Kęstutis Navakas „Lorelei“. 50 meilės laiškų + 50 meilės eilėraščių (Kaunas: Kitos knygos, 2013)

Lorelei — sirena nuostabia daina viliojanti plaukiančius link pavojingos Reino upės uolos — įkvėpė ne tik Heinrichą Heinę, bet ir Kęstutį Navaką. Šiuo vardu pavadintas unikalus forma ir turinių laiškų, eilėraščių ir poetinių vertimų rinkinys, kurio vizualų pavidalą sukūrė knygos menininkė Sigutė Chlebinskaitė.

Šios epistolinės eseistikos knygos ašis – penkiasdešimt trumpų esė, parašytų meilės laiškų forma. Kiekvieną esė-laišką lydi meilės eilėraštis, savotiškas poetinis post scriptum. Tai taip pat ir pasaulinės poetinės klasikos (Walther von der Vogelweide, Stefan George, Gottfried Benn, Edgar Allan Poe, Guillaume Apollinaire, Andre Breton) vertimai.

Knyga asmeniška, intymi aistringa, tačiau jos stilistika yra universali, virš-asmeninė, kartais galinti priminti A.Nykos-Niliūno dienoraščius ar Ch.Baudelaire‘o „Paryžiaus splyną“. Jos stilistinis diapazonas platus – nuo švelnios ironijos ir humoro, iki rezignacijos, ilgesio ir egzistencinio vienatvės reflektavimo.

***

Nacionalinės premijos laureatas toliau plėtoja retą mūsų raštijoje „meilės epistolikos“ žanrą, paįvairindamas teksto audinį geriausiais savo meilės lyrikos pavyzdžiais ir klasikų vertimais, pasiekdamas įspūdingo daugiabalsiškumo. Tie „du viename“ sukuria savitą įtampos lauką, kuriame it kažkokioje neįvardytoje, bet tvarioje kultūrinėje orbitoje nenuspėjamomis trajektorijomis skrieja mylinčiųjų jausenos. /RoRa/

Knygoje Lorelei jaučiasi K.Navako, lietuvių meilės lyrikos rinkinio Dar penkios minutės nakties sudarytojo, (as)meninė patirtis. Lorelei – yra laiškai ir apie literatūrą, ir tik labai pagiriotas paštininkas juos gali įmesti į konkrečios, kad ir mylinčios moters pašto dėžutę./Giedra RADVILAVIČIŪTĖ/

A p d o v a n o j i m a i :

2014 m. Poezijos pavasario 2014–Maironio premija už knygas „Lorelei“ (Kaunas: Kitos knygos, 2013) ir „100 du“ (Vilnius: Apostrofa, 2013).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *