Gintaras Patackas, Arvydas Palevičius. „Laiškai į Ameriką: tapyba & poezija“ (Kaunas: MB Kitos spalvos, 2020)

Gintaras Patackas, Arvydas Palevičius. „Laiškai į Ameriką“ /tapyba & poezija/

Devintoji tapytojo Arvydo Palevičiaus paveikslų reprodukcijų ir Gintaro Patacko poezijos bendra knyga – tai tarsi TV serialo dar viena serija, kurioje šie du menininkai yra ir pagrindiniai aktoriai, ir scenaristai, ir tiesiog gyvena, ir kuria atsiribodami nuo pasaulio atšilimo sukeltų žmonijai problemų.

Gintaras Patackas, laikinai paliktas gyvenimo bendrakeleivės Tautvydos, kuri išvyko į JAV garsinti Lietuvą, nejučia pasijunta gyvenimo auka ir supranta, kad šiuo gyvenimo laikotarpiu jam tenka vartoti tik trupinių atvaizdus, atskriejusius nuo gausių vaišių stalų, serviruojamų jo draugei už vandenyno. O kur dar prapuolusi galimybė kankinti artimą. Todėl poetas Gintaras Patackas, norėdamas susigrąžinti mylimąją, griebiasi savo įprastinio ginklo – plunksnos, kuria parašytuose sonetuose įvardija norą ir pasiryžimą bučiuoti Kristaus kojas, kad tik ji grįžtų (nors tai ir šiaip privalu daryti doram krikščioniui), prisiekia amžiną meilę, žada ir kitus kiekvieno mūsų ausiai mielus girdėti dalykus, išsakomus paprastai tada, kai mums ko nors reikia ar trūksta. Tačiau Gintaras Patackas yra realistas, tad puikiai suvokia savo kuriamo pažadų pasaulio trapumą ir žino, kad šis vienišo vilko statusas yra laikinas, o jam pakitus, nauja būtis transformuosis ir įgis jai būdingų grobuoniškųjų komponentų, nes mes mylime, garbiname ir dieviname tik tai, ko nematome arba neturime po ranka, ir įvertiname meilę ir netektį artimui tik tada, kai jau nebėra ką vertinti.

O tapytojo Arvydo Palevičiaus paveikslų, nutapytų prieš 20 metų, reprodukcijos liudija apie jo keliones po svetimus kraštus ir meditacijas Plokščių bažnytėlėje ir galbūt teigia, kad kelionė – tai nesibaigiantis gyvenimo ciklas, kuriame prasmių laukas, priartinantis mus prie amžinybės, kinta su kiekviena nugyventa diena. Prasmių laukas, skirtingai negu nutapytas peizažas, kuria naują pasaulio realybę, kurioje praeities atspindžiai yra esminiai mūsų būties liudytojai.

Knygos rėmėjas – Šv. Adalberto – LDK – riterių ordinas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *