Bernardo Brazdžionio literatūros premija – poetei Erikai Drungytei

Birželio 26 d. Pasvalio rajono savivaldybės Tarybos posėdyje nuspręsta Pasvalio rajono savivaldybės Bernardo Brazdžionio literatūros premiją skirti poetei Erikai Drungytei už eilėraščių knygą „Patria“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2015).

Premija skiriama už Bernardo Brazdžionio lietuvybės, gimtosios kalbos, pilietiškumo tradicijas tęsiančiam, tradicines vertybes puoselėjančiam Lietuvos autoriui už naują pastarųjų trejų metų aukšto profesinio lygio grožinės literatūros kūrinį (knygą) ar literatūrologijos kūrinį (knygą). Premijos dydis yra 2 000 Eur. Remiantis premijos skyrimo nuostatais, paraiškas ir kūrinius vertina 5 narių komisija, kuri susideda iš 2 Lietuvos rašytojų sąjungos narių ir 3 Savivaldybės atstovų. 2018 m. verčiausią premijos rinko rašytojai Vladas Braziūnas ir Valentinas Sventickas, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė bei Pasvalio rajono savivaldybės tarybos nariai Kristina Balčiūnaitienė ir Gediminas Žardeckas. Šiais metais Bernardo Brazdžionio literatūros premijos skyrimo konkursui buvo pateiktos 7 knygos: Rasos Katiliūtės „Gimnazistė“, Erikos Drungytės „Patria“, Juliaus Kelero „Karalius Bulviagalvis II“ ir „Pirštai jos neša leliją“, Gasparo Aleksos „Šventojo Akiplėšos medžioklė“, Vlados Čirvinskienės „Gerosios patirties sklaida modernėjančioje XXI a. mokykloje“ ir Aldonos Elenos Puišytės „Iš atminties manuskriptų“.

Kaunietė E. Drungytė nuo 1998 m. yra išleidusi 5 poezijos knygas, aktyviai dalyvauja kultūriniame ir politiniame miesto ir Respublikos gyvenime. Poetė ne sykį įvertinta festivalyje „Poezijos pavasaris“ – 1997 m. tapo geriausia debiutante, pelnė prizus 2003 m., 2008 m., 2009 m., 2013 m. Rašytoja 2015 m. apdovanota almanacho „Varpai“ literatūrine premija, eilėraščių rinkinys „Patria“ 2015 m. pelnė Kauno meno kūrėjų asociacijos premiją už išskirtinai ryškų metų pasiekimą, 2016-aisiais – Elenos Mezginaitės bei Antano Baranausko literatūrines premijas.

2015 m. pabaigoje pasirodžiusioje E. Drungytės poezijos knygoje „Patria“ poetė paveikiai kalba apie Lietuvos istoriją, valstybingumo formavimąsi ženklinusias laisvės kovas – partizaninį pasipriešinimą, trėmimus į Sibirą. Kaip pažymima lietuvių etninės kultūros draugijos žinių ir gyvenimo būdo internetinėje erdvėje alkas.lt, „mozaikiškame knygos turinyje aiškiai regima donelaitiška metų laikų kaita, maironiškoji vertybinė vertikalė, egzilio atšvaitai, šiuolaikiškumo ir istoriškumo sandūros tautinės kultūros ir savimonės lauke“. E. Drungytė drąsiai ir įtikinamai rašo apie meilę Tėvynei, patriotizmą, dvasinę tautos laikyseną, iš naujo aktualizuodama Lietuvos nepriklausomybę atkūrus primirštas temas. Net ir užimdama tvirtą pilietinę poziciją poetė nėra vienpusiška, greta socialinių, istorinių problemų vietos randa ir subtilus moteriškumas, ir transcendentinės būties ilgesys. Pasak E. Drungytės, tikrajai lietuvių literatūrai tinkamiausias laikas yra dabar, tačiau ši neturėtų imtis nei šauklio, nei pranašo vaidmens, bet kalbėtų apie gelminius dalykus, oponuodama aklam kosmopolitizmui.

 

Rugsėjo 16 d., sekmadienį, 12 val. Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje (Vytauto Didžiojo a. 5, Pasvalys) poetei Erikai Drungytei už eilėraščių knygą „Patria“ bus įteikta Bernardo Brazdžionio literatūros premija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *