Erikai Drungytei įteikta LR Kultūros ministerijos premija už publicistinius kūrinius

LR kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir LR Kultūros ministerijos premijos už publicistinius kūrinius laureatė Erika Drungytė. Mariaus Morkevičiaus fotografija

Gruodžio 16 d. Kultūros ministerijoje pasveikinti šių metų Bronio Savukyno premijos ir trijų premijų už publicistinius kūrinius laureatai. Vieną jų – poetė, vertėja, kultūros žurnalo „Nemunas“ vyr. redaktorė Erika Drungytė

Premijomis už publicistiką taip pat apdovanoti Andrius Jakučiūnas ir Toma Gudelytė. Bronio Savukyno premija atiteko Giedrei Kazlauskaitei už intelektualiąją eseistiką žiniasklaidoje ir įvairiapusę kultūros temų sklaidą leidinyje „Šiaurės Atėnai“.

SKAITYTI PLAČIAU>>> 

***

Mariaus Morkevičiaus fotografija

Erika Drungytė nuo jaunumės iki šių dienų aktyviai reiškia savo nuomonę ir nuostatas įvairiais literatūros, kultūros bei apskritai meninės kūrybos klausimais. Svarią vietą jos publicistikoje pastaraisiais metais (nuo 2017 m. sausio) užima kasmėnesiniai žurnalo „Nemunas“ vedamieji, kuriuose ji dalijasi įžvalgomis, kelia ne vien menininkams ir kūrėjams rūpimus klausimus, pasiūlo netikėtus, kartais paradoksalius įsisenėjusių problemų sprendimų būdus.

Erikos stilius pagavus, ji nevengia ironijos, literatūriškumo, nelauktų apibendrinimų, tarsi provokuodama skaitytoją polemizuoti, galų gale, gilintis į klausimo problematiką. Tačiau ne tik aktualijos ar skaudžių nūdienos problemų svarstymas būdingi poetės tekstams. Dažname jų vyrauja filosofinės įžvalgos, europinės kultūros kontekstas, juos drąsiai galima vadinti „lyginamaja kultūrologija“, nes autorė sugeba ne tik pateikti šiuolaikinių užsienio mąstytojų naujausių studijų ir tyrinėjimų santraukas, tačiau ir palyginti jas su panašios tematikos lietuvių autorių darbais.

E. Drungytė taip pat puikiai įvaldžiusi interviu žanrą, jos pokalbiuose su ryškiausiomis kultūros lauko asmenybėmis (poetai Aidas Marčėnas, Gintaras Patackas, menininkas Benas Šarka, dailininkė Daiva Kairevičiūtė ir kt.) šios atsiskleidžia netikėtomis spalvomis, atsiveria lygiavertei – profesionaliai, išprususiai, kūrybiškai, atidžiai – žurnalistei. Nesvarbu, kalbinamas dailininkas ar rašytojas, jaunasis autorius ar Nacionalinės premijos laureatas, jos parengti interviu visuomet sklandūs, daugiaplaniai, juose apstu įvairiausių nuorodų bei kontekstų.

Erika nevengia ir temų, liečiančių pilietiškumą – ji turi ir išreiškia aiškią pilietinę poziciją, pasisako už aktyvią, mąstančią, Tėvynę mylinčią ir jai pasiryžusią pasiaukoti asmenybę. Aukos tema kai kuriuose jos tekstuose itin akcentuota, remiamasi pokario rezistentų kova ir ryžtu. Ji taip pat puiki latvių literatūros bei kultūros žinovė, tad (tiesa, kartais prisidengdama slapyvardžiais) iš šios kalbos verčia ir „Nemune“ publikuoja aktualiausius grožinius ir publicistinius „broliukų“ tekstus.

Erikos Drungytės publicistika yra viena ryškiausių mūsų literatūrinėje aplinkoje, formuojanti mąslų, savikritišką, išsilavinusį skaitytoją, skelbianti aukštus etikos, pilietiškumo, taurumo idealus.

 

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas

Gediminas Jankus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *