Tarp apdovanotųjų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliais – du Kauno rašytojai

Eriką Drungytę ir Viktorą Rudžianską fotografavo Milda Kiaušaitė

Spalio 5 d. Panevėžyje įteikti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“. Tarp jais apdovanotųjų – net du Kauno rašytojai.

Poetė, vertėja, žurnalo „Nemunas“ vyr. redaktorė Erika Drungytė įvertinta už savanorystės kultūros sklaidą; už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą, medalis įteiktas poetui, redaktoriui, leidyklos Kauko laiptai įkūrėjui ir vadovui Viktorui Rudžianskui.

Erika Drungytė ir Arvydas Žalpys galerijoje „Meno parkas“, kasmetinėje žurnalo „Nemunas“ parodoje „12+1“. Fotografija iš „Meno parko“ archyvo

E. Drungytė – aktyvi ir matoma Lietuvos kultūros lauko dalyvė. Ji ne vienerius metus dalyvavo Kauno m. sav. Švietimo skyriaus inicijuotoje programoje „Kūrybinė laboratorija“, kurios metu neatlygintinai vesdavo rašymo pamokas kūryba besidomintiems moksleiviams, ligi šiol pakviesta mielai bendrauja ne tik su moksleiviais, studentais, bet nepamiršta ir senjorų – susitikimuose su jais kalba apie kūrybą, literatūrą, kultūros aktualijas.

Pakviesta į radiją, televiziją, literatūros festivalius, susitikimus bibliotekose, muziejuose, kultūros namuose, E. Drungytė pasakoja ne tik apie savo, bet ir kolegų kūrybą, rūpinasi, kad jų darbai būtų deramai įvertinti. Ji bičiuliškai dalyvauja kitų rašytojų kūrybos vakaruose, prireikus – juos veda. Dirbdama kultūros žurnalo „Nemunas“ vyr. redaktore,  Erika rašo kasmėnesinius „kvadratus“, kuriuose analizuoja aktualias kultūros ir visuomenės problemas, nagrinėja kalbą ir jos galimybes. Kartais net prisidengdama slapyvardžiais verčia meninius ir publicistinius kolegų iš svetur tekstus, kalbina Lietuvos menininkus bei kitus kultūrai svarbius asmenis, siekdama praplėsti meno ir kultūros sąvokas. Kiekvienų metų pabaigoje organizuojama „Nemune“ pristatytų dailininkų, fotografų, skulptorių paroda, kurią lydi paskaitos bei diskusijos su tų metų tekstų herojais bei autoriais. Visi šie darbai daromi be papildomo atlygio.

Viktoras Rudžianskas (penktas iš kairės) su savo globojamais poetais Ieva Rudžianskaite, Tomu Vyšniausku, Vytautu Kaziela. Iš rašytojo asmeninio archyvo

Viktoro Rudžiansko nuolatinis, ilgametis kryptingas jaunų kūrėjų skatinimas, jų kūrybos sklaida, dėmesys ir pateiktos kūrybos gilus ir profesionalus nagrinėjimas ypač rezultatyvus, jis atlieka kilnią visuomeninę misiją, ne tik burdamas jaunuosius, bet ir palydėdamas juos į intensyvų kūrybinį gyvenimą.

Gediminas Jankus

 

Viktoras Rudžianskas – buvęs ilgametis kultūros savaitraščio „Nemunas“ vyriausiasis redaktorius (2004–2017), o nuo 2010 m. – leidyklos „Kauko laiptai“ vadovas, nuolat ieškojo, rūpinosi, ugdė ir iki šiol ugdo jaunuosius, skaitytojams beveik nežinomus autorius. Nuo 2004 metų jis surado ir pradžioje pirmomis publikacijomis, o kiek vėliau – pirmosiomis knygomis palydėjo visą būrį nūnai pagarsėjusių jaunų poetų, įvairių literatūrinių premijų laureatų. Tokių autorių knygų dabar priskaičiuojama per dvidešimt: Skaidrius Kandratavičius „Metareligija“ (Kaunas: Nemunas, 2004), dabar LRS narys, Diana Paklonskaitė „Gilaus mėlynumo“ (Kaunas: Nemunas, 2004), Aušra Kaziliūnaitė „Pirmoji lietuviška knyga“ (Kaunas: Nemunas, 2007), 2008 m. už knygą autorė apdovanota Elenos Mezginaitės premija, tais pačiais metais nominuota Jaunojo jotvingio ir Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premijoms, dabar LRS narė, Gvidas Latakas „Kol išsiris varniukai“ (Kaunas: Nemunas, 2008), 2009 m. pelnė Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premiją, dabar LRS narys, Vytautas Stankus „Vaikščiojimas kita ledo puse“ (Kaunas: Nemunas, 2009), 2010 m. įvertintas Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija, Vaiva Kuodytė „Pakiša žvėrelei“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2013), Egidija Šeputytė „Sekretai ir sekreterai“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2016), Rima Juškūnė „Irisai“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2015), 2016 m. apdovanota Kauno r. savivaldybės literatūrine premija, Ieva Gudmonaitė „Sniego skonis“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2015), pateko į LLTI kūrybiškiausių 2015 metų knygų dvyliktuką, Lina Buividavičiūtė „Helsinkio sindromas“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2017), 2018 m. buvo nominuota Jaunojo jotvingio premijai, Tomas Vyšniauskas „Įelektrinto piemens“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2018),  2019 m. apdovanotas Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija, Giedrius Alkauskas „Keliaujantis akmuo“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2018), 2019 m. pelnė Dionizo Poškos premiją, Ieva Rudžianskaitė „Be skaičių“ (Kaunas: „Kauko laiptai“, 2018), „Kita“ (Kaunas: „Kauko laiptai“,2018), 2020 m. rinkinys įvertintas Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija, dabar LRS narė.

 

Rašytojus Viktorą Rudžianską, Andrių Jakučiūną ir Liudą Jonušienę (slapyvardis Tilė Vakarė) kolegų vardu sveikino Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkės pavaduotoja Aušra Kaziliūnaitė

 

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *