ignas Lapienis, Gabrielė Žemaitytė, Gerda Kalvaitytė. Dainų tekstus ir melodijas kuriančios Vilija Radvilė ir Oksana Sadauskienė – atviras atlikėjų duetas – surado atgarsį Kačerginės klausytojų širdyse. Talentingos atlikėjos jau seniai pelnytai tituluojamos dvasios aristokratėmis. Tamsžaliai pušynai pražydo neregėtais vaizdais.

Autorinės tekstilės parodą „Donelaitis“ iš Mažosios Lietuvos krašto pristatė meno kūrėja, tautodailininkė Jūratė Buožienė. Menininkė, audinius paverčianti žydinčiomis pievomis, atradusi unikalią tekstilės marginimo ir rišimo techniką, sukūrė paveikslų ciklą Europinės kultūros šviesuoliui – Donelaičiui.

Kačerginės renginyje, kaip visuomet, netrūko edukacijų. Jos, kaip žinia, atpalaiduoja, neša bendruomeniškumo ir kūrybos polėkį. Kiekvienas galėjo išsirinkti savo sielos varpelį. Gausybė varpų ir varpelių atkeliavo iš Veliuonos. Tai – Tautinio paveldo sertifikatu paženklinti Rimanto Ordino darbai.

Saulėje bolavo, pleveno tik ką užgimę lengvi autorinės kūrybos ketureiliai. Žemės meno paveikslas „Pavasaris ant rudenio sparnų“, išradingų bendruomenės rankų palytėtas, virto plasnojančiu gandru, ilgesingai atsisveikinančiu su rudenėjančiais Kačerginės pušynais. Iki kito skambaus Poezijos pavasario!

Vytauto Mauro ir Ingridos Sedoravičienės fotografijos

 

Rugpjūčio 2 d. Kauno Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčioje kvietė Sakralinės poezijos valanda.

Savo kūryba dalinosi prelatas Vytautas Steponas Vaičiūnas, kunigai Skaidrius Kandratavičius, Robertas Grigas, Nerijus Pipiras, poetai Lina Navickaitė, Eglė Perednytė, Dovilė Zelčiūtė, Evaldas Ignatavičius, Vladas Vaitkevičius, Tomas Vyšniauskas. Renginio moderatorė – poetė Dovilė Zelčiūtė.

Mildos Kiaušaitės fotografijos

 

J. Zikaro memorialinio muziejaus sodelyje šį Poezijos pavasarį susibūrė poetai ir skaitovai iš pačių įvairiausių Lietuvos kampelių: Giedrius Alkauskas, Perpetua Dumšienė, Ona Jautakė, Danielius Milašauskas, Darius Rakauskas, Artūras Šilanskas, Rita Šilanskaitė Šafranauskienė, Viktoras Žilinskas, Tadas Žvirinskis, aktorė Kristina Kazakevičiūtė. Pagerbtas šių metų Zikaro namų vytis, kuriuo tapo Artūras Šilanskas, kūrėjams išdalinti įvairūs dėmesio ženklai. Renginio vedėjas ir koordinatorius – poetas Gvidas Latakas.

Petro Vaičiulio fotografijos

 

Rugpjūčio 5 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyko Baltijos šalių poezijos skaitymai (lietuvių, latvių, estų, anglų k.).

Dalyvavo poetai: Urmas Vadi (Estija), Berit Kaschan (Estija), Henriks Eliass Zēgners (Latvija), Toms Treibergs (Latvija), Erika Drungytė (Lietuva), Tautvyda Marcinkevičiūtė (Lietuva), aktorius Saulius Čiučelis. Renginio vedėja – Milda Kiaušaitė.

Marijos Mažulės fotografijos

 

Projektą iš dalies finansuoja Kauno miesto savivaldybės programa Iniciatyvos Kaunui ir Lietuvos kultūros taryba

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *