Virtuali Kauno rašytojų buveinė

spalis, 2018

22spal18:00Giedriaus Alkausko poezijos knygos pristatymas-koncertas18:00 A. Mickevičiaus g. 37, Kaunas

Renginio detalės

2018 m. gegužės mėnesį pasirodė pirmoji Giedriaus Alkausko poezijos knyga „Keliaujantis akmuo“. Leidykla – „Kauko laiptai“. Redaktorius – Viktoras Rudžianskas.

***
G. Alkauskas – kompozitorius, muzikologas, kurio pagrindinės interesų sritys – rusų, britų, danų vėlyvasis Romantizmas, gamtamoksliniai muzikologijos aspektai. Vilniaus Universitete Giedrius dėsto muzikologinį kursą „Muzika ir matematika“. Nuo šių metų – taip pat ir KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto profesorius. „Keliaujantis akmuo“ – debiutinė poezijos knyga.

***
Tai yra trečiasis, paskutinis knygos pristatymas.

Laikas: Spalio 22 d., pirmadienis, 18 val.
Vieta: KTU Aula, A. Mickevičiaus g. 37.

***
Dalyvauja:

Žygimantas Galinis (baritonas)
Goda Stanionytė (fortepijonas)

Skambės G. Alkausko dainos iš dainų ciklų „Užburtos pilys“ bei „Valpurgijos naktis“. Vakarą lydės Sigito Gedos eilės, bei eilės iš naujosios knygos.

***

Keliaujantis akmuo – tai ne metafora! Tai apie tikrus akmenis. Akmenis riboženklius, mitologinius akmenis, girnapuses, vandens ir ugnies aukurus, akmenis – pagalves, išskaptuotus akmens dirbinius, akmenis – grimzduolius, kurie dar nematė saulės šviesos – jie giliai po žeme. Kiek toli akmenys nukeliauja, kaip greitai jie slenka? Iš kur pas juos ši – ne geležinė, o akmeninė – kantrybė? Balandžio pumpurų lėtumas yra toks greitas – kiek bebandytum pamatyti jų užgimimą, jų augimą, jų sprogimą, tai įvyksta visada netikėtai, net nespėjus susivokti. Taip, visada, deja, pavėluoji pamatyti žaliosios pūgos užgimimą. Tuo tarpu akmenų lėtumas leidžiasi būti suprastas, išjaustas, įtvirtintas. Šimtas metų – ir, žiūrėk, jau pasislinko akmenėlis per sprindį. Bet pristatomoje knygoje visada, greta keliaujančio akmens, yra ir kitas – skrendančio smėlio – motyvas. Per dieną dulkelės nukeliauja milžinišką atstumą! Dulkelių gyvenimas – be atramos, be pastovumo, efemerinis, takus gyvenimas. Tai, žiūrėk, sušlampi, esi tik purvo gniužulėlis, tai vėl lakioji padebesiais, tai kažkam į akį pataikai, tai į klumpę įkrenti, vargindamas tuo piemenėlį. Kur yra smėlio gimtinė? Kas yra smėlio ramybė? Smėlio kantrybė? Ir vis tik, akmuo ir smėlis… Kuo jie skiriasi? Niekuo! Iš kosmologinės perspektyvos – tai brolis ir sesutės. Ir pirmųjų lėtumas, gilumas, ir antrųjų greitumas, nekantrumas – tai tik mirksnis kosmologiniame, kosmogoniniame, mitologiniame vyksme.

Tad pirmoji knygos dalis „Nugrimzdusio miesto vadavimas“ ir yra apie tai. Šioje dalyje – tekstai, įkvėpti lietuvių mitologijos, gamtos ir tautosakos:

Kur sutemėlėj
Girnelės mala –
Ten Būdragaidžio
Nuėjęs dvaras.

Nuklydęs tolin,
Iš stiklo, molio,
Ten Aigradėlio
Uždumtas miestas.

Šių tekstų tikslas – tai bandymas iškelti seniai nugrimzdusį miestą. Žinau, kad ši veikla nesibaigs sėkmingai – dėl išgąsčio, nežinios, baimės, nerimo, gėlos, neprotingumo. Ir vėl Aigrado miestas prasmegs, vėl Jurgaičių požemių gyventojai nebus išvaduoti, tik vaikščios aplink kalną ilga procesija mėnesienoje, vėl nepabus Kauno pilies mieganti kariuomenė, ir Vadagų piliakalnyje amžinai vaidensis, ir vėl Lokavos piliakalnyje, per saulėlaidą, pasirodys užburtoji mergelė… Taip, niekam nepavyko miesto iškelti, užburtųjų atburti, kariuomenę sušaukti, ir man nepavyks. Bet reikia bandyti! Tik tada yra prasmė:

Jei vakaras arti – tegul; ryte geriau neklysti,
Gaidgystė naktį bus, o dieną – pranašystė.

Giedrius Alkauskas

 

Organizatorių informacija

Laikas

(Pirmadienis) 18:00

Adresas

KTU Aula

A. Mickevičiaus g. 37, Kaunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

X